Proslava Dana RS-a predviđena za 9. januar 2018 godine bit će održana. Ovo je poruka upućena s jučerašnjeg sastanka predsjednice komisije za proslavu dana RS-a Irene Hadžiabdić i voditelja misije OESS u BiH Jonathana Moora, koji su vrlo jasno poručili kako do bilo kakvog odgađanja proslave dana RS-a neće doći bez ozbiru na odluku Ustavnog suda BIH.
– Zakonska obaveza RS-a je da raspiše proslavu dana RS-a, što će i učiniti u siječnju 2018., a proslava će biti održana kako i priliči.
Ne vidimo nijedan razlog da to ne učinimo. Radi se o pravu naroda na slavlje gdje građani slave dan koji im je važan. Nikakvih prepreka neće biti i mi činimo sve da provedemo kvalitetnu proslavu 9.siječnja. Mislim kako bismo, ukoliko to ne učinimo, svi završili u tužiteljstvu, jer bismo kršili zakon RS-a kazala je Hadžiabdić.
Podsjetimo, u posljednje vrijeme se vrlo često može čuti kako bi moglo doći do izmjene zakona o praznicima ukoliko se ne promjeni Dan RS-a u skladu s presudom Ustavnog suda BiH.
Veleposlanik Moore se također osvrnuo na najave kako će Dan RS-a biti onemogućen poručivši kako nema mogućnosti da proslava tog dana bude odgođena. Svi u RS-u moraju izići proslaviti taj dan.
Tvrdi kako je odgovornost RS-a raspisati proslavu, a za način kako će se slaviti odgovornost je na demokratski izabranim političkim dužnosnicima.
– Uloga Ustavnog suda BIH je veoma značajna u svemu, imaju i našu punu podršku no to ne znači da ih se baš uvijek mora poštovati.
Njihove odgovornosti su veoma značajne. Govoreći o Danu RS-a njega je obavezno promijeniti, napraviti neke reforme do izbora 2018. To je odgovornost demokratski izabranih političkih lidera BiH. Nadamo se kako će to biti moguće završiti u roku, da i vlasti RS-a mogu slaviti u miru, rekao je Moore.
Uz to, i on navodi kako je demokratsko pravo svakog pojedinca izaći slaviti dan RS-a ali se nada kako će izlaznost na proslavu biti velika jer što je veća izlaznost na proslavu to je veće povjerenje u to da taj dan vrijedi.
Na pitanje, zalaže li se OSCE da se odluka Ustavnog suda BIH pogazi isto tako i u slučaju Izbornog zakona g. Moore kazao je : Svakako. Sve što je Sarajevo tražilo od nas, mi smo ispunjavali i ispunjavat ćemo, jer nama je tu lijepo, i uklopili se, i ne mislimo ići odavde još koje desetljeće.
A tko će ostati ako vi ostanete još koje desetljeće u BIH, pitao je novinar Al Jazeere.
Pa valjda će netko ostati., ne znam, pitajte Sarajevo, kazao je Moore.
Hoće li biti Trećeg entiteta, pitao je novina Večernjaka , g. Moorea.
Šta ja znam pitajte Fadila, Fadile oće li biti Trećeg?
Neće (Fadil)
Neće biti trećeg entiteta, odgovorio je g. Moore.
poskok.info
*Tekst je ironizacija činjenice da je OSCE kao i OHR imao jako jasan stav oko toga da se odluka Ustavnog suda mora neumitno provesti kad je u pitanju bila zabrana Dana RS-a. Kad je u pitanju Izborni zakon, Moore zagovara kršenje odluke Ustavnog suda.