Mitropolit dabrobosanski Hrizostom služio je svetu arhijerejsku liturgiju povodom Vaskrsa u Sabornoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Sarajevu.
Protojerej-stavrofor Nenad Tupeša u kratkoj poruci nakon liturgije poslao je poruke mira i molitve za oprost grijeha.
– Nažalost, i dalje smo suočeni s mnoštvom iskušenja i nevolja, s terorizmom, ratovima, i oduzimanjem ljudskih života širom zemljinog šara. Plač i agonija žrtava koji do nas dopiru najvećom brzinom, putem suvremenih sredstava komunikacije, ranjavaju naša srca – rekao je Tupeša.
Pozvao je na mir, ljubav i pomirenje, kao i na preispitivanje vjere.
Pročitana je i poslanica patrijarha srpskog Irineja u kojoj je, između ostalog, pozvao pravoslavne kršćane na praštanje i pomirenje.
Irinej je u poslanici istaknuo da je Vaskrs praznik nad praznicima, praznik pobjede vjere i života nad smrću, praznik vaskrsenja Hristovog, ljudske prirode i svakog čovjeka.
Mitropolit dabrobosanski Hrizostom ranije je iz sjedišta Mitropolije u Sarajevu uputio vaskršnju poruku u kojoj je, između ostalog, naglasio da Vaskrs nije samo praznik radovanja i veselja već i naše odgovornosti.
– Našu vaskršnju radost i punotu praznika, a vjerujem i svih vas, muti i kvari teška situacija kako naših vjernika tako i ostalog naroda, koji s nama živi i preživljava, na momente, i teške trenutke naše realnosti. Svi smo zabrinuti i razočarani pojavljivanjem nebrige i neodgovornosti onih kojima smo poklonili povjerenje da vladaju i upravljaju ovom državom – naglasio je Hrizostom.
Kršćani danas obilježavaju Vaskrs po Julijanskom kalendaru, kršćanskih praznik koji predstavlja pobjedu života nad smrću, dobra nad zlom.
Vaskrs je kršćanski praznik koji simbolizira pobjedu života nad smrću, dobra nad zlom. Proslavi Vaskrsa prethodi priprema višenedjeljnim postom. Pravoslavni vjernici najprije je počinju u hramovima, okupljeni u zajednici na Svetoj liturgiji, čiji vrhunac predstavlja pričest – sjedinjenje s Bogom. Proslava Vaskrsa nastavlja se u krugu obitelji, gdje posebnu radost (naročito djeci) predstavlja tuckanje šarenim jajima. Šareno jaje predstavlja samu simboliku Vaskrsa. Јaje je simbol rađanja života.
Slavi se tri dana tijekom kojih se pravoslavci pozdravljaju sa Hristos vaskrse, uz otpozdrav – Vaistinu vaskrse. Uskrsnuće Gospoda Isusa Krista najstariji je kršćanski praznik i praznuje se još od prvih vremena kršćanstva.