Donald Trump ne gubi vrijeme. Tek što je ponovno preuzeo Bijelu kuću, već je izdao izvršnu uredbu kojom udara na Međunarodni kazneni sud (ICC) – onu istu instituciju koja godinama selektivno kroji pravdu. Prvi na udaru? Karim Khan, britanski odvjetnik i glavni tužitelj ICC-a, čije se ime našlo na popisu sankcioniranih osoba koje su se drznule istraživati američke državljane i njihove saveznike.
Sankcije kao poruka: Nema igranja s Amerikom
Sankcije znače zamrzavanje američke imovine, zabranu putovanja u SAD i eliminaciju bilo kakvih financijskih transakcija s američkim entitetima. Ministar financija Scott Bessent ima 60 dana da objavi puni popis sankcioniranih, ali jasno je da se Trump ovim potezom obračunava s pravosudnim eksperimentima koji bi mogli ugroziti interese Washingtona i njegovih saveznika, posebno Izraela.
Naravno, ICC je odmah reagirao dramatičnim priopćenjem, obećavši da će “nastaviti pružati pravdu i nadu milijunima žrtava zločina diljem svijeta”. Naravno, osim ako se ne radi o ratnim zločinima američkih, izraelskih ili nekih drugih zapadnih vojnih operacija – tada “pravda” ostaje slijepa.
Tko podržava ICC, a tko ostaje izvan igre?
Očekivano, Europska unija se odmah podigla na noge – 24 od 27 država članica potpisale su priopćenje koje izražava zabrinutost zbog Trumpove odluke. No, tri članice nisu – Češka, Mađarska i Italija ostale su po strani, ne želeći se zamjeriti novom-staron šefu Bijele kuće. Hrvatska, naravno, potpisala – jer zašto ne podržati instituciju koja je selektivno provodila pravdu i prema Hrvatima u BiH?
Trump i Netanyahu: Sinkronizirana akcija
Vrijeme objave sankcija nije slučajno – Trumpov potez koincidira s posjetom Benjamina Netanyahua Washingtonu. Izraelski premijer, kojem ICC prijeti optužnicom zbog rata u Gazi, nije skrivao zadovoljstvo: “Ovaj sud je skandalozna organizacija koja prijeti pravu svih demokracija da se brane.”
Nakon što je već u prošlom mandatu sankcionirao bivšu tužiteljicu Fatou Bensoudu zbog pokušaja istrage američkih zločina u Afganistanu, Trump je sada nastavio gdje je stao. Khan će se teško moći braniti – njegov posao uključuje redovita izvješća Vijeću sigurnosti UN-a, ali pitanje je hoće li mu novi Washington uopće dati prostora da govori.
Zašto ICC? Zašto sada?
Trumpu nikada nije bilo stalo do “međunarodne pravde” u kojoj Ameriku nitko ne može suditi, a “neprijatelje slobode” kažnjavaju zapadne institucije. Njegova poruka je jasna: ili igrate po pravilima Washingtona, ili ste neprijatelj.
U konačnici, ova odluka nije samo pravna – ona je geopolitička. ICC je za mnoge postao instrument globalističkih elita i demokratskog establišmenta, a Trump nije došao da s njima pregovara. Njegova Amerika ne trpi pravosudne eksperimente na vlastitim ljudima, a selektivna pravda koju Haag godinama prakticira, sada je došla na naplatu.
Dobro došli u Trumpovu novu eru – ili se prilagodite, ili nestajete.
TAGOVI: Trump, ICC, Karim Khan, sankcije, Netanyahu, Izrael, Haag, Međunarodni kazneni sud, pravda, geopolitika, Europska unija, Amerika, Biden, globalizam, pravosudni selektivizam