Premda je formalno na čelu Ministarstva vanjskih poslova Igor Crnadak (PDP), on je tek figura koja nema nikakav stvarni utjecaj na MVP.Niti u kadrovskoj niti u bilo kojoj drugoj politici.
S obzirom da je Predsjedništvo BIH nadređeno MVP-u a Predsjedništvo BIH nema usuglašen stav oko mnoštva vanjskopolitičkih pitanja osim možda njih par, onda je logično da ovom institucijom potpuno suvereno, putem kadrova koje je postavljao punih 10 godina vlada upravo Zlatko Lagumdžija budući da je svoje kadrove, prije nego je pobjegao od “reketa” zaštitio zakonom o doživotnoj skrbi države.
Tako su ti isti Lagumdžijini kadrovi, bilo Bošnjaci, bilo Srbi i Hrvati nagodni SDP-u, do danas postali ponosni kapitalci, vlasnici velebnih stanova u BIH i inozemstvu, koji se šefu naravno odužuju za apanaže koje im je uprihodio. Iako su oni u srcu svi socijalisti, i kapitalizam im je mrzak, al što ćeš kad je sad tako.
Upravljačku strukturu MVP-a predvodi najmoćniji Lagumdžijin kadar – Amir Kapetanović. On je stvarni operativni šef MVP-a koji upravlja i samim Crnadkom, dok su Srbi i Hrvati, ukoliko nisu na SDP liniji, na poslovima vozača i čistačica. Dobiti važniji posao u MVP, ako nisi na unitarističkoj liniji Sarajeva, nemoguća je misija.
Crnadka se šalje u ekstremno važne zemlje, poput Somalije, Cipra ili Kirgistana, uvjerava ga se da je važan, i što je najtužnije on tako nekako to i misli. Tako Crnadka nikada nema u Sarajevu jer mu je neko pojasnio da je količina milja koje preletiš, mjera uspjeha. Sastanke na bilaterarnoj osnovi nadziru, dogovoraju i menadžiraju Lagumdžijini kadrovi.
Oni redovno Lagumdžiju ubacuju na važne konfefencije po Europi. Premda je čovjek otišao u političku mirovinu u očitoj nagodbi oko afere Reket, ne može odoljeti da vladajućoj strukturi povremeno ne pokaže svoju moć i mahne im s vrha najvažnijeg ministarstva u zemlji.
I tako, dok Crnadak po Somaliji, pojašnjava svijetu opasnost Milorada Dodika po Srednju i Istočnu Afriku, Lagumdžija premda je formalno bivši ministar, suvereno vlada MVP-om. Inače institucijom u kojoj, bez ikakvih pravnih sankcija, traje godinama otvoreni progon, po političkoj, vjerskoj i nacionalnoj liniji svih onih kadrova koji nisu po liniji unitarnog Sarajeva, dakle suprotno zakonima BIH i u skladu sa rasnim zakonima kakvi ovdje od 45-e nisu viđeni.
No koliko je stvar apsurdna postavite si jedno pitanje: Možete li zamisliti da bivša ministrica vanjskih Vesna Pusić, zuji po europskim konferencijama predstavljajući RH dok ministar vanjskih poslova Stier, u Somaliji priča kako je premijer Hrvatske zapravo opasnost?
To je BIH. Zemlja u kojoj kad građani maknu Lagumdžiju s vlasti, ne znači da su ga maknuli. Jer on slučajno eto ima svoje privatno, malo džepno ministarstvo.Što drugo nego čestitati Lagumdžiji na uspješno obavljenom poslu. Tako se to radi. Ako ti sistem to omogući. Zašto ne.
Jer ako Čampare imaju privatno tužiteljstvo, SDA ima privatnu FTV, što i Zlaja , ako su mu već ćopili FTV, danas ne bi imao jedno malo slatko privatno ministarstvo?
Dakle, osim navodno oporbenog DF-a koji je na čelu FBIH u liku potpredsjednika Dunovića, na čelu države i ovog ministarstva je SDP. BIH je jedina zemlja u kojoj nema oporbe. I ljevice. U priču o ljevim snagama u BIH više ne vjeruje ni Damir Hadžić. Perspektivni ljevičar s početka ovog stoljeća.
Lagumdžija: Uspjeh ili nestabilnost BiH povezan s razvojem ili krizom u regionu
Ne postoji plan “B” za jačanje državnosti i efikasnosti Bosne i Hercegovine kao države i društva zajedničkih vrijednosti, kazao je bivši ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, obraćajući na skupu ambasadora članica NATO i zemalja koje su u procesu priključivanja ovoj organizaciji upriličenom u Briselu.
Kako je naglasio, NATO kao i Evropska unija su, prije svega, alat promjena unutarnje strukture, ekonomskog razvoja i vladavine prava država regiona, pa tako i BiH, a tek onda i cilj kojim se postiže i veća uzajamna sigurnost i saradnja.
Istaknuo je važnost Berlinskog procesa saradnje u regionu kao važnost ispunjenja reformske agende na putu BiH ka EU i to prije svega u domenu vladavine prava i ekonomskog razvoja o čemu postoji politički konsenzus svih aktera.
Mišljenja je da su ustavne reforme neminovne na tom putu, ali one ne smiju biti prepreka ili uvjet za neophodne reforme koje postupno vode ka samoodrživom razvoju i jačanju vladavine prava.
Podvukao je da je uspjeh ili nestabilnost BiH povezan s razvojem ili krizom u čitavom regionu, dodajući da je uspješnija BiH i razlog i rezultat za uspješnost susjeda, kao što su i eventualni problemi u centralnoj državi bivše Jugoslavije uvod u probleme svih država regiona.
Odgovarajući na pitanja vezana za mogućnost nasilnog ekstremizma u BiH, Lagumdžija je pojasnio da su prevencija, liderstvo na principima društva zajedničkih vrijednosti, izgradnja institucija i uključenost svih društvenih aktera, osnovne pretpostavke borbe protiv nasilnog ekstremizma.
Zaključio je da za BiH, region, kao i euroatlantski prostor važi isto pravilo “ili ćemo ploviti zajedno ka prosperitetu vođeni principima društva zajedničkih vrijednosti ili ćemo potonuti”, saopćeno je danas iz Fondacije društva zajedničkih vrijednosti.