Šef Facebooka na svim svojim javnim nastupima, ali i svaki dan u uredu, uvijek nosi traperice, sivu majicu kratkih rukava i svijetlosivu majicu s kapuljačom. Modni odabir Marka Zuckerberga prepoznatljiv je i izaziva znatiželju javnosti, a Zuckerberg je svoj minimalistički stil objasnio činjenicom da si želi pojednostaviti život.
– Svakodnevno moram donositi gomile važnih odluka tako da se nastojim riješiti onih nebitnih. A čak i naizgled beznačajne odluke poput one što obući ili što jesti za doručak oduzimaju nam vrijeme i energiju koju bismo mogli posvetiti važnijim pitanjima – objasnio je Mark Zuckerberg te dodao kako, naravno, ne nosi jednu majicu nego u ormaru ima više jednakih majica.
Zuckerberg nije prvi uspješan i utjecajan čovjek koji se odlučio lišiti modnih dilema. Prema pričama, još Albert Einstein imao je u ormaru nekoliko potpuno jednakih odijela i košulja kako bi se poštedio razmišljanja o tome što obući i trošenja vremena na smišljanje koja košulja ide s kojim sakoom.
Slično funkcionira i američki predsjednik Barack Obama koji u svim prilikama nosi jednako tamnoplavo ili sivo odijelo, bijelu košulju i jednu od par plavih ili tamnocrvenih kravata. Obama je tako uvijek primjereno i decentno odjeven, a niti on niti itko iz njegovog tima ne troši vrijeme na osmišljavanje i prilagodbu predsjednikove garderobe već se mogu baviti važnim svjetskim pitanjima.
Još je jedan kultni uspješan poslovni čovjek poklonik modnog minimalizma – Steve Jobs. On je prepoznatljiv bio po crnoj dolčeviti i trapericama, a odlučivanje o tome što odjenuti toliko mu je išlo na živce da je svojedobno predlagao i da Appleovi zaposlenici svaki dan nose istu odjeću, ali ideja mu nije prošla.
Albert Einstein, Barack Obama, Mark Zuckerberg i Steve Jobs nisu se bez razloga odlučili poštedjeti modnih odluka. Njihov modni minimalizam zasniva se na pojmu koji psihologija naziva ‘zamor odlukama’, a koji pretpostavlja da ljudski mozak počinje sporije procesirati dvojbe i teže donosi odluke nakon određene’ kvote’ donesenih odluka.
Kako bi se mogli posvetiti bitnim odlukama vezanim uz svoje poslove, znanost ili budućnost čovječanstva, ovi su se veliki ljudi odlučili osloboditi onih koje smatraju banalnima i nevažnima, a jedna od njih je i što odjenuti.