Američki predsjednik Donald Trump nastavlja rušiti iluzije europske diplomacije, a posljednja na udaru je Ukrajina i njezin predsjednik Volodimir Zelenski. U intervjuu za Fox Radio, Trump je jasno dao do znanja da ne vidi Ukrajinu kao ključnog igrača u pregovorima s Rusijom, potvrđujući tako smjer svoje administracije – američki interesi dolaze prvi, a Europa i Kijev neka se prilagode.
“Ne mislim da je Zelenski toliko bitan da bi bio na sastancima”, rekao je Trump, referirajući se na potencijalni mirovni sporazum između SAD-a i Rusije koji bi mogao biti postignut bez sudjelovanja Kijeva.
UKRAJINA I EUROPA – IZOSTAVLJENI IZ IGRE
Trumpovu izjavu prati lavina reakcija, posebice iz europskih političkih krugova koji su zatečeni činjenicom da je Washington otvoreno krenuo u direktne pregovore s Moskvom. Kritičari upozoravaju da bi američko-ruski dogovor mogao prisiliti Kijev na ustupke, bez ikakvog utjecaja Ukrajine na finalni ishod.
Zapadni čelnici i dalje tvrde da Vladimir Putin “nema apetita za mir”, ali Trump vidi stvari drugačije:
“On ne mora pristati na dogovor. Da je htio, već bi zauzeo cijelu Ukrajinu.”
Na konstataciju voditelja Briana Kilmeadea da je rat pokrenuo Putin, Trump je hladno odgovorio:
“Umoran sam od slušanja toga.”
TRUMPOVO NEPOŠTOVANJE ZA ZELENSKOG
Trumpov skepticizam prema ukrajinskom vodstvu nije ništa novo. Prošlotjedno putovanje američkog ministra financija Scotta Bessenta u Kijev opisao je kao “gubljenje vremena”, naglašavajući kako je njegov interes bio samo vezan uz dogovore o eksploataciji ukrajinskih minerala – ključne točke u američko-ukrajinskim ekonomskim pregovorima.
“Iskreno, volio bih da nije otišao tamo, da tako gubi vrijeme.”
REALNOST KOJA BOLI KIJEV
Trumpova poruka je jasna: Ukrajina više nije prioritet američke politike. Za razliku od Bidenove administracije koja je bezuvjetno podupirala Kijev, Trump sada Ukrajinu tretira kao sporednog igrača, dok se strateški dogovori vode između onih koji zaista odlučuju – Washingtona i Moskve.
Ovo nije samo šamar Ukrajini, već i Europi, koja gubi utjecaj nad budućim razvojem situacije. Trumpova Amerika je pragmatična i realna – nema sentimentalnosti prema saveznicima koji nisu od direktnog interesa.
Zelenski i europske elite mogu samo gledati sa strane dok se na njihovoj sudbini kroje odluke – bez njih.