Četvrtak, 25 travnja, 2024

UN VIŠE NIJE ZAGOVORNIK SLOBODE GOVORA: Govori srpskih aktivistica za ljudska prava prekinuti kada su spomenule Kosovo

Must Read

BEČ – Govor dvije predstavnice humanitarne organizacije “28. jun” u Kancelariji Ujedinjenih Nacija za nasilje i drogu u Beču bio je prekinut.

To se dogodilo nakon što su one počele da govore o eskalaciji stanja na Kosovu i Metohiji.

Tamara Pavlović i Mia Milanović su, u ime te organizacije Srba iz dijaspore, bile najavljene kao govornici na sastanku Komisije UN za sprečavanje kriminala i uspostavljanje pravde.

Nakon nekoliko odlaganja, Mia Milanović je uspjela da održi govor uz česte prekide predsjedavajućeg, navodi se u saopštenju “28. juna”.

Nakon toga, Tamari Pavlović mikrofon je bio potpuno isključen poslije prvog minuta njenog govora, kada je krenula da govori o nepravdi prema Srbima na Kosovu i Metohiji.

Pošto je kratko spomenula Rezoluciju 1244 Savjeta sigurnosti UN koja jamči granice Kosova i Metohije kao dijela Republike Srbije, Pavlovićeva je nastavila:

“Do danas nitko od kosovskih Albanaca nije krivično odgovarao zbog sramotnog uništavanja srpskih kulturnih i duhovnih identiteta, ubijanja srpske djece, žena i muškaraca, uključujući i Olivera Ivanovića, a kao rezultat ovih zločina, položaj srpske manjine na Kosovu i Metohiji je sve gori i gori.”

Jedva je uspjela da izgovori posljednju rečenicu prije nego što je kamera prestala da je snima, a njen mikrofon isključen od strane predsjedavajućeg.

S druge strane, Milanovićeva je uspjela da izgovori nekoliko ključnih stvari:

“Danas bih voljela da usmjerim vašu pažnju humanitarnoj katastrofi na Kosovu i Metohiji koja se upravo događa. Na administrativnom prelazu između Srbije i Kosova i Metohije, carine su podignute na 100 %. Ovo znači da su prekinute sve neophodne pošiljke bolnicama i narodnim kuhinjama, i uskoro će zalihe potpuno nestati.”

Ona je završila svoj govor tako što je upozorila komisiju da se situacija na Kosovu i Metohiji brzo pretvara u “bastion droge i kriminala”, kao i da čak u ratnom stanju “neophodna humanitarna pomoć može slobodnije da prolazi nego na Kosovu danas.”

Prošle nedjelje, članovi “28. juna” su dostavili govor forumu savjeta za ljudska prava UN u Ženevi o kršenju ljudskih prava koje trpe Srbi na Kosovu i Metohiji.

Nakon govora dostavljena je peticija sa 150.000 potpisa koja poziva na zaštitu srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji predsjedniku foruma.

Pored pokušaja da se ušutka, organizacija je danas izjavila da će “nastaviti da koristi svoj specijalni konzultativni status u Ekonomskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih nacija da bi govorila o humanitarnoj situaciji na Zapadnom Balkanu.”

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -