Ponedjeljak, 24 ožujka, 2025

Tko će moći biti partner Trumpu u BiH? Sankcije Dodiku bit će ukinute, gašenje OHR-a i BiH kao suverena država program su nove US Vlade…

Vrlo
- Advertisement -

S obzirom na Trumpove simpatije prema Orbanu i liderima koji se suprotstavljaju globalističkim politikama, jedini političari u BiH koji će moći biti relevantni sugovornici novoj administraciji bit će oni koji zagovaraju:

✔️ Zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR)
✔️ Prijenos svih nadležnosti na domaće institucije
✔️ Dokidanje USAID-ovog financiranja političkih agendi
✔️ Ukinuće sankcija Miloradu Dodiku i povratak realpolitici

Mnogi u Sarajevu i dalje sanjaju kako će Trump poslati nasljednika Michaela Murpheya, nastavak dosadašnje politike neokolonijalnog tutorstva i stranih nametanja. No, to neće biti tako.


Trumpova administracija i reset američke politike u BiH

Trumpov povratak znači kraj stare američke politike u BiH, politike u kojoj su birokrati poput Michaela Murpheya određivali pravila igre, pisali zakone umjesto domaćih institucija i financirali podobne nevladine organizacije preko USAID-a.

Nova administracija donosi potpuni reset odnosa, a ključna pitanja bit će:
➡️ Ukidanje OHR-a i vraćanje pune suverenosti BiH
➡️ Ukinuće jednostranih američkih sankcija političarima koji ne slijede globalističke centre moći
➡️ Prekid financiranja političkih projekata USAID-a

Trump je jasno dao do znanja – Amerika više ne želi biti svjetski policajac, a BiH se mora suočiti sa stvarnošću: ili će sama upravljati svojim procesima ili će ostati zaglavljena u trajnom protektoratu.


Sankcije Dodiku – relikt Bidenove politike

Ako Trump želi konzistentnu vanjsku politiku u BiH, sankcije Miloradu Dodiku bit će prve koje će ukinuti.

Ove sankcije, uvedene u sklopu agresivne Bidenove politike kažnjavanja neposlušnih lidera, nisu dovele do nikakvog realnog pomaka – osim što su Dodika učinile još popularnijim u Republici Srpskoj.

Trump je već ranije pokazao skepticizam prema politikama sankcija. On razumije važnost realpolitike i zna da su lideri koji zagovaraju veću autonomiju i suverenitet dugoročno stabilniji saveznici od onih koji plešu po notama Washingtona i Bruxellesa.

Ukidanjem sankcija Dodiku, Trump bi poslao jasnu poruku da Washington više ne podržava nelegitimne odluke koje dolaze iz OHR-a i briselskih ureda, već želi da se stvari u BiH rješavaju demokratskim putem, bez međunarodnog tutorstva.


OHR – prepreka stabilnosti, a ne rješenje

Ako postoji nešto što apsolutno ne spada u Trumpovu viziju suverenih država, onda je to Ured visokog predstavnika (OHR).

OHR je već desetljećima politička poluga za međunarodne intervencije – tijelo koje bez demokratske odgovornosti nameće zakone, smjenjuje izabrane političare i igra ulogu kolonijalnog upravitelja.

Trumpova administracija mogla bi napraviti ključni potez – zatvoriti OHR i prepustiti BiH da konačno preuzme odgovornost za vlastitu budućnost.

➡️ Bez OHR-a, domaće institucije morale bi pronaći političke dogovore među svojim narodima bez vanjskih pritisaka.
➡️ Nestala bi mogućnost da neizabrani strani birokrati diktiraju što se smije, a što ne smije događati u BiH.
➡️ Samo zatvaranjem OHR-a BiH može postati istinski suverena država.


USAID – financijski alat za održavanje statusa quo

Još jedna ključna točka Trumpove politike u BiH mogla bi biti drastično smanjenje ili potpuno gašenje programa USAID-a.

USAID se u BiH više ne bavi ekonomskim razvojem, već financiranjem politički podobnih nevladinih organizacija, medija i pojedinaca koji provode agendu demokratskog establišmenta iz Washingtona.

Trump je već pokazao skepticizam prema USAID-u u drugim državama, a BiH bi mogla biti sljedeća na listi.

Umjesto financiranja političkih projekata pod krinkom „demokratizacije“, Trump bi mogao usmjeriti američku politiku ka konkretnim ekonomskim investicijama i bilateralnim dogovorima.


Tko može biti partner Trumpu u BiH?

U Sarajevu nema političke stranke koja može biti ozbiljan partner Trumpu.

➡️ SDA, Trojka i satelitske stranke i dalje zagovaraju intervencionizam, vladavinu stranih birokrata i protektorat nad BiH.

➡️ Njihova jedina politika je klimanje glavom na „notese“ koji stižu iz međunarodnih ambasada.

➡️ Zalažu se za produženje mandata OHR-a, nametanje zakona i nastavak statusa BiH kao kolonije.

➡️ Njihove veze s islamističkim lobijima u Washingtonu dodatno ih čine neprihvatljivima za Trumpovu administraciju, koja je već dokazala da neće tolerirati islamski ekstremizam pod maskom „demokracije“.

Za razliku od Mađarske, Poljske ili čak Srbije, koje su izgradile strateške odnose s Trumpom, Sarajevo nema lidera sposobnog za ovakav pristup.


Zaključak: BiH – suverena ili kolonija?

Ako Trumpova administracija preispita politiku prema BiH, zatvori OHR, ukine sankcije Dodiku i smanji utjecaj međunarodnih organizacija, Bosna i Hercegovina će se konačno naći pred ključnim izborom:

👉 Preuzeti odgovornost i krenuti putem suverenosti, ili ostati u političkom vakuumu, čekajući da im rješenja dolaze izvana.

Trumpova doktrina je jasna:
➡️ Amerika će biti jaka samo ako su njeni saveznici suvereni i ekonomski stabilni.
➡️ OHR i strane intervencije su prošlost.
➡️ USAID više neće financirati političke projekte koji održavaju status quo.

Oni političari u BiH koji shvate ovaj trenutak i jasno se izjasne za ukidanje OHR-a, potpuno preuzimanje odgovornosti i prekid financiranja stranih političkih agendi, bit će jedini relevantni sugovornici Trumpu.

Svi ostali, od Trojke do SDA i njihovih satelita, ostat će van igre, čekajući novi „notis“ iz OHR-a, koji više nitko neće pročitati. /POSKOK/

- Advertisement -

9 KOMENTARI

guest

9 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Herbert ili Tolkien? Kad bi se BiH pisala kao epski roman, Hrvati ne bi imali poglavlje

Tolkien vs. Herbert: Sukob etika Tolkien – deontologija, milost, višeslojna providnost Tolkien je bio katolik, pa je i njegov svjetonazor prirodno...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -