Četvrtak, 18 travnja, 2024

U kojim zemljama osim BiH zatvorenici mogu glasati

Must Read

Posljednji izbori u BiH bili su inspiracija za novinare BBC-a da naprave pregled europskih zemalja u kojima zatvorenici imaju pravo glasa.

U kojim zemljama osim BiH zatvorenici mogu glasati Euopski sud za ljudska prava prihvatio je da zemlje mogu odlučivati o tome da li će zatvorenici imati pravo glasa ili ne.

U Velikoj Britaniji zatvorenici ne mogu glasati na izborima. Austrijanci su zabranili glasanje kriminalcima koji su bili u zatvoru najmanje šest mjeseci. Međutim, na Evropskom sudu su izgubili, te sada moraju mijenjati Zakon.

Zatvorenici u Armeniji, Bugarskoj, Estoniji, Gruziji i Rusiji nemaju pravo glasa. U Mađarskoj i Lihtenštajnu u toku je izmjena zakona i zatvorenici će imati pravo glasa na narednim izborima.

Prema pisanju BBC-a, u nekim bivšim komunističkim zemljama vladaju najliberalniji zakoni. Takav je slučaj sa Albanijom, gdje tamošnji osuđenici, bez obzira na djelo koje su počinili, mogu birati vlast u svojoj zemlji. Slična situacija je i u Bosni i Hercegovini.

Pravo glasa zatvorenicima dale su i Hrvatska, Češka, Danska, Finska, Irska, Latvija, Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Španija, Švedska, Švicarska i Ukrajina.

Većina zatvorenika može glasati i u Kipru i Rumuniji ukoliko sudija ne odluči drugačije. Na Malti mogu glasati ukoliko su osuđeni na manje od godinu dana.

U Bugarskoj sudije imaju velike ovlasti kada je riječ o pravu glasa osuđenika i kriminalaca. U Francuskoj su zakoni veoma kompleksni po ovom pitanju i sve zavisi od vrste kazne. Slično je i u Luksemburgu, Holnadiji i Slovačkoj.

U Njemačkoj zatvorenici gube pravo glasa ukoliko su osuđeni zbog djela protiv države i demokratskog poretka. Na primjer, pljačkaši mogu glasati, dok je teroristima to pravo oduzeto. Isti zakoni na snazi su u Norveškoj i Portugalu.

Italija i Grčka imaju različite nivoe kazni. Osuđenici na doživotne kazne nemaju pravo glasa. U Poljskoj sud može kriminalcu zabraniti da glasa iako je odslužio svoju kaznu.

Na Islandu se vodi velika debata o ovom pitanju. Stav javnog mnijenja je da oni koji počine zločin trebaju izgubiti pravo glasa.

U Moldaviji i Monacu sud odlučuje o tome da li osuđenici mogu glasati ili ne.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vidovićeva optužena za skrivanje Debevecova telefona

SARAJEVO - Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv sarajevske odvjetnice Vasvije Vidović (70) zbog počinjenja kaznenog djela sprječavanja dokazivanja...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -