Iako u državi vrije, čelnik Mosta i potpredsjednik Vlade Božo Petrov ne očekuje nove izbore, jednako kako ne očekuje ni preslagivanje nove saborske većine. Nada se da će HDZ natjerati svojeg predsjednika na abdikaciju te da će vlada Mosta i HDZ-a nastaviti raditi bez “utega“,Tomislava Karamarka. U situaciji kada Karamarko i ne pomišlja na odstup, a politički analitičari tvrde da je Vlada formalno pala, Božo Petrov i ostali Mostovi ministri počinju radni tjedan kao da se ništa ne događa.
– Ima li sada Republika Hrvatska Vladu ?
– Ima! Vlada po Ustavu uvijek postoji. Pa tako i ova Vlada nastavlja raditi. To što gospodin Karamarko ne vidi da je zbog afere “Konzultantica” postao teret ovoj Vladi, to je drugi problem. Ako je čovjek slijep i ne shvaća pojam političke odgovornosti, to je njegov problem. Ne želim da se jedan čovjek poistovjećuje s Vladom ili da se naša nesuradnja s njim u Vladi poistovjećuje s cijelom njegovom strankom. Javnost je upoznata da i tamo postoje glasovi razuma koje valja pozdraviti.
Spreman sam odstupiti
– Znači, ministri radni tjedan nastavljaju na svojim radnim mjestima bez obzira na događanja oko Vlade?
– Vlada je svih ovih pet mjeseci radila intenzivno. Pripremili smo dobre projekte i proračun, koji smo napravili u kratkom vremenu, akcijski plan reformi i prijedloge zakona koji idu u proceduru. I dok vam dolaze pohvale od EU-a i MMF-a, žalosno je da jedan čovjek drži taocem kompletnu državu, samo zbog svojih politički ambicija.
– U javnosti se puno govori istupu premijera Oreškovića.
Neki kažu da je njegov dramatičan istup zapravo iskoordiniran s Mostom kako bi se Karamarka istjeralo na čistac, dok drugi misle da premijer na ovaj način spašava čelnika HDZ-a, skrećući pažnju s glavnog problema Ina-MOL. Što je zapravo navelo premijera na ovakav iskorak?
– Vjerujem da je predsjedniku Vlade na pameti bila stabilnost Vlade i njezino održavanje zbog započetih reformi. On u ovom trenutku vidi da su tenzije prevelike, a da ne može očekivati povlačenje prvog čovjeka samo jedne strane i odabrao je takav put da nas obojicu poziva da odstupimo. Tako bi Vlada nastavila raditi. Iako sam rekao da ne vidim svoju krivnju u tome, ali meni za povlačenje ne treba taj argument, nego je dovoljna dobrobit domovine. Ako je cijena da se Vlada stabilizira, ja ću izići, ali nemam namjeru preuzeti krivnju za ono što je radio Tomislav Karamarko. Želim da se to jasno razlikuje. U ovom trenutku jedini teret Vlade i kaotične situacije u državi jest predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko.
Žalosno i u HDZ-u i SDP-u
– Je li vas iznenadilo priznanje premijera Oreškovića da je tog dramatičnog četvrtka, kada je čitava nacija za njim tragala, bio na sastanku u SOA-i ?
– Predsjednica države i predsjednik Vlade biraju ravnatelja SOA-e i njima sigurnosno-obavještajna agencija daje informacije. Tako da me ne iznenađuje taj susret jer je to dio nadležnosti samoga premijera. Nije se dogodilo ništa značajno. Mogu pretpostaviti da je čelnik SOA-e imao razlog zbog čega je pozvao premijera na sastanak.
– O čemu su oni tamo razgovarali, nisu valjda ćaskali uz kavu?
– Predsjednik Vlade ne treba polagati račune nikome kada se sastaje sa sigurnosno-obavještajnom službom osim ako nije tako velika ugroza državnih interesa. On je onaj koji procjenjuje važnost i značenje te informacije.
– Puno se očekivalo od sjednice Predsjedništva HDZ-a, s koje su izišle informacije o povišenim tonovima, pa čak i svađi Tomislava Karamarka i Milijana Brkića, koji ga je pozvao na odgovornost, pa čak i odlazak iz Vlade, ali u tome očito nije uspio. Jeste li očekivali takvo što?
– Ja očekujem da barem drugi članovi HDZ-a vide situaciju i prepoznaju što se zbog njihova problema u stranci događa u Vladi i državi. Ako je Karamarko presubjektivan i ne vidi svoju odgovornost u svemu ovome, onda valjda postoje drugi koji o tome mogu promišljati hladnije i objektivnije glave. Mi im se u stranačke odluke nećemo miješati, ali se nadam da će HDZ pokazati da ne nosi bez veze u svom nazivu pojam demokratski. Za mene, jedna se osoba ne bi trebala izjednačavati sa strankom, a to je slučaj i u HDZ-u i u SDP-u. I to je žalosno.
Nema odgovornosti
– Nakon burnih poslijeizbornih pregovora, s HDZ-om ste u zajedničkoj Vladi funkcionirali pet mjeseci. Je li vam danas žao što se s njima išli u formiranje Vlade?
– Nismo se pokajali zbog toga. Nakon izborne noći mogli smo birati hoćemo li ići u Sabor ili preuzeti odgovornost. Bili smo svjesni da nam neće biti lako ni s HDZ-om ni sa SDP-om, jer smo znali na kakav način te stranke funkcioniraju. Već na početku nam se Milanović činio neiskren i formirali smo Vladu s HDZ-om, koja je stvarno funkcionirala pet mjeseci dobro. Problem je počeo kad smo shvatili da gospodin Karamarko ne razumije što je to politička odgovornost i kad je cijelu državu podredio vlastitom političkom pozicioniranju.
– I onda su došli sukobi ?
– Ponavljam, ovdje nema stvarnog sukoba između Mosta i HDZ-a. Nećete pronaći ni jednu ozbiljniju situaciju u kojoj se nekoliko ministara posvadilo ili prekinulo komunikaciju. Nećete naći čak ni nakon Kovačićeva istupa da su zastupnici prekinuli komunikaciju. Dogodilo se naše inzistiranje na tome da Karamarko podnese ostavku jer sve njegove afere nose prevelik teret Vladi i državi. Nije mi jasno kako on to ne može vidjeti i osjetiti bilo naroda već želi survati Hrvatsku u ponor, a svoju stranku na izbore u kojima bi mogla doživjeti takav debakl da se nekoliko izbornih ciklusa ne bi oporavila.
Politički mrtvaci
– Kakav je Vaš daljni plan u Saboru?
– Naših dvanaest zastupnika ostaje kod opoziva prvog potpredsjednika Karamarka. Nažalost, predsjednik Sabora diktira točke dnevnog reda, pa se može dogoditi da HDZ stavi glasanje o povjerenju premijeru Oreškoviću prije toga. Ako postoji i mrvicu političke kulture i korektnosti, očekujem da će se ipak najprije glasati o Karamarku. Iako ne vidim razlog zbog čega bi se glasalo o povjerenju predsjedniku Vlade? Što je to on konkretno loše napravio? Možda se Karamarko uvrijedio što nas je Orešković obojicu pozvao da iziđemo iz Vlade, ali ne vjerujem da je to uradio u lošoj namjeri, već da omogući funkcioniranje Vlade.
– Može li Karamarko u ovoj situaciji skupiti većinu u Saboru, stalno se govori o nekom preslagivanju, broje se ruke, vrbuju zastupnici… Bojite li se te opcije ?
– Nemam se čega bojati. Jedino mi je žao zbog svih građana Hrvatske koji imaju lošu percepciju da se u Vladi ništa ne radi. S druge strane, znam što će biti ako se dogode novi izbori i koliko će Hrvatska financijski izgubiti. A mi smo blokirani samo zbog gospodina Karamarka. Mi u Mostu nismo patili za pozicijama. U ovoj smo priči samo zato što osjećamo odgovornost prema državi. Ako Karamarko uspije presložiti vladajuću većinu, mi ostajemo u Saboru. I to za nas nije smak svijeta. Ako postoje oni koji će čovjeku čiji odlazak iz Vlade tražimo mi, premijer, njegov stranački zamjenik i dio HDZ-ova predsjedništva, dati ruku da postane predsjednik Vlade, onda će te sva ta imena i prezimena vidjeti na ekranima u Saboru. Mislim da će to biti popis političkih mrtvaca koji ionako znaju da u slučaju ponovljenih izbora njih ne bi bilo ni blizu Sabora. Nevjerojatno je da čovjek koji bi po svim etičkim načelima trebao odstupiti sada traži da postane premijer. A njegov stranački poslušnik nas još poziva da ga i Most podrži kao premijera manjinske vlade! Mogu se samo pitati “na čemu su“ oni, što su to neki konzumirali na Predsjedništvu HDZ-a!?
Nadam se razumu
– Ima li Most svoju strategiju u Saboru? Tražite li i vi nekakvu saborsku većinu?
– Mi smo dali povjerenje gospodinu Oreškoviću zajedno s HDZ-om i dok me netko ne uvjeri u drukčije, ne vidim zbog čega bismo mijenjali to stajalište. Oni koji u HDZ-u smatraju da Orešković ne radi dobro svoj posao trebat će to puno bolje argumentirati od obrane taštine jedne osobe. Most neće preslagivati Vladu ni s SDP-om ni s HDZ-om. U slučaju odstupanja Tomislava Karamarka doći će samo do stabilizacije saborske većine, to je pojačavanje, a ne preslagivanje. U to vjerujem. S druge strane, bit će zanimljivo vidjeti što će se dogoditi ako HDZ ne uspije presložiti Vladu.
– Jesu li najizvjesniji novi izbori?
– Još ima vremena da HDZ povuče potez koji bi sačuvao ovu vladu. Do tada tinja i nada da možda izbora neće biti. Izbori nisu skupi kad je demokracija u pitanju. Oni su vrijedni svoje cijene. Problem je druga blokada države u smislu tehničke vlade u dvije godine. To je daleko veći problem od samih izbora. I zato se kao odgovoran građanin još nekako nadam glasu razuma. Ali jedino je dobro u ovoj priči to što ni Milanović ni Karamarko neće više sami sastavljati ni sljedeću vladu. Ako HDZ to shvaća, onda se samo treba dogoditi da Karamarko odstupi sada, a ne za dva-tri mjeseca kad bude izborno potučen. Možda ga ipak njegovi članovi Predsjedništva uvjere da treba odstupiti. Vjerujem da će se tenzije tada stišati. Ministri će nastaviti raditi svoj posao. Dakle, do izbora ne mora doći. Prijevremenih izbora će biti jedino ako ne bude hrabrosti u HDZ-u. Ali iskreno ne znam postoji li kritična masa u HDZ-u koja će uvjeriti Karamarka da ovo što radi nije za dobrobit zemlje već za njegovu osobnu korist.