Četvrtak, 25 travnja, 2024

TOMISLAV TOMLJANOVIĆ: Hrvatski političari se ne zalažu dovoljno za jezik i pismo u RS

Must Read
Sastav Kluba je heterogen, izaslanici dolaze iz nekoliko stranaka – SNSD, HDZ BiH, HDZ 1990, HNS, SDS i socijalisti. Možda sam i ja sam mogao postupiti drugačije, ali ne znam na koji način sam ih mogao uvjeriti da moja inicijativa nije ništa strašno, kaže Tomljanović.

Sasvim je jasno da se predstavnici hrvatskog naroda u institucijama RS dovoljno ne zalažu za pitanje normiranja jezika i pisma u RS. U NSRS imamo četiri Hrvata, a nitko to pitanje ne postavlja. Zašto? Jedna Hrvatica je iz SDS, jedna iz SNSD, jedna iz SP i jedna iz Koalicije Domovina. Te stranke u svojim političkim programima nemaju ovaj problem, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba Tomislav Tomljanović, izaslanik u Klubu Hrvata u Vijeću naroda RS.

– Od Kluba Hrvata u Vijeću naroda tražio sam podršku da preko našeg Predsjedništva iniciramo donošenje zakona o uporabi jezika i pisma u RS. Ipak, nisam dobio podršku od Kluba. Međutim, Narodna skupština RS donosi program rada svake godine i ova inicijativa bi trebala ući u taj program. Temeljem toga bi onda trebalo usvojiti taj zakon. Zakon je trebalo donijeti nakon ustavnih amandmana koji su usvojeni u razdoblju koji važe za izbore od 2002. godine, kaže Tomljanović.

– Budući da je NSRS već usvojila program rada, po osnovu inicijative se ništa ne može uraditi. Međutim, bilo bi moguće kada bi bilo koji zastupnik u NSRS predložio inicijativu u Skupštini. No, imajući u vidu da inicijativa godinama nije usvajana, želio sam je na određeni način potaknuti. Dakle, ukoliko bi netko od zastupnika predložio ovakav zakon i on ušao u proceduru, mogao bi biti usvojen do kraja godine, pojašnjava Tomljanović.

– Smatram da je to od interesa i jednima i drugima, a skupštinska većina bi mogla usvojiti taj zakon. To je ustavna kategorija koja je jasno propisana. Nakon implementacije odluke Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda na cijelom prostoru BiH, u Ustavu RS piše da su službeni jezici u RS jezik srpskog, jezik hrvatskog i jezik bošnjačkog naroda. Ovaj zakon postoji kao obveza i to ne samo on, već i mnoštvo drugih zakona koji proističu iz tih ustavnih amandmana. Stoga, tražim da zakon o uporabi jezika i pisma u RS bude usvojen. Sada imamo rašomonijadu u RS, u jednim institucijama prakticiraju se oba pisma, u drugima ne. Republičke institucije moraju imati natpise na oba pisma. Predlažem da se uporaba jezika i pisma normira, odnosno da se propiše gdje je obveza korištenja oba pisma.

On ističe kako nije dobio podršku u Klubu Hrvata u Vijeću naroda za ovu inicijativu. Nije ni dobio pojašnjenje zašto je to tako, jer, kako kaže,
nitko od izaslanika nije dužan drugome objasniti svoj stav.

– Novi je sastav Kluba i većina ljudi puno toga ne razumije, a dio njih ne želi da uzburkati. Sastav Kluba je heterogen, izaslanici dolaze iz nekoliko stranaka – SNSD, HDZ BiH, HDZ 1990, HNS, SDS i socijalisti. Možda sam i ja sam mogao postupiti drugačije, ali ne znam na koji način sam ih mogao uvjeriti da moja inicijativa nije ništa strašno i da od nje ne boli glava, kaže Tomljanović.

Obzirom da se bošnjački politički predstavnici, neovisno od stranačke pripadnosti, složno bore kako bi bošnjačka djeca u RS mogla izučavati bosanski jezik, na upit je li to slučaj i s predstavnicima Hrvata u vlasti RS, on kaže kako tu postoji specifičnost.

– Koncentracije Bošnjaka na pojedinim mjestima su takve da su učionice pune bošnjačke djece, pa je to lakše i jednostavnije odlučiti. Hrvati nisu u situaciji da negdje postoje učionice s većinskom hrvatskom djecom. Međutim, to nije razlog da ne tražimo isto pravo. Sasvim je jasno da se predstavnici hrvatskog naroda u institucijama RS dovoljno ne zalažu za ovo pitanje. U NSRS imamo četiri Hrvata, a nitko to pitanje ne postavlja. Zašto? Jedna Hrvatica je iz SDS, jedna iz SNSD, jedna iz SP i jedna iz Koalicije Domovina. Te stranke u svojim političkim programima nemaju taj problem, naglašava Tomljanović.

On podsjeća kako u Ustavu, između ostalog piše, da identitet jednog naroda čini pored ostalog i jezik.

– Sasvim je normalno da se pitanje jezika normira zakonom. I ranije je postojao pokušaj da se ovaj zakon usvoji, no došlo je do zastoja u Vijeću naroda jer nije postojao konsenzus, kaže Tomljanović.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -