Petak, 19 travnja, 2024

Zbog čega je nemoguć novi bošnjačko-hrvatski savez protiv Srba

Must Read

“Srbi imaju RS, Bošnjaci imaju FBiH, a Hrvati putovnice.” Ovako je trenutačnu političku poziciju Hrvata u BiH sažeo politički analitičar portala Dnevno.ba Jurica Gudelj.

Radi se, zapravo, o stavu koji ima i vladajući HDZ BiH, koji je, prije nekoliko dana objavio priopćenje u kojem podsjećaju kako su Bošnjaci uoči potpisivanja Daytonskog sporazuma “isticali kako ne žele podijeljenu zemlju”, ali i to da “baš ne žele niti dijeliti vlast sa svojim neprijateljima Srbima te su predlagali labavi savez dvaju entiteta po kojem bi Srbi sami upravljali svojim poslovima u Republici Srpskoj. ”
______piše: Vuk Bačanović l standard.rs
Kada su odnosi sa Srbima definirani, ističe se dalje u priopćenju, Bošnjaci “vlast također ne žele dijeliti niti s Hrvatima u Federaciji BiH, što će u najvećem dijelu uzrokovati današnji neravnopravni položaj hrvatskoga naroda u BiH”.

Priopćenje koje nosi naslov “Bošnjaci ne žele dijeliti vlast ni sa Srbima ni s Hrvatima” nije bilo usamljeno. Radilo se o reakciji na sastanak Dodik-Izetbgović na koji hrvatski član Predsjedništva BiH i predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, interesantno, nije bio pozvan i na kojem su srpske i bošnjačka strana usuglasile stavove oko tzv. Mehanizma koordinacije, neophodnog za nastavak europskih integracija BiH.

Gnjev HDZ-a nije bio plod samo ovoga sastanka i, praktično, beznačajnog birokratskog dokumenta. Riječ je o tome da je koalicija SDA-SBB u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta, uspostavila blok s bošnjačko- “multietničkom” ljevicom SDP-om i Demokratskom frontom (DF) i počela, u svim pitanjima, preglasavati HDZ.

Iako je Milorad Dodik u velikom intervjuu za bh izdanje zagebačkog Večernjeg lista izjavio da će njegova čvrsta suradnja s čelnikom HDZ-a, ostati nepromjenjena, a Bakir Izetbegović glumio konstruktivnost, Čović je reagirao neočekivano svojim standardnim manirima i mirnoćom.

Najprije su hrvatska veteranska udruženja izašla s priopćenjem da Hrvatima pripada pravo na ni manje ni više od onoga što imaju druga dva naroda u BiH, to jest na vlastiti entitet. Potom je Čović strahovito ponizio Izetbegovića, ne došavši na ugovoreni sastanak, u svrhu izglađivanja odnosa, u Konjicu, iako ga je delegacija SDA, čekala punih 40 minuta, da bi naručene bureke i ribu, na kraju, pojeli prisutni, gladni novinari.

Iako je Čović poslije tvrdo da je riječ o nesporazumu, izvori bliski njegovom kabinetu tvrde da je zaista ljut kao i nikada prije. Posebno zog toga što “povijesni sporazum” Izetbegović-Dodik podržavaju i strani birokrati, koji su ga time, kao najdosljednijeg zagovornika EU integracija, pustili niz vodu i politički obezvrijedili.

Međutim, situacija je daleko ozbiljnija. Radi se o početku kulminacije bošnjačko-hrvatskih razmirica u Federaciji BiH, primirenih Washingtonskim sporazumom, koji je prekinuo građanski rat HVO-a i AR BiH i ponovo započetih 2000. ustavnim reformama Roberta Barryja nekadašnjeg šefa misije OESS-a u BiH, koje je od 2002. . u djelo provodio visoki predstavnik MZ Paddy Ashdown.

Radi se o odredbi prema kojoj se Dom naroda Federalnog parlamenta popunjava iz reda delegata kantona dovela je do situacije da u županijama s bošnjačkom većinom bošnjačke ili građanske socijal-liberalne stranke mogu istaknuti bilo kojeg kandidata kojeg izaberu Bošnjaci, pa čak i onog koji je Bošnjak, ako se on za tu priliku izjasniti kao Hrvat, koji onda u Domu naroda, po nalogu stranaka iz većinski bošnjačkih kantona, može poslužiti kao instrument preglasavanja izaslanika iz većinski hrvatskih kantona.

Ovakva mogućnost, a zatim i dvomandatno biranje SDP-ovca Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH većinskim glasovima Bošnjaka, doveli su do trajnog animoziteta Hrvata prema savezu s Bošnjacima, koji poprima tolike razmjere da se u mostarskim kuloarima može čuti priča da bi hrvatskim županijama bilo politički oportunije da se pripoje Republici Srpskoj, ukoliko bi im vlasti ovoga entiteta priznale pravo na posebnu izbornu jedinicu, financijsku i prosvjetnu autonomiju.

To mogu biti tlapnje, ali tlapnje koje svakako ukazuju stupanj mimoilaženja među nekadašnjim političkim i ratnim saveznicima. SDA i HDZ su, slijedeći neke ranije političke tradicije, organizirale nelegalni referendum za otcjepljenje BiH od Jugoslavije. Dakako da su, u tom procesu, i jedna i druga strana gledale isključivo vlastite interese, ali je očito da su se s mrtvorođenčetu zvanim BiH ponajviše unesrećili Hrvati, budući da im se sudbina veže za jedini neostvreni politički cilj Franje Tuđmana: teritorijalno proširenje Hrvatske.

Štoviše, neovisna BiH je ponajviše doprinijela konačnom razdvajanju interesa dvije etno-konfesionalne grupe. Iako će narodnjačke bošnjačke elite u javnosti i dalje nastupati sa stavom da se mora poštovati izborna volja hrvatskog naroda, svako, barem površno, upućen u sadržaje sastanaka različitih frakcija bošnjačkih partija zna da se neproklamovani ciljevi Sarajeva sastoje u eliminaciji Hrvata kao ozbiljnog političkog takmaca i njihovo de-facto svođenje na nacionalnu manjinu, koja će se, zahvaljujući hrvatskim dokumentima, postupno iseljavati u Hrvatsku, što implicira da bi Bošnjaci, vremenom, kontrolirali cjelokupnu Federaciju, odnosno 49 posto teritorija.

Budući da su u HDZ-u vrlo dobro obaviješteni o ovakvim nastojanjima bošnjačke elite, svako trajno bošnjačko-hrvatsko sporazumijevanje je, zbog sveopćeg nepovjerenja i bošnjačke pozicije jačeg, osuđeno na propast. Tako je, konačno, završena politička ljubav započeta još u 19. stoljeću kada su rasistički pravaški i nešto umjereniji hrvatski nacionalistički krugovi maštali o dvokonfesionalnoj katoličko-muslimanskoj hrvatskoj naciji, a koju je Ustaški pokret, preko noći, pokušao realizirati nakon uspostave NDH.

I doživio fijasko, što zbog prebrze propasti ustaške države, što zbog nevoljkosti velikog dijela muslimanske uleme i intelektualnih krugova da se, osim oportunistički i protokolarno, priklone hrvatstvu kao izrazito rimokatoličkom ideološkom proizvodu. Danas je od cijele priče preostao samo crnokošuljaške-tragikomični lik Gačanina Zlatka Hasanbegovića u Hrvatskoj, ponekog pravaša u Zapadnoj Hercegovini i određenih unitarističkih krugova u Sarajevu koji, unatoč narodnjačkom ili nešto više socijal-liberalnom bošnjačnju i dalje simpatiziraju ustaškog komandosa, zapovjednika HOS-a, Blaža Kraljevića, samo zbog toga jer je, za razliku od HVO-a, iskazao lojalnost Aliji Izetbegoviću.

Simptomatično, njegovu je sliku u svome kabinetu držao Željko Komšić, ta bošnjačko-hrvatska jabuka razdora. Kada se sve rečeno uzme u obzir, jasno je da od neke nove bošnjačko-hrvatske osovine nema ništa.

Zbog čeg bi Hrvati dopustili Bošnjacima da se, eventualno, obračunaju s Republikom Srpskom i Srbima generalno, pa da onda postanu još ugroženija manjina u bošnjačkoj državi? Može se reći da je “ljubav” zaršila baš kao što je i počela 1899., kada je mladi Antun Radić, bilježio napredak hrvatske tari među bosanskim i hercegovačkim muslimanima, te zabilježio svoj razgovor sa Mustaj-begom Kulenovićem.

” ‘Čuj, Moj Muhamed (Muhamed-beg Kulenović op.a.) kaže, da je Hrvat. I ja bih bio, samo ne znam, što je to. Ja se bojim, da ne bude i gore. Reci mi ti pravo, što je T’o “. (…) Kad me je ono pitao za Hrvate, rekao sam mu, da se čudim, što je zaboravio to ime: ‘ta ovo je (današnja Bosanska Krajina op.a .) – rekoh bila Hrvatska prije tri sta i toliko godina. ‘A on mi odvrati:’ A što ti mi znamo Ja znam, da sam Turčin, pa eto. ‘

Nema sumnje da će birokratski Mehanizam koordiacije na kraju biti dogovoren sa svim hrvatskim primjedbama i zahtjevima, ali to neće promijeniti mnogo puta demonstriranu realnost u 117 godina koje su protekle od ovoga razgovora, a to je da je svaki pokušaj približavanja Bošnjaka i Hrvata, najprije ljutih krajišnika svojih imperija, pa tek onda lokalnih pregovarača, unaprijed bio osuđen na propast.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vidovićeva optužena za skrivanje Debevecova telefona

SARAJEVO - Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv sarajevske odvjetnice Vasvije Vidović (70) zbog počinjenja kaznenog djela sprječavanja dokazivanja...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -