Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Bošnjački entitet odličnom igrom razbio Latviju, Hrvatskoj bod u Belgiji

Must Read

U drugoj utakmici kvalifikacija za plasman na planetarni izlog nogometa reprezentacija Prvog entiteta savladala je na Bilinom Polju odabranu selekciju Latvije rezultatom 4:1. Dva gola za njihov entitetski  tim postigao je Misimović, dok su po jednom poentirali Pjanić i Džeko. U prva dva meča kvalifikacija osvojili su šest bodova , što će, nadamo se, osnažiti ambicije u nastavku kvalifikacija.

No, nije sve počelo prema očekivanjima. Neopreznost posljednjeg bedema Zmajeva u 5. minuti koristi Gorkss i nakon kornera dovodi goste u vodstvo od 1:0.
Igrao se 11. minut kada je u šesnaestercu gostiju oboren Edin Džeko. Sudija je pokazao na kazneni udarac, a siguran realizator bio je Zvjezdan Misimović za 1:1.

Latvijci prijetili iz prekida

U 20. minuti napadač Manchester Cityja našao se u dobroj prilici, ali je slabo reagovao i rezultat je ostao nepromijenjen. Gosti su ponovo ,nakon kornera, uzvratili u 23. minuti kada su opasno zaprijetili.

Latvijci su nakon toga najveći dio vremena provodili u teškom defanzivnom grču. U 26. minuti Misimović izvodi korner. Pjanić oprobava svoj šut iz voleja, ali lopta odlazi visoko preko gola.

Do 43. minuti nije se dešavalo ništa ozbiljnije. Onda je Džeko nakon prekida bio u izvanrednoj prilci, ali je Vanins sjajno intervenirao i praktično sa gol-crte izbio loptu u polje.

Već u narednom napadu bilo je 2:1. Džeko je sjajno probio po lijevoj strani, ubacio loptu u šesnaesterac gostiju gdje Pjanić fantastičnom reakcijom postiže važan pogodak.

Vodstvom izabranika Safeta Sušića od 2:1 otišlo se na odmor. Reprezentativci BiH jednakim tempom krenuli su u nastavku.

Pjanić u ulozi asistenta

Već u 49. minuti jedan od najboljih pijedinaca Sejad Salihović šutirao je iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi pored gola. Pritisak se isplatio u 55. minuti kada je Miralem Pjanić proigrao Misimovića koji precizan udarac pretvara u pogodak za 3:1.
I taman kada se mislilo da će ostatak utakmice proteći u mirnom tempu, kada se očekivalo da će treći gol demoralizirati goste oni opet prijete nakon kornera. Međutim, to im nije donijelo ništa konkretno.

Igrao se 67. minut kada je Džeko izvanredno uposlio Ibišević, ali njegov udarac brani Vanins.

U 72. minuti slobodnjak izvodi Pjanić, ali je čuvar mreže gostiju na oprezu. Tri minute kasnije Džeko pogađa prečku. U 87.minuti Misimović je pokušao iz slobodnog udarca, ali je lopta na putu ka golu zakačila jednog igrača u živom zidu.

U sudijskoj nadoknadi Džeko pravi solo prodor i sjajno pogađa za 4:1. Izuzetno važna pobjeda bh. selekcije i najbolji start u historiji kvalifikacija.

Perecija uzela bod u Bruxellesu i potvrdila status prvog favorita skupine

Belgijska euforija ipak nije nadvladala hrvatsku kvalitetu. Hrvatska je u Bruxellesu odigrala 1:1 s Belgijom, a u posljednjim trenucima susreta “meč-loptu” propustio je realizirati Vida. S četiri boda iz dva teška susreta na startu kvalifikacija Hrvatska je potvrdila status prvog favorita skupine…

Najave da će 18-godišnji Josip Radošević istrčati u prvom sastavu u jednoj od najtežih utakmica Hrvatske u kvalifikacijama za SP 2014. dobile su potvrdu uoči početka utakmice. Igor Štimac odlučio se kockati i uz nespremnog Modrića u vezni red postaviti Hajdukovog debitanta.

I nije to loše izgledalo u prvom poluvremenu. Hrvatski veznjaci i napadači bili su agresivni, oduzimali puno lopti visoko u polju Belgije i često pokušavali pobjeći u kontru. Prvi put kad su to uspjeli – Hrvatska je povela.

Mandžukić je pobjegao po desnom krilu i loptom tražio Jelavića u sredini, odbili su belgijski stoperi, no samo do Ivana Perišića koji s ulaza u kazneni prostor šalje loptu u mrežu za hrvatsko vodstvo već u šestoj minuti.

Belgijce hrvatsko vodstvo šokiralo, trebalo im je malo vremena da se vrate u igru. Odgovorili su u 12. minuti kad je napadač Benteke ostao sam na drugoj vratnici, ali umjeto udarca, odlučio je asistirati. Na našu sreću.

Kako je vrijeme odmicalo, padala je i belgijska dominacija posjedom lopte. Hrvatska je između 20. i 40. minute u potpunosti kontrolirala sve prilaze Pletikosi i pokušavala pronaći poneku pukotinu u belgijskom zadnjem redu.

U završnih pet minute opet su se probudili domaćini. Benteke je dvaput bio u prigodama za udarac, ali jednom je bio neprecizan, drugi put ga je Šimunić zaustavio u kaznenom prostoru bez prekršaja. I kad se činilo da će Hrvatska na poluvrijeme otići s prednošću, Belgija je stigla do izjednačenja.

Istekla je već jedna minuta sučeve nadoknade, Belgijci su izveli korner, a loptu je Strinićglavom odbio ravno na 20 metara od našeg vratara. Tamo je na nju natrčao branič Guillaume Gillet i snažnim udarcem po sredini vrata zakucao loptu u mrežu za 1:1 i novu energiju belgijske momčadi u drugom dijelu.

Drugo poluvrijeme otvara velika prigoda pred svakim od vratara. Najprije je Mandžukić osvojio jednu loptu na 30 metara i gurnuo u prostor prema Jelaviću, vratar Courtois za djelić sekunde stiže do lopte prije našeg napadača. Na drugoj strani Witsel duboko prodire i vraća povratnu loptu za Bentekea, čiji udarac prema praznim vratima Šimunić odbija na samoj gol-crti.

Trajao je još nekoliko minuta belgijski pritisak prema našim vratima, no opet su naši brzo primirili domaćine i preuzeli loptu u svoje noge. Nije Hrvatska uspijevala opasnije ugroziti belgijska vrata, ali visok posjed lopte u našim nogama onemogućavao je i domaćine u kreiranju konstantnog pritiska prema Pletikosi.

Svoj neočekivani, ali sasvim solidan debi Josip Radošević okončao je u 78. minuti, na njegovo mjesto ušao je Vukojević. Ništa se posebno nije promijenilo, kako je utakmica odmicala sve su se više oba protivnika posvećivala zatvaranju prilaza svojim vratima umjesto traženja pobjede.

A pobijediti su u završnici mogli i jedni i drugi. Najprije je u 87. minuti udarac Mirallasa fijuknuo pored Pletikosine lijeve vratnice, da bi u prvoj minuti sučeve nadoknade Domagoj Vidapromašio “meč-loptu”. Bio je sam na drugoj vratnici nakon kornera, imao je ispred sebe prazan kut belgijskih vrata, ali loptu je glavom poslao u gol-aut.

Hrvatska je tako ostala neporažena na jednom od najtežih gostovanja u ovim kvalifikacijama i potvrdila ulogu prvog favorita skupine. Belgijska euforija nije nadvladala hrvatsku kvalitetu, na koncu i jedni i drugi mogu biti zadovoljni podjelom bodova.

Dodajmo još da je Srbija u istoj skupini s Walesom igrala 6:1, čime  s isto bodova (4), Belgija, Hrvatska i Srbija čine lidere u skupini.