Utorak, 19 studenoga, 2024

ZADUŽENOST DRŽAVE Javni dug BiH među najnižim na Balkanu, ukupna zaduženost 11,93 milijarde KM

Vrlo
- Advertisement -

Odnos javnog duga i BDP je na razini od 42,18 posto čime je od BiH jedino Makedonija manje zadužena.

Ukupna zaduženost svih razina vlasti u BiH je krajem 2015. iznosila 11,93 milijarde KM. Od toga se na vanjski dug, odnosno dugovanja stranim kreditorima, odnosi iznos od 8,40 milijardi KM a na unutarnji dug i obveze poput stare devizne štednje, obveznica, trezorskih zapisa i ostalih instrumenata odnosi 3,52 milijarde KM, piše Faktor.

Usprkos iznosu javnog duga koji za bh. uvjete izgleda ogroman, BiH je u usporedbi sa zemljama regije nisko zadužena zemlja. Odnos javnog duga i BDP je na razini od 42,18 posto čime je od BiH jedino Makedonija manje zadužena. Ova činjenica ipak ne treba zavarati, jer se mogućnostvraćanja duga stječe ekonomskim rastom, a ne povoljnim statističkim podacima.

Predrag Duduković, član Udruženja ekonomista SWOT, rekao je da javni dug može biti i visok, ali da nema problema u njegovom vraćanju, što je potpuno normalna stvar.

– Primjera radi, SAD i Njemačka imaju ogroman javni dug, ali nemaju problem u vraćanju tog duga. Ako gledamo nominalno, javni dug BiH nije velik, ali problem je za naše uvjete u velikom omjeru odnosa javnog duga BiH i BDP-a – rekao je Duduković.

Prema njegovim riječima, sam po sebi javni dug nije nekakvo mjerilo je li zemlja u problemu ili nije u problemu. U dokumentu Informacija o stanju javne zaduženosti BiH, ističe se i da omjer javnog duga i vrijednost izvoza u 2015. je na razini od 85 posto. Ovaj podatak je alarmantan posebno imajući u vidu činjenicu da izvoz tvrtki uz doznake dijaspore predstavlja dva ključna izvora novca za BiH.

Duduković ističe da Slovenija i Hrvatska imaju veći javni dug od BiH, ali su od tog novca izgradili javnu infrastrukturu.

Sa stavovima Dudukovića se ne slažu iz hrvatskog ekonomskog Udruženja Lipa koji u svom istraživanju ističu čak i da Hrvatska može vraćati svoj dug, prešla je prag nakon kojeg visok javni dug negativno djeluje na ekonomski rast.

U slučaju BiH i njenog vanjskog duga, ključni rizici se odnose na mogućnost rasta kamatnih stopa te promjenu tečaja valuta. U ukupnoj strukturi vanjskog duga, 49,8 posto sredstava je podložno promjeni kamatnih stopa a time i većeg iznosa rate koju BiH mora otplatiti. Istovremeno, 48,8 posto duga je podložno promjenama valutnih tečajeva i rastu iznosa rate.

Zbog ovih pokazatelja, Ministarstvo financija i trezora BiH upozorava na potrebu aktivnije politike upravljanja dugom.

– Ostaje naglasak na izboru pri budućem zaduživanju te potrebi smanjivanja sudjelovanja kredita u svrhe proračunske podrške, a povećanja sudjelovanja kredita za razvojnu i ekonomsku podršku. Nova zaduživanja trebaju biti povezana s proizvodnim projektima, odnosno sa financiranjem projekata koji bi doprinijeli ubrzanju reformi, kao osnove za daljnji gospodarski rast – zaključuje se u izvješću Ministarstva.

Pregled odnosa javnog duga i BDP-a zemalja Zapadnog Balkana za 2015.(%)

Makedonija  – 38,59

BiH  – 42,18

Crna Gora  – 66,41

Albanija  – 71,89

Srbija  – 77,43

Slovenija  – 83,27

Hrvatska  – 87,69

– Jako visok javni dug navodi ekonomske aktere na negativna očekivanja i odustajanje od ulaganja. Drugo, vlada koja se stalno zadužuje “ulijeni“ financijske institucije kojekupovinom obveznica i trezorskih zapisa ostvare dobit, bez da financiraju rizičnije projekte u privatnom sektoru. Treće, Hrvatska plaća visoke stope na izdane obveznice – pojašnjavaju u Udruženju Lipa iz Hrvatske.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Ovog čovjeka od progona je štitio američki ambasador Murphey. Sumnjiči ga se za trpanje Hrvata u jame. HRT ignorira vijest. Hvala ti HRT. U...

U nastavku suđenja Dževadu Mlaći i Selmi Cikotiću za zločine u Bugojnu, svjedok Tužiteljstva BiH izjavio je da je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -