“USKRSNUO JE!” To je poruka da s Kristom uskrslim ima dalje i više od Kalvarije, od križa, od smrti i od groba. Da ima dalje od naših suza, beznađa, zdvajanja i očajanja, od naših sumnji i u Boga i u ljude i od sveopće nevjere kako ne može biti bolje, ni danas ni sutra. Uskrsna zvona i uskrsni aleluja poručuju da Bog i Božje milosrđe ima, može i hoće dalje. U svemu gdje ne može čovjek, zbog grijehom otvrdnuloga srca i pameti, zbog svoje ljudske slabosti i propusta. To što čovjek ne može, Bog je učinio u Isusu Kristu, Sinu svome, koji je radi nas i radi našega spasenja postao čovjek, raspet, umro i pokopan. “Uskrsnuo je!” Vratio nam je poljuljane nade. Izbavio nas je iz provalija. Oslobodio nas straha od smrti i propasti vječne. “Uskrsnuo je!” Ima dalje i ima više.
Dotakni moje rane, Tome nevjerni, poručuje Uskrsli. Osuši suze, Marijo Magdaleno. Otvorite od straha zatvorena vrata, učenici. Potrčite sa Ivanom i Petrom, grob je prazan. Isus je živ, uspostavljen je novi Božji poredak i novi put povijesti… “Ja sam Put, Istina i Život!” Otvorena su vrata Neba!
Kad posumnjamo i kad razočarani pokušamo bježati na neke druge putove života, bez Isusa, On će nas potražiti, milosrdno i s ljubavlju će nas susresti i s nama podijeliti sve naše sumnje i tegobe. Da uvijek nanovo uzmognemo reći i moliti: “Ostani s nama, Gospodine!” Uskrsli i milosrdni! On će ući u naš život, sjesti za naš stol, udijeliti će nam svoj uskrsni blagoslov i “razlomiti kruh”, da ga prepoznamo u misi. Da možemo govoriti i svjedočiti: “Nije li srce gorjelo u nama kad nam je tumačio Pisma, o njegovom križu i uskrsnoj pobjedi.” On će nam pomoći da se vratimo njegovoj Crkvi i njegovoj i našoj majci Mariji.
Svima vama, draga braćo i sestre, želimo obilje Božjega milosrđa i uskrsnog blagoslova. Da bismo snagom njegova uskrsnuća i mi zajedno s njime u našem svijetu i vremenu mogli biti “lice milosrdnoga Oca!” Na dobro vam došao i bio vama svima, sada i dovijeka Krist Uskrsli.
“Sretan Uskrs! Aleluja!” ŽELE HUMAČKI FRATRI
Inače ova čestitka poslana je u subotu u 9 ujutro. Nije pristojno u svijetu kršćanstva čestitati Uskrs prije Uskrsa.
Molim svećenike da se suzdrže čestitanja Uskrsa tijekom Velikog Tjedna. Sve do nedjelje. I ove godine to molim. Inače je jako bizarno Uskrs čestitati na Veliki Petak, i to su činili, a evo pomakli su se na subotu. Dan kada je zemljom zavladala strepnja.
— Jan Palach (@IurkovJan) March 30, 2024
Velika subota ili Sveta subota (lat. Sabbatum Sanctum) je zadnji, treći dan Vazmenoga trodnevlja. Slavi se dan prije Uskrsa.
To je dan tišine i molitve. Na Veliku Subotu Crkva se zadržava kod Gospodinova groba te u molitvi i postu razmišlja o Njegovoj muci, smrti i silasku u podzemlje (šeol). Stoga vjernici posjećuju posebno uređen Božji grob u crkvi.
Naziva se i Veliki šabat, Subota Aleluje u Brazilu i Portugalu, Subota slave (port. Sábado de Gloria), Crna subota, Radosna subota, a u koptskih kršćana Mega Sabbatun.
Dopušteno je slaviti samo sakramente pomirenja i bolesničkoga pomazanja, a Sveta pričest može se dijeliti samo kao popudbina (viatum).
Crkva u svojoj tradiciji čuva veliko blago. Tako je za Veliku subotu svojstveno Vazmeno bdjenje, koje se slavi noću te ga nije prikladno započeti prije nego padne noć, a treba završiti prije svanuća nedjelje. Tada se vjernici okupljaju oko ognja, koji svećenik blagoslovi. Tim se plamenom upali i uskrsna svijeća koja predstavlja samoga Isusa Krista. Svećenik na svijeću stavlja simbole A i Ω. To označava Krista koji je i početak (Alpha) i svršetak (Omega). Također se na svijeću stavljaju brojevi tekuće godine. Narav znaka iziskuje da se svake godine u Vazmenom bdjenju blagoslivlje nova uskrsna svijeća, napravljena od prirodnoga voska. Uskrsna svijeća kroz čitavo vazmeno vrijeme stoji kod ambona i pali se u svim zajedničkim bogoslužnim činima. Upravo tim bdjenjem vjernici započinju slaviti Uskrs.
Također je običaj da se u Vazmenoj noći u zajedništvo Crkve prime katekumeni. Katekumenat je priprava odraslih za primanje sakramenata kršćanske inicijacije. Sakramenti kršćanske inicijacije jesu krštenje, Euharistija i sveta potvrda. Svećenik katekumene krsti vodom iz studenca koji je blagoslovio na Vazmenomu bdijenju. U taj se studenac također uranja i Uskrsna svijeća. Prikladno je da đakon ili svećenik pjeva hvalospjev uskrsnoj svijeći (Exultet), koja predstavlja Isusa Krista. U tomu hvalospjevu, svećenik moli Gospodina neka Uskrsna svijeća razgoni mrak te noći.