BiH će biti stabilna ako se prestane s nametanjem političkih predstavnika
– Izbori u Bosni i Hercegovini trebaju odražavati pravo konstitutivnih naroda i drugih da izaberu svoje legalne predstavnike koji bi onda zastupali te narode na temelju odredbi Daytonskog mirovnog sporazuma, što je suprotno trenutačnoj praksi koja dopušta da predstavnike jednoga naroda izaberu (nap. a. brojniji) pripadnici drugog konstitutivnog naroda čime se narušava politička stabilnost u BiH. To je jedan od ključnih detalja prijedloga rezolucije koju je u proceduru američkog Kongresa uputila zastupnica Janice Hahn tijekom kolovoza, a koji ukazuje prije svega na to kako se u Federaciji BiH popunjava Dom naroda iz čega izvire neravnopravnost Hrvata u institucionalnom smislu prema brojnijim Bošnjacima, odnosno Srbima na državnoj razini.
Politički mainstream
Na sličan je način reagirao i Europski parlament što se smatra jednim od prvih koraka u pravcu daljih reformi u zemlji. Po riječima eurozastupnika Davora Ive Stiera separatizam i centralizam podjednako su kočničari europske perspektive BiH i samo federalna rješenja mogu osigurati da konstitutivni narodi mogu izabrati svoje legitimne predstavnike. No, takva stajališta iako se polako nameću kao dominantna, mainstream politička shema u Bruxellesu, a postupno i u Washingtonu, u Bosni i Hercegovini nemaju odjeka. Još uvijek se sanjaju i planiraju isti potezi i poruke koje su se mogle vidjeti i prije izbora 2010. godine kada se raznim spletkama kreirao saziv Doma naroda, donosi se na portalu Vecernji.ba. Sve to posve je suprotno načelima rezolucije Europskog parlamenta koja ističe da se ‘svim konstitutivnim narodima i građanima jamče jednaka prava’, ili pak rezolucije američke kongresnice Hahn te prethodno rezolucije koju je prošle godine u Senatu uputio senator Mark Begich. Zanimljivo je da su početkom godine svi bošnjački zastupnici neovisno iz koje političke stranke dolaze, odbili uopće raspravljati oko rezolucije Europskog parlamenta iz veljače koju je pokušao u proceduru ugurati zamjenik predsjedatelja ovoga doma Božo Ljubić.
Unitarizam
Dapače, nije se želio ni čuti sadržaj ovoga dokumenta, jednako kao što se nisu prihvatila načela političkih pregovora koji su okrunjeni dogovorom s donedavnim povjerenikom Europske komisije Štefanom Fueleom u listopadu prošle godine kada je prihvaćena jedna od temeljnih odredbi da predstavnici jednoga naroda neće birati političke predstavnike drugim narodima. Zastupnik Davor Ivo Stier smatra da su takva stajališta na tragu politike sarajevskog političkog kruga za koji je ocijenio da za Bosnu i Hercegovinu nije ništa bolji od beogradskog unitarizma za bivšu Jugoslaviju, čime se svjesno žrtvuje i europska budućnost BiH koju je nemoguće sagledati u sadašnjem stanju nejednakih političkih prava tri naroda, piše Večernji list. Zbog toga je Dom naroda ključan za Hrvate, a zajedništvo jedini odgovor na otvorene unitarističke planove koji se poklapaju i s velikobošnjačkom idejom o državi Bosni i Hercegovini u kojoj bi dominirao jedan narod, a Hrvati bili samo asimilirani ukras. Dakako, koji nikada neće ni pokušati osporavati velikodušno dodijeljenu ulogu usputnog naroda.
vecernji.ba