U srcu doline Neretve, gdje miris mandarina ispunjava zrak, a brda ljube rijeku, postoji mjesto koje priča priču o vjetru. Rogotin, malo mjesto na putu prema Ušću Neretve, krije svjetsku senzaciju – vjetroorgulje.
Zašto biste otišli u Rogotin? Pa, gdje drugdje možete slušati prirodu kako svira?
Na brdu gdje glazba puše
Put do vjetroorgulja vodi vas na brdo Trovro, s kojeg se pruža pogled koji oduzima dah. Zamislite ovo: ispod vas mreža neretvanskih kanala, Ušće gdje se zmajevi spuštaju niz vjetar, a na horizontu zelene plantaže mandarina. Kad stanete tamo, pod laganim povjetarcem, čut ćete – glazbu.
Nema orkestra, nema dirigenta. Samo vjetar i metalne tube orgulja koje stvaraju zvukove od kojih vas prolaze trnci.
Vjetar kao maestro
Rogotinske vjetroorgulje posebne su jer su jedine na svijetu koje pokreće vjetar. Bura, jugo, maestral – svaka donosi svoj tonalitet. Bura nosi oštar, prodoran zvuk koji razbuđuje, dok jugo donosi baršunaste tonove. Maestral, onaj ljetni povjetarac, sve omekša i oboji u toplinu.
Na Trovru se ne zna što je čarobnije – pogledi na dolinu Neretve ili melodije koje se stapaju s njom.
Orgulje iz Podravine na jugu
Tko bi rekao da će put iz Podravine završiti ovdje, u srcu juga? Orgulje su izrađene u Koprivnici, a svaki dio – od rezonatora do labijuma – ima svoju priču. Uloženo je mjeseci rada i stručnosti kako bi se stvorilo ovo remek-djelo.
Zašto Rogotin treba na vašu listu?
Osim vjetroorgulja, Rogotin nudi još mnogo toga. Možete uživati u križnom putu koji vodi do brda Trovro, prošetati šetnicama ili posjetiti biblijski vrt koji je u izgradnji. Ili jednostavno stati i uživati u prirodi, u onoj rijetkoj tišini koju samo vjetar prekida.
Rogotin – mjesto gdje priroda svira
Ako vas put nanese u dolinu Neretve, nemojte propustiti ovaj biser. Vjetroorgulje nisu samo instrument, nego priča o tome kako se priroda i ljudska kreativnost mogu spojiti u savršenu harmoniju.
Kako nastaje glazba vjetroorgulja?
Vjetroorgulje u Rogotinu dizajnirane su tako da vjetar prolazi kroz niz rezonantnih cijevi izrađenih od posebne vrste inoksa (316), otpornog na koroziju i utjecaj soli. Svaka cijev ima labijum koji pretvara protok zraka u zvuk, dok klapne reguliraju jačinu kako bi melodije ostale ugodne.
Znanost iza melodije
Zvuk ovisi o duljini rezonantne cijevi – što je cijev dulja, to je zvuk dublji i baršunastiji. Zahvaljujući inženjerskoj preciznosti, vjetroorgulje proizvode tonove specifične za baroknu i romantičnu glazbu, što ih čini pravim glazbenim remek-djelom.
Spoj regija
Orgulje su izrađene u Koprivnici, a njihov dolazak u Rogotin simbolično povezuje dvije hrvatske regije – ravnu Podravinu i dinamičnu dolinu Neretve.
Kako doći do vjetroorgulja?
Do vrha Trovra, gdje se nalaze vjetroorgulje, vodi kamenom popločana staza s križnim putem. Uspon je jednostavan, a pogledi s vrha nagrada su sama po sebi. Ovo je lokacija idealna za ljubitelje prirode i fotografe.
Dizajn koji prati prirodu
Orgulje su postavljene prema ruži vjetrova:
- Maestral donosi zvuk s orgulja okrenutih prema Pločama.
- Jugo pokreće melodije na orguljama s pogledom na rijeku Neretvu.
- Bura preuzima ulogu dirigenta na orguljama okrenutim prema naselju Rogotin.
Zašto su orgulje jedinstvene?
Dok zadarske morske orgulje koriste energiju mora, rogotinske vjetroorgulje koriste isključivo vjetar, čineći ih jedinstvenim u svijetu.