Ponedjeljak, 17 ožujka, 2025

USAID KRIMOSI ZVANI “INDEX” OVIH DANA ŽESTOKO LAŽU, PRIPAZITE SE: State Department nigdje nije naveo da “podržavaju” presudu Dodiku

Vrlo
- Advertisement -

Sjedinjene Američke Države su, očekivano, održale diplomatsku ravnotežu u reakciji na presudu Miloradu Dodiku, ne dajući ni punu podršku ni punu osudu. No, između redaka, iskusni američki diplomati vide i drugu poruku – onu upućenu Christanu Schmidtu, koja sugerira da se njegov mandat bliži kraju.

„Uvažavamo presudu“ – što to zapravo znači?

Kada je glasnogovornica Stejt departmenta Tammy Bruce izjavila da SAD “uvažava presudu”, time nije rekla ni da ju podržavaju ni da ju osporavaju.

U američkoj diplomatskoj terminologiji, “uvažavati” nešto znači prihvatiti kao činjenicu, ali ne nužno odobravati ili podržavati.

Prevedeno na konkretan slučaj – SAD nije zauzeo čvrst stav prema Dodiku, što otvara prostor za daljnju političku igru i pravne manevre.

Politico piše da prema mišljenju iskusnog američkog diplomate koji je godinama pratio odnose u regiji, ovakva izjava nije slučajna, već je pomno kalibrirana poruka koja ukazuje na nekoliko ključnih činjenica:

  1. SAD ne želi dodatno radikalizirati političku situaciju u BiH jer bi direktna podrška presudi mogla bi izazvati ozbiljnije sukobe u BiH, pogotovo jer je ruska reakcija još nepoznata. Naprosto neutralan stav omogućava im da u budućnosti prilagode poziciju ovisno o razvoju događaja.

  2. SAD ne želi direktno stati iza Schmidta. Iako su u prošlosti otvoreno podržavali visokog predstavnika, Schmidtova era se bliži kraju, a Washington to zna. Njegov mandat postao je previše kontroverzan, a SAD nema interesa podržavati lidera koji gubi kredibilitet i stvara sve veći otpor na terenu.

  3. Poruka Schmidtu – Vrijeme je da ideš. SAD podržava Dayton i suverenitet BiH, ali i naglašava da se „protivi akcijama lokalnih čelnika koje ugrožavaju stabilnost“. Ako se ova izjava tumači široko, može se odnositi ne samo na Dodika, već i na Schmidta, čija prisutnost izaziva pravnu i političku krizu.

Što SAD zapravo poručuje?

Iz ovakvog stava može se zaključiti da SAD polako priprema teren za Schmidtov odlazak. Ne žele ga javno povući, jer bi to značilo priznavanje da je njegov mandat bio greška. Ne žele ga ni snažno podržati, jer bi to značilo eskalaciju sukoba u BiH. Žele ga pustiti da sam „shvati“ da mu je vrijeme da ode, što je klasična američka strategija kada žele zamijeniti međunarodne službenike koji su postali politički teret.

- Advertisement -

27 KOMENTARI

guest

27 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

BOŠNJAČKI INTELEKTUALAC Kurtćehajić: Ako država ne uhiti Dodika, onda nema države, to je kraj Bosne i Hercegovine koju znamo

Na akademskom diskursu o temi "Dodikovi višegodišnji udari na Ustav BiH", Kurtćehajić je ukazao da je Ustav Bosne i...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -