O tome hoće li Zovko u Europski parlament ili neće odlučit će hrvatski član Predsjedništva BIH Dragan Čović, koji je veleposlanicu Zovko i imenovao na veleposlaničko mjesto u Italiji. To je sve što smo uspjeli saznati oko ovog slučaja. Veleposlanica Zovko, iako je pod stalnim pozivima medija iz BIH , u prvom redu sarajevskih, koji njen mogući odlazak u EU Parlament dočekuju na nož, i nazivaju apsurdnim ne daje izjave na ovu temu.
Budući da je do sada bila hvaljena od sarajevskih medija kao dobar bosanskohercegovački diplomatski kadar, a i sama je dobitnica nekoliko prestižnih svjetskih i europskih nagrada i odlikovanja, postavlja se pitanje zašto medijskom i političkom Sarajevu smeta mogućnost da BIH dobije prvog autentičnog BH zastupnika i to preko kvote RH u EU parlamentu? Zašto se to ne može shvatiti kao nešto pozitivno za BIH, ili poklon RH Bosni i Hercegovini, umjeto što se sve dočekuje kao rušenje BIH?
Sjetimo se da je jedna BH državljanka postala ministrica u Vladi Švedske, jedna druga je postala i članica Europskog parlamenta ispred švedske države. Je li itko tada radio buku budući da su i one BH državljanke? Je li razlog samo u naconalnosti? Zašto je najedanput naconalnost važna onima kojima su puna usta anacionalnog i građanskog?
Može li Sarajevo prihvatiti činjenicu da veliki dio BH građana, i ne samo Hrvati, već jesu državljani Europske Unije, čime se ne može pohvaliti malo koja zemlja koja se nalazi u pristupnim pregovorima za ulazak u Uniju? Zašto to ne bi bila naša komparativna prednost umjesto minust? Do kada negativizam kad god se radi o pripadnicima manje vrijednog naroda u BIH?
Je li političkom Sarajevu uopće cilj ulazak u Europsku uniju ili nije? Bi li Sarajevo radilo buku da šansu u EU parlament ima ući neki član SDP-a BIH, DF-a i slično? I tako dalje, i tako dalje. Licemjerstvu nema kraja.
Nakon iznenadnog odustajanja pravaša Ivana Tepeša od angažmana u Europskom parlamentu, iduća zastupnica s liste koja bi trebala predstavljati Hrvatsku u EP-u je Željana Zovko iz HDZ-a Bosne i Hercegovine koja je od prošle godine veleposlanica te zemlje u Italiji.
Željana Zovko, rođena u Mostaru, ima iza sebe bogatu diplomatsku karijeru. Na zajedničkoj listi Domoljubne koalicije na izborima za Europski parlament 2014. godine, Zovko je bila na devetom mjestu kao predstavnica dijaspore, a osvojila je 2392 glasa, što je tri puta više od Tepeša.
Nakon što su Andrej Plenković i Davor Ivo Stier dali ostavke na mjesto zastupnika u Europskom parlamentu zbog funkcija u Vladi, otvorio se prostor za dvije nove osobe. Prvi po redu je HDZ-ovac Ivica Tolić koji ulazi kao Plenkovićeva zamjena dok je Tepeš trebao biti Stierova.
Međutim, premda je na izborima za Sabor, u kojem je u prošlom mandatu čak imao i potpredsjedničko mjesto, doživio debakl, Tepeš se, iznenađujuće lako, odrekao i bogato plaćenog mjesta u Europskom parlamentu uz objašnjenje da želi živjeti u Hrvatskoj.
Tako se otvorio prostor za Željanu Zovko, profesoricu francuskog jezika, koja je 1999. godine počela raditi u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine da bi od 2004. do 2008. bila veleposlanica BiH u Francuskoj. Od 2008. do 2011. bila je veleposlanica u Španjolskoj. Potom se vratila u BiH gdje je tri godine radila kao savjetnica za vanjsku politiku da bi prošle godine opet preuzela veleposlaničku dužnost i to u Italiji.
Poskok.info