Prijedlog ili poziv na političko čišćenje?
Trump je Gazu opisao kao “mjesto ruševina” i sugerirao da bi Jordan i Egipat trebali preuzeti odgovornost za “preseljenje Palestinaca”, dok bi Izrael krenuo s “čišćenjem” enklave. Ideja je naišla na podršku izraelskih radikala poput ministra financija Bezalela Smotricha, koji je odmah pohvalio inicijativu i najavio rad na “provedbi plana”.
Za Palestince i Hamas, ovo nije ništa drugo nego pokušaj političkog čišćenja pod krinkom obnove i humanitarne pomoći. Oštro su odbacili bilo kakav plan deportacije, tvrdeći kako prijedlog ignorira njihova prava i slobodnu volju.
Trumpova politička avantura: Povratak u kolonijalne matrice
Ova ideja vraća nas u kolonijalne matrice, gdje je međunarodna politika iscrtavala granice i “raseljavala” ljude kao šahovske figure. Trumpov plan podsjeća na političke eksperimente s Bliskog istoka, od Sykes-Picot sporazuma pa sve do modernih vojnih intervencija. Sve imaju jedno zajedničko – kratkoročne vizije i dugoročne katastrofe.
Plan koji predlaže Trump povlači ozbiljna moralna i politička pitanja. S jedne strane, on osnažuje izraelsku okupacijsku politiku, dok s druge strane negira pravo Palestinaca na povratak i postizanje trajnog mira na njihovoj zemlji.
Reakcija Hamasa: Tvrdo “NE”
Hamas je jasno stavio do znanja da neće prihvatiti nijednu ideju koja uključuje preseljenje Palestinaca. “Nećemo dozvoliti preseljenje ni pod kojim uvjetima”, poručili su, pozivajući arapske i islamske zemlje na solidarnost. Ovo je prvi put da Hamas nije samo odgovorio oštro, već je mobilizirao međunarodnu islamsku javnost protiv Trumpove politike.
Pitanje za Egipat i Jordan: Šutnja ili odgovor?
Egipat i Jordan, najbliži susjedi Gaze, nalaze se u teškoj poziciji. Trumpov plan im izravno prebacuje odgovornost za palestinsku populaciju, dok im ne nudi nikakve konkretne garancije. Hoće li pristati na tihu normalizaciju takve politike ili će se postaviti kao branitelji palestinskog prava na povratak?