Petak, 19 travnja, 2024

VATERPOLO: Hrvatska izgubila od Španjolske u borbi za prvo mjesto u skupini

Hrvatska vaterpolska reprezentacija upisala je poraz u ogledu drugog kola skupine A Svjetskog prvenstva kojem je domaćin Katar, bolja je bila Španjolska sa 10-6 (2-1, 3-2, 1-0, 4-3).

U reprizi nedavnog finala Europskog prvenstva opet su slavili Španjolci koji sada vode na ljestvici skupine sa šest bodova. Po tri imaju Hrvatska i Australija, dok je Južna Afrika bez bodova.

Već treći put ove godine Hrvatska i Španjolska su odmjerile snage na nekom velikom natjecanju.

Početkom godine, 4. siječnja u Gružu to je bio susret 1. kola na Europskom prvenstvu, a Hrvatska je pobijedila sa 14-12 nakon peteraca. Nepuna dva tjedna kasnije, 16. siječnja u Zagrebu smo igrali za europski naslov, a Španjolska je slavila sa 11-10, golom Alvara Granadosa 49 sekundi prije kraja.

Ovoga puta hrvatski i španjolski vaterpolisti su igrali za prvo mjesto u skupini A Svjetskog prvenstva koje vodi izravno u četvrtfinale. Nažalost, Španjolska je još jednom slavila, pa će “barakude” morati u osminu finala.

Hrvatska bi pobjedom osim ulaska u četvrtfinale praktički osigurala i plasman na Olimpijske igre u Parizu kamo su se Španjolci već plasirali. Međutim, sada će još neko vrijeme morati pričekati za potvrdu vize za Pariz.

Na olimpijskom turniru u Parizu bit će 12 reprezentacija. Osam sastava je već poznato i to su – Francuska (domaćin), Mađarska i Grčka (finalisti prošlog SP u Fukuoki 2023.), Španjolska (prvak Europe 2024.), SAD (pobjednik Panameričkih igara), Japan (pobjednik Azijskih igara), Australija (predstavnik Oceanije) i Južna Afrika (predstavnik Afrike).

Trenutačno nepopunjena četiri mjesta dat će SP u Dohi odnosno četiri najbolje plasirane momčadi na ovom SP, a koje u ovom trenutku još nemaju olimpijsku vizu.

Španjolska je bolje ušla u susret i golovima Perronea i Bustosa povela je 2-0. Hrvatska je točno na sredini druge četvrtine izjednačila na 3-3, no Španjolska je uzvratila s dva gola u nizu i na poluvrijeme se išlo sa španjolskim vodstvom 5-3.

U trećoj dionici postignut je samo jedan pogodak, nažalost u hrvatsku mrežu pa su aktualni europski prvaci u posljednju dionicu ušli s velikih 6-3. Kada je Sanahuja početkom četvrtog perioda zabio za 7-3 bilo je jasno kako je Hrvatska na rubu poraza.

Odabranici izbornika Ivice Tucka uspjeli su smanjiti na 7-4 nakon čak 13 minuta bez gola, a tračak nade pojavio se pogotkom Fatovića za 7-5 na šest minuta prije kraja. Međutim, Munarriz je svojim drugim golom na utakmici vratio na +3 (8-5). Sve dvojbe razriješio je Granados pogodivši za 9-5, četiri minute prije kraja. Na koncu je završilo 10-6.

Prvi hrvatski strijelac bio je Loren Fatović s tri pogotka. Po jedan su postigli Lončar, Lazić i Žuvela. Vratar Marko Bijač je imao devet obrana. Kod Španjolske je tri pogotka dao Granados, a dva je dodao Munarriz.

Ranije tijekom srijede u skupini A je Australija s uvjerljivih 29-7 (6-2, 8-1, 7-1, 8-3) nadigrala Južnoafričku Republiku.

U posljednjem ogledu skupine A, utakmici trećeg kola, Hrvatska u petak igra protiv Južnoafričke Republike. Utakmica počinje u 14 sati, dok istog dana od 11.30 sati igraju Španjolska i Australija.

Španjolska je ovom pobjedom osigurala prvo mjesto u skupini i direktan plasman u četvrtfinale, dok će Hrvatska morati u play-off u kojem će igrati s trećeplasiranom ekipom iz skupine B, a bit će to Brazili ili Kina./HMS/