Petak, 19 travnja, 2024

Ustavni sud BiH oborio apelaciju, RS ima pravo na međunarodnu suradnju

Must Read

Entiteti, nesumnjivo je, s obzirom na oblasti u kojima imaju nadležnosti, imaju pravo razvijati međunarodnu suradnju s drugim relevantnim subjektima međunarodnog javnog prava i međunarodnim organizacijama.

“Propisivanje da Republika Srpska može ostvarivati i koordinirati suradnju s institucijama, organima i tijelima EU, njenim državama članicama, državama kandidatima i potencijalnim kandidatima, unaprjeđivati regionalnu i institucionalnu suradnju s regijama Europe i svijeta, inicirati, pripremati i predlagati sporazume i protokole za uspostavljanje i razvoj međunarodne suradnje i sl. ne predstavlja preuzimanje nadležnosti Bosne i Hercegovine u oblasti vanjske politike”, navedeno je između ostalog u odluci Ustavnog suda BiH, koji je odlučio da je Zakon o republičkoj upravi u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo za europske integracije i međunarodnu suradnju u skladu s Ustavom BiH.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti pojedinih članova Zakona o republičkoj upravi tražili su bošnjački izaslanici u Vijeću naroda Republike Srpske kojima je bio sporan sam naziv ovog ministarstva, ali i njegove nadležnosti.

Kako su naveli u zahtjevu za ocjenu ustavnosti, sam naziv Ministarstva implicira da je entitetsko ministarstvo nadležno za oblast europskih integracija i međunarodnu suradnju koja je “u isključivoj nadležnosti države BiH”. Kada je riječ o nadležnostima, Bošnjacima je sporan naročito dio koji se odnosi na iseljeništvo te “koordinacija suradnje s drugim tijelima u BiH, institucijama, organima i tijelima EU, njenim državama članicama, državama kandidatima i potencijalnim kandidatima u procesu pridruživanja i pristupanja EU”.

U svom zahtjevu, sedam izaslanika Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske navelo je i to da je “intencija zakonodavca” u Republici Srpskoj da putem naziva institucija stvore uvjete kojima se, ne samo oduzimaju nadležnosti državi BiH iz domena vanjske politike, nego se pokušava uspostaviti i međunarodnopravni subjektivitet entiteta i to prije svega u domenu vanjske politike.

Na ovu odluku Ustavnog suda BiH svoje mišljenje izdvojio je sudac Mirsad Ćeman, a u kojem je naveo da je Ustavni sud postupio “defenzivno” i da je mogao i morao u ovom slučaju biti eksplicitniji, posebno u definiranju pojedinih ustavnih kategorija, kao što je npr. “vanjska politika”.

U Republici Srpskoj kažu da je odluka Ustavnog suda BiH očekivana, da Republika Srpska već surađuje s međunarodnim organizacijama i regijama u Europskoj uniji te da je Ministarstvo za europske integracije i regionalnu suradnju to koje koordinira sve te procese.

“Odluka Ustavnog suda BiH i formulacija da Republika Srpska ima pravo na međunarodnu suradnju je u suglasnosti s Ustavom i ustavnim nadležnostima i iznenadili bismo se da je odlučeno drugačije. Što se tiče europskih integracija, više od 70 posto zakonodavstva koje treba poduzeti iz Europske unije je u nadležnosti entiteta, tako da je bilo kakvo osporavanje nadležnosti Republici Srpskoj u procesu europskih integracija suludo”, rekao je za “Nezavisne novine” Srđan Mazalica, član Odbora za europske integracije i regionalnu suradnju Narodne skupštine Republike Srpske.

Dnevnik.ba

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vidovićeva optužena za skrivanje Debevecova telefona

SARAJEVO - Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv sarajevske odvjetnice Vasvije Vidović (70) zbog počinjenja kaznenog djela sprječavanja dokazivanja...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -