Published On: Tue, Apr 30th, 2013

ZHVONKUDIN: Budimira su izgleda stigli i pravda i povjerenje

Tutuklama ile ilgili tutumları HSP BH üzerinde Akşam listgovori ile kısa röportajda Başkan HSP BH Zvonko Jurisic partisinin ve Zivko Budimir Federasyonu Başkanı üyesi yakın zamana kadar.
O BHF görevine atandı zaman Sayın Zivko Budimir parti üyesi olduğu için, ne bir tutumdur, ama bu gün ile suçlandı eylemler hakkında tutum HSP BH?
Bu HSP gelince Neyse ki benim parti kurduğu Bay Budimir bir ya da iki ay öncesine kadar önemli bir HSP üyesi, ve başkan yardımcısı oldu, çünkü bu, kaçınılmaz soru. Biz yerel seçimlerin 2012th sonra partiden bazı insanların dışlanması sürecinde zaten çünkü burada partinin görüşlerini bir şekilde olan müdahale ve Tanrı’nın eli ile yıl olarak seçimlere HSP ilgi ve HSP olarak devam eden katılımı karşı çalışan edilmeden önce geçen yıl Eylül ayında Zivko Budimir başkanlığındaki bazı insanlar ana konut toplantılarında tartışma konusu oldu. O halka HSP çekilerek, partide yazılı cevaplar ya da parti çıkmak için istek gelmedi verilen söyledi sonra biz partiden Sayın Budimir kapalı var. Bay Budimir ben açıkladı ve yarım yıl o HSP ayrılmak istedim önce ya da parti içinde partinin adını değiştirmek veya önek Hırvat silmek için. Bu işe ne zaman o Adalet ve güven Partisi adlı bir parti kurdu ve adalet ve güven sadece Zivko Budimir geldi gördüm.
Zaman bir üyesi o suçlandı eylemler yapılır zaman, bu konuda herhangi bir ipucu var mıydı yapılmış olması?
Biz siyasi bölünmüş şans ne olursa olsun, Budimir HSP hayatta her şeyi verdi. Ve Federasyonu partinin Başkan Yardımcısı bir pozisyon vardı başkanlığına getirdi ve ben şahsen özel hayatında ona haddelenmiş ve tüm bu yeterli değildi ve o daha istediği önce. Bugün, ilgisi ile HSP BH, (ve hala onun suçlu kanıtlanmış kadar kimse suçlu olduğunu öne) suçlanmıştı, ve bunu bilmiyordum bu eylemleri, sonra. Bana göre onun görev başında Sayın Budimir, bazı bizzat kadrovirao, bizimle anlaşma bazı bana danıştı ve ofisinde danışmanlarının atanması üzerine parti liderliği dar oluşturmaz oldu. Bir yıl daha son daha bağımsız çalışan. Bazı eski atanan danışmanı, yeni bir yol ateşledi. Etrafındaki insanlar, ne gördüm, bu konuda övünmek gerçekten olmayan bir geçmiş vardı. Bu Bay Budimir oldu ki üzgünüm, ama o arıyordu olduğu açıktır. Birisi güç ve para vermek eski bir atasözü vardır, o zaman sadece biliyorum. Bu gerçekten tanıştım Budimir sonra ve ben o ancak şimdi kendini bir araya geldi ve yine şans olsaydı kesinlikle, bunlar tekrar yapılmış olmaz olduğuna inanıyoruz.
Tutuklama kendisi Sizin yorumunuz nedir?
Eylem kendisi ve yürütülmesi ve Bay Budimir demokratik bir toplumda uygun olduğunu düşünüyorum istinat hareket. Sayın Budimir kanun önünde eşit ve hesap verebilir yanı sıra BHF ve BH tüm vatandaşların olduğu Federasyonu Başkanı, ama bu konuda gösteri yapmak Ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Hatta bazı analistler bir askeri darbe dediğimiz bakın, ben o kadar gitmek değildir, ama hala Federasyonu Başkanı bir darbe olduğunu düşünüyorum.
Son gün Budimir şimdi ve istifa etmeli mi sizce, istifa olup olmadığını soru çeker? Yana
Ben Budimir istifa düşünüyorum. Ben hangi tartışmalı kural HSP biraz iki yıldan fazla nasıl ortaya çıktığını biliyorum. Ben biliyorum, hükümetin yasal ve meşru Hırvatlar temsil nasıl hakkında herhangi bir medya tantana. Ben yasal ve meşru bir Hırvat ve Bosna-Hersek’teki Hırvat halkının oy var duyuyorum, ve bu gibi Meclis yaşıyorum ve HSP tüm bakanları yasal ve meşru, ama soru edebilmek için biz Hırvat halkının yeterli meşruiyete sahip olup olmadığıdır imzacı tarafların platformları ile katılmak. Siyasi bir örgüt olarak HSP onun atanan tüm arkasındadır. Bay Budimir resmi atandı, o doğrudan seçilmiş değildi, onun seçim sonucu çok şüpheli oldu. Bu sonuçlar sonra, Başkan Federasyonu taraflarla görüşmelerde önerilen gecikmeden onu kabul ve HSP bu istifa etti.
Bunun yerine sayesinde, o bize karşı çalışmak için bir çaba. O HSP alamayacağımızı görünce, kendi partisini kurdu, ancak kimsenin desteği olmadan Federasyonu başkanı olarak kaldı. Bu adamın karakteri hakkında yeterli söyler. Şimdi bu nedenle istifa olsaydı, ben kamu gelecekte nihai mahkumiyet için istifa alışveriş yorumlanır olurdu suçlu, ya da olacağını düşünüyorum çünkü bu yüzden, size ihtiyacınız olmayan bir şekilde istifa etmeyeceğini düşünüyorum. Rağmen, tekrar ediyorum, hiç kimse o mahkum kadar suçlu olduğu hak olur, ama belki de polis ve savcılık yetkilileri Anayasaya göre işlerini yapıyor, ve tabii ki bunu kanıtlamak için bir sonraki zaman içinde herkesin hata veya adalet olacaktır.