Petak, 4 travnja, 2025

Tijelo za prava Ujgura tajno se sastalo u Sarajevu. I Kinezi i vlasti BiH šute

Vrlo
- Advertisement -

U tišini sarajevskog hotela, iza zatvorenih vrata i pod snažnom policijskom zaštitom, održan je sastanak Svjetskog ujgurskog kongresa – tijela koje se bori za prava Ujgura, jedne od najrepresiranijih manjinskih zajednica u svijetu. Unatoč prijetnjama, uznemiravanju i pokušajima zastrašivanja, nekoliko stotina izaslanika iz 25 zemalja okupilo se kako bi se suprotstavili sustavnoj represiji koju kineska vlast provodi nad Ujgurima u pokrajini Xinjiang. Dok su izvan zgrade specijalne jedinice bile spremne na svaku mogućnost, iznutra su se odvijale rasprave o sudbini naroda čija priča rijetko dopire do međunarodne javnosti. Ovaj sastanak, gotovo neprimjetan za vanjski svijet, pokazuje koliko su visoke cijene borbe za ljudska prava i koliko daleko Kina ide u pokušaju da ušutka one koji ukazuju na njezine zločine.

Istočni Turkistan i Turkistan… što je uopće Turkistan…

Turkistan je povijesni naziv za veliko područje Središnje Azije koje obuhvaća više suvremenih država, uključujući Kazahstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadžikistan, i dijelove zapadne Kine, poznate kao pokrajina Xinjiang. Ovo područje naseljavaju različite etničke skupine, uključujući Ujgure, koji su u Kini podvrgnuti intenzivnoj represiji. Turkistan, a posebno Istočni Turkistan (Xinjiang), dugo je bio središte kulturnih i političkih sukoba, jer su različite sile pokušavale kontrolirati bogatstva i strateški položaj ove regije.

Tijelo koje se bori za prava ujgurskog naroda u Kini i inozemstvu moralo se u praktičkoj tajnosti sastati uz policijsku zaštitu u bosanskoj prijestolnici nakon prijetnji i pritiska da to otkaže, javio je Reuters.

Svjetski ujgurski kongres (WUC) sa sjedištem u Njemačkoj održao je četverodnevnu konferenciju do nedjelje s nekoliko stotina izaslanika iz 25 zemalja u sarajevskom hotelu – ali je malo ko iz vanjskog svijeta to znao.

Nije bilo natpisa ni plakata, osoblje na recepciji oklijevalo je dati informacije, a policajci u civilu bili su u predvorju dok su specijalne jedinice parkirale vozila izvan zgrade.

Organizatori i sudionici kazali su Reutersu da su poruke s društvenih mreža i e-maila primljene unaprijed u kojima se na njih vršio pritisak da otkažu događaj i prijetilo da će ga prekinuti.

– Vidjeli smo Kineze ovdje u hotelu kako fotografiraju naše izaslanike tijekom dešavanja, što je bio način da ih se zastraši – kazala je Zumrety Arkin, koja je na sastanku izabrana za potpredsjednicu WUC.

Ona i ostali sudionici većinom su ostali u hotelu iz sigurnosnih razloga, kaže Arkin.

Kinesko veleposlanstvo u Sarajevu nije odgovorila na upite za komentar optužbi oko konferencije.

Događaj je protekao normalno, bez incidenata.

Grupe za zaštitu ljudskih prava optužuju Kinu za represiju, uključujući prisilni rad, masovni nadzor i smještaj jednog ili više milijuna pripadnika većinom muslimanske etničke grupe u mrežu logora za interniranje u sjeverozapadnoj pokrajini Xinjiang.

Kina negira zlouporabe i tvrdi da je stvorila “centre za strukovnu obuku” kako bi suzbila terorizam, separatizam i vjerski radikalizam.

Arkin i glavni koordinator WUC-a Erkin Zunun priopćili su da je uznemiravanje počelo kada je skupština najavljena u lipnju, pri čemu su izaslanici primali prijeteće poruke, od kojih su neki upućivali na ubojstvo njih ili njihovih rođaka, te lažni e-mail o otkazivanju.

Hakirani su i neki emailovi, rekli su.

WUC je priopćio da je angažirao privatno osiguranje za događaj.

– Neki od naših izaslanika plašili su se izaći iz hotela. Za neke od naših kandidata osiguranje je bilo stacionirano 24 sata dnevno ispred njihovih soba –  kazala je Arkin.

Bosanskohercegovačke vlasti nisu komentirale konferenciju.

- Advertisement -

6 KOMENTARI

guest

6 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

JEDAN SASVIM IZGLEDAN SCENARIJ: Dan kad je multipolarnost sletjela u BiH

U zemlji koja se više ne iznenađuje ni vlastitim padovima, ni vlastitim paradoksima, jednog jutra iz pravca Istoka sletio...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
\r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.29","wc_post_id":"669155","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"440080","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"0","url":"https:\/\/poskok.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/poskok.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/poskok.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"ec96fb6d9a","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/poskok.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/poskok.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Are you sure you want to delete this comment?","msgConfirmCancelSubscription":"Are you sure you want to cancel this subscription?","msgConfirmCancelFollow":"Are you sure you want to cancel this follow?","additionalTab":"0"}; /* ]]> */ -->