Nije daleko odmakla istraga o nezakonitom prisluškivanju i praćenju glavne državne tužiteljice BiH Gordane Tadić i članice Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Ružice Jukić, a sada se čekaju nalazi vještačenja računala i uređaja preko kojih je navodno presretana veza, doznaje Večernji list.
Stručna provjera, koja je u tijeku, provodi se u Banjoj Luci, a neslužbene informacije pokazuju kako je bio ostvaren kontakt te da su curili detalji razgovora i komunikacije dviju dužnosnica u pravosudnim institucijama BiH.
Ilegalno praćenje
Nakon što stignu nalazi ovoga vještačenja te ako se utvrdi kako je bilo nezakonite primjene mjera, sljedeći korak bit će provjera u telekom operaterima i internetskim provajderima.
Naime, tužiteljica Gordana Tadić i članica VSTV-a Ružica Jukić u više su navrata komunicirale o osjetljivim pravosudnim slučajevima, uključujući i prometnu nesreću u koju je bio uključen jedan zaštićeni svjedok državnog Tužiteljstva.
Ranije su iz Tužiteljstva naveli kako vode opsežnu istragu vezanu uz “nezakonito prisluškivanje v. d. glavnoga tužitelja Gordane Tadić i potpredsjednice VSTV-a Ružice Jukić, odnosno počinjenje kaznenih djela neovlaštenog prisluškivanja i službenog ili optičkog snimanja, a u vezi s kaznenim djelima odavanja tajnih podataka, krivotvorenja službene isprave, lažnog prijavljivanja te kaznenim djelom ometanja rada pravosuđa”.
Prisluškivanje državne tužiteljice i potpredsjednice VSTV-a isplivalo je nakon što su objavljeni presretnuti SMS-ovi i telefonski pozivi, kao i lokacije kretanja ovih dviju pravosudnih dužnosnica.
Apsurdno je, ali u ovom slučaju vode se dva odvojena postupka o identičnim događanjima.
Naime, u drugome slučaju istragu vodi Tužiteljstvo Sarajevske županije protiv novinara Josipa Šimića koji je dostavio krivotvorene dokumente SIPA-e.
Njemu su te dokumente po vlastitom kazivanju, navodno, uručila dvojica pripadnika SIPA-e, no na kraju se nije utvrdilo o kome je riječ.
“Ruski igrači”
U javnosti se, pak, govorilo da su te dokumente Šimiću dala dvojica suspendiranih službenika za poslove sa strancima protiv kojih se vodi sudski postupak.
Ova afera prisluškivanja i zloupotrebe, koja je kulminirala u kolovozu, bila je tek jedna u nizu onih koje su otkrivene kasnije s prisluškivanjem, praćenjem i zloupotrebom institucija koje bi trebale služiti za provedbu zakona, a ne za zloupotrebe.
To je bilo i u slučaju fantomskih izvješća koja navodno nisu formalno nastala ni u jednoj službi, a odnosili su se na poslovanje mostarskog Aluminija te praćenje i konstrukcije o “ruskom utjecaju” na tu kompaniju, ali i na hrvatsku politiku u BiH.
Sve to bio je sastavni dio obavještajno-medijskog podzemlja političkog Sarajeva koje je nastojalo Hrvate u BiH lažno predstaviti kao ruske igrače na Balkanu.