Ukupno je šest osoba oboljelo od legionarske bolesti i to u bolnici.
Svi ostali zaraženi imaju teške komorbiditete i imunokompromitirani su.
Iz bolnice kažu da će tek istraga utvrditi je li uzrok smrti legionela ili opće stanje preminulih pacijenata.
Nakon što je ustanovljeno da imaju zaražene pacijente, u KBC-u Zagreb započela je istraga kako bi se utvrdilo odakle je krenula zaraza jer je poznato da se može širiti ili iz klime ili iz vode.
KBC Zagreb ranije je potvrdio da se u bolnici pojavila legionela te da su je izolirali u vodi.
“Odmah smo alarmirali Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji je napravio sve analize i bakterija je izolirana u vodovodu. Trenutno je u tijeku pasterizacija, odnosno puštanje tople vode iz svih slavina u bolnici”, rekao je Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu.
Kakva je to bolest?
Bakterija legionela može uzrokovati blagu bolest zvanu Pontiac groznica sa simptomima sličnim gripi: vrućica, slabost, glavobolja, bolovi u mišićima, stoji na stranicama Zavoda za javno zdravstvo. Nije zabilježen nijedan smrtni slučaj. Iako je legionarska bolest zasigurno postojala i prije, bakterija legionela prvi put je otkrivena 1976. nakon velike epidemije među američkim legionarima tijekom njihove konvencije u hotelu u Philadelphiji.
Legionele se u prirodi nalaze u raznim vodama poput rijeka, jezera i mulja, obično u manjem broju. Opasnost nastaje ulaskom u vodovodne sustave koje je izgradio čovjek, kao što su rashladni tornjevi, veliki toplovodni sustavi, ovlaživači zraka, ukrasne fontane i sl., najčešće oštećenjem vodovodnih cijevi, dotokom površinske vode, te nepravilnim priključkom potrošne vode, npr. priključak na hidrantski vodovod.
Najčešća rizična skupina za obolijevanje od legionarske bolesti su osobe koje puše velike količine cigareta. Čimbenici rizika su osobe starije od 50 godina (osobito muškarci), kronične plućne bolesti, transplantacija organa, uzimanje većih doza kortikosteroida, oslabljeni imunološki sustav i prekomjerna konzumacija alkohola.