Srijeda, 24 travnja, 2024

U TAJNOSTI ODRŽANO ZASJEDANJE AMBASADORA PIC-a: Daleko od očiju javnosti razgovarali o referendumu

Must Read

Referendum u RS-u i dalje zadaje velike glavobolje međunarodnoj zajednici koja u ovom trenutku nema  jasno definiranu strategiju oko koje bi stali svi veleposlanici zemalja Vijeća za provedbu mira (PIC).
Upravo zbog toga, a ponajviše zbor protivljenja Rusije bilo kakvim potezima kojima bi se referendum spriječio međunarodna zajednica okupljena u PIC i dalje ne zna na koji se način ponijeti prema najavama referenduma osim uopćeno definiranih poruka kako vlasti RS-a ne bi trebale održati referendum. No pritisak, posebice bošnjačkih političkih predstavnika i dalje traje te u tom kontekstu treba gledati i na jučer održano “redovno” zasjedanje veleposlanika zemalja članica PIC-a koje je očekivano bilo zatvoreno za medije, ali na kojem se zasigurno našla i problematika referenduma odnosno kako se ponijeti prema aktivnostima Banja Luke koja ne odustaje od provedbe zacrtanog plana. Tijekom jučerašnjeg dana bilo je nemoguće doći do konkretnih informacija o tomu što se točno razgovaralo, a iz OHR-a su za Dnevni list potvrdili kako se radilo o redovitom zasjedanju koje je zatvoreno za medije.
Zahtjev Ustavnom sudu
S druge strane poruka koju su jučer poslali politički predstavnici vlasti RS-a, osvrčući se na zahtjev koji je Narodna skupština RS-a u podnijela Ustavnom sudu, glasila je kako ukoliko Ustavni sud BiH ne stavi izvan snage odluku o Danu RS-a, nema govora o obustavljanju referenduma u tom entitetu.
Podsjećamo u tom se zahtjevu traži preispitivanje odluke o 9. januaru koja je podigla toliko prašine u medijskom i političkom prostoru. Istodobno, i bošnjački predstavnici od Ustavnog suda traže reakciju ali potpuno suprotnu-traže da Ustavni sud stavi izvan snage odluku o raspisivanju referenduma i donese privremenu mjeru.
Narodna skupština RS-a stoga je jučer uputila Ustavnom sudu BiH odgovor na zahtjev člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića da Ustavni sud donese privremenu mjeru obustavljanja republičkog referenduma. U ovom se odgovoru iz NSRS-a traži od Ustavnog suda da odbaci Izetbegovićev zahtjev, te da ga proglasi nedopustivim, neprihvatljivim i neosnovanim i da ne prihvati prijedlog za donošenje privremene mjere. U ovom se odgovoru također od Ustavnog suda traži da naglasak stavi na povlačenje odluke od 26. novembra, kojom je, podsjećamo, Dan RS-a proglašen neustavnim.
Ne krši se Ustav
Predsjednik narodne skupštine RS-a Nedjeljko Čubrilović naglasio je, komentirajući ovaj zahtjev Bošnjaka, da nema osnovanih razloga ni elemenata da Ustavni sud donosi privremenu mjeru o obustavi te odluke te kako Odluka Narodne skupštine o referendumu o danu Republike ne krši Ustav BiH. Istodobno, potvrdio je kako je Ustavnom sudu predloženo da se zahtjev Bakira Izetbegovića u proglasi neosnovanim, odnosno da se odbaci. Govoreći o samom referendum on je pojasnio kako očekuju da Ustavni sud stavi izvan snage odluku o danu RS-a te da nema drugog puta kako bi se strasti smirile, a djelovanje suda vratilo u pravne okvire. Sve dok takva odluka Ustavnog suda ne dođe u Narodnu skupštinu RS-a ne može se, naveo je, govoriti o neprovođenju referenduma.
Krupni izazovi
S druge strane kako se približava dan održavanja referenduma ne prestaju stizati reakcije različitih političkih predstavnika iz BiH, ali i okruženja. Tako je primjerice hrvatski europarlamentarac Tonino Picula za Fenu kazao kako je referendum u RS-u novi pokušaj derogacije ustavnog poretka BiH, međutim, uz opasku kako je to i politički derivat osebujnog Daytonskog sustava. U kontekstu puta naše zemlje ka Europskoj uniji i bliže budućnosti, on je ocijenio kako pred BiH, i pored referenduma, stoje krupni ekonomski, ali i sigurnosni izazovi.
Istodobno, u međuvremenu su se pojavile i spekulacije oko toga što je zapravo odlučilo Središnje izborno povjerenstvo koje je, podsjećamo, nedavno odbilo zahtjev Povjerenstva za provođenje referenduma u RS-u da dostavi birački spisak. Predsjednik ovog Povjerenstva Siniša Karan rekao je Srni da, prema saznanjima Povjerenstva, odluka SIP-a ne odgovora njenoj stvarnoj odluci i da su zbog toga u dopuni žalbe tražili stenogram sa sjednice.
Dnevni list

0 0 votes
Article Rating
- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

EU daje zapadnom Balkanu dvije milijarde pomoći, još četiri milijarde kroz zajmove

EU će izdvojiti dvije milijardi eura bespovratne pomoći i četiri milijarde povoljnih zajmova za zapadni Balkan od 2024. do...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -
14.7K
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x