NOVINAR CNN-a Zachary Cohen u nedavnom članku izvještava o novom prijedlogu američkih vlasti oda se stariji model borbenog zrakoplova F-15 Eagle zamijeni novijim te o mogućim posljedicama toga postupka.
U nastavku prenosimo dijelove njegovog članka.
“F-15 Eagle iz 1980-ih najbolji je zrakoplov za zračne borbe, no američke zrakoplovne snage predlažu da ga se zamijeni nadograđenom inačicom F-16 Fighting Falconom, i to ne zbog njegove kvalitete, nego zbog srezavanja troškova. 236 komada F-15 C i D modela zamijenilo bi se onima iz inventara zrakoplovnih snaga od 1200 F-16-ica”.
Iznenadni prijedlog
“Generali zrakoplovnih snaga izjavili su prošli tjedan pred američkim pododborom za oružane snage Predstavničkog doma Kongresa da bi se Boeingov F-15 koji je dizajniran za borbe u zraku zamijenio Lockhead-Martinovim avionom F-16, koji je multifunkcionalan.
Članovi pododbora još moraju donijeti konačnu odluku o tome, jer je neke od njih taj prijedlog iznenadio, a F-15 već je 40 godina nenadmašiv u zračnim borbama te i dan-danas sudjeluje u borbama na kritičnim područjima, poput Islanda, Nizozemske, Finske, a 50 ih se nalazi u bazi Kadena u Japanu, na ključnom američkom strateškom položaju u Pacifiku.
Iako su zračne snage počele izrađivati plan proračuna za 2019. fiskalnu godinu, general pukovnik Scott Rice, koji se nalazi na čelu nacionalne zračne pukovnije, izjavio je da nije očekivao donošenje odluke u vezi s F-15 do 2020. godine. Glavni su razlog zamjene F-15 s F-16 troškovi. Manji broj različitih modela letjelica povećao bi učinkovitost u borbi i održavanju te fleksibilnost proračuna. Tako bi se moglo dalje ulagati u modernije sustave naoružanja jer Sjedinjene Američke Države gube tehnološku prednost pred drugim zemljama, npr. Kinom i Rusijom”.
Budući utjecaj
“Nejasno je kako bi plan za umirovljenje zrakoplova F-15 utjecao na trenutačnu inicijativu američkih zrakoplovnih snaga da se 13 milijardi dolara uloži u poboljšanje zrakoplova F-16 nadograđenim radarskim sustavima, infracrvenim sustavom za pretragu i elektroničkim mogućnostima za ratovanje, kojima bi se tim zrakoplovima produžio vijek do 2040. godine.
Zrakoplovne snage na početku su namjeravale zamijeniti F-15 s petom generacijom F-22 Raptora, ali 2009. godine obustavljena je njihova proizvodnja i proizvedeno ih je samo 188 od planiranih 749.
Zbog nedavnog manjka pilota, srezavanja troškova i odgađanja rada na novim platformama, američke zrakoplovne snage naziva se “najmanjima, najstarijima i najnespremnijima” u povijesti.
Ostaje za vidjeti hoće li najavljene promjene biti odgovor na te navode”, zaključuje Cohen.
https://youtu.be/RbIRgxWPrQ0