Trumpova poruka Zelenskom nije samo politički pritisak – ona je izravno upozorenje da se Ukrajina ne može osloniti na Europu, a da bi nastavak odugovlačenja i oslanjanje na slabost Bruxellesa moglo dovesti do potpunog sloma Ukrajine.
Poruka je jasna: ako Zelenski ne prihvati realnost i ne sjedne za stol s Moskvom, Putin bi mogao shvatiti ovo oklijevanje kao znak slabosti i krenuti u potpunu invaziju. Trump mu je praktički poručio da neće više moći računati na neograničenu američku potporu, a europska podrška je i bez toga bila klimava, nedovoljna i nesposobna da osigura ukrajinski opstanak.
Trumpov cinizam, koliko god bio brutalan, oslanja se na realpolitiku: Ukrajina je iscrpljena, vojska joj je na izdisaju, a europske zemlje oklijevaju s daljnjom vojnom pomoći. Ako se hitno ne pronađe rješenje, Kijev riskira da se nađe u situaciji u kojoj mu neće preostati ništa osim kapitulacije pod Putinovim uvjetima.
Ovo nije samo politička igra – ovo je pitanje preživljavanja. A Trump je upravo dao do znanja da Ukrajina igra opasnu igru na rubu potpunog nestanka.
Donald Trump nije od onih koji biraju riječi, a još manje od onih koji okolišaju. Na društvenoj mreži Truth Social, u svom karakterističnom stilu, obrušio se na ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, izravno ga optuživši za rat koji, kako kaže, “nikada nije morao započeti”.
„Zamislite to – skromno uspješan komičar, Volodimir Zelenski, uspio je nagovoriti Sjedinjene Američke Države da potroše 350 milijardi dolara, da uđu u rat koji se nije mogao dobiti, rat koji nikada nije trebao ni započeti. I sada, bez Sjedinjenih Država i Trumpa, on taj rat nikada neće moći završiti. Sjedinjene Države su potrošile 200 milijardi dolara više od Europe, a dok će se europski novac vratiti, mi od toga nećemo dobiti ništa”, napisao je Trump.
Nije, naravno, zaboravio ni svog starog suparnika, Joea Bidena.
„Zašto pospani Joe nije tražio isti omjer ulaganja od Europe, budući da je ovaj rat Europi puno važniji nego nama? Mi imamo jedan veliki, predivni ocean koji nas razdvaja“, poentirao je, dajući do znanja da rat u Ukrajini nije američki prioritet.
Onda dolazi udarac koji će u Kijevu odjeknuti jače od svih dosadašnjih signala iz Washingtona:
„Povrh svega, Zelenski priznaje da je polovica novca koji smo mu poslali – nestala. Odbija održati izbore, u anketama stoji loše, a jedino u čemu je bio dobar jest igranje s Bidenom. Diktatoru koji se boji izbora, Zelenskom, bolje je da se pokrene brzo ili mu neće ostati zemlja.”
Trump nije propustio istaknuti i ono što je ključ njegove političke retorike – da mir dolazi jedino pod njegovim vodstvom:
„U međuvremenu, mi uspješno pregovaramo o okončanju rata s Rusijom, nešto što svi priznaju da samo Trump i Trumpova administracija mogu učiniti. Biden nikada nije ni pokušao, Europa nije uspjela donijeti mir, a Zelenski vjerojatno samo želi nastaviti uzimati mnogo novca uz malo zalaganja. Volim Ukrajinu, ali Zelenski je obavio grozan posao. Njegova zemlja je razbijena, a milijuni su nepotrebno umrli.”
Za one u Bruxellesu, Parizu i Berlinu, ovo je još jedan dokaz da s Trumpom dolazi nova američka politika – politika bez sentimentalnosti. Za one u Kijevu, ovo je ozbiljan signal da se stol mijenja i da bi uskoro mogli ostati sami za njim.
Francuska: Ne razumijemo Trumpovu logiku
Izgleda da Trumpov zaokret u politici prema Ukrajini nije pogodio samo Zelenskog – u Parizu su zbunjeni. Glasnogovornica francuske vlade Sophie Primas priznala je novinarima da Francuska “ne razumije Trumpovu logiku” kojom sugerira da je Zelenski odgovoran za rat.
„Ne razumijemo tu logiku dobro“, izjavila je Primas, opisujući „različite, raznolike i često nerazumljive komentare predsjednika Trumpa“.
Drugim riječima – Pariz je priznao da ništa ne razumije.
Francuska i ostatak europskih saveznika nisu ni konsultirani oko američko-ruskih pregovora koji su ovih dana započeli u Saudijskoj Arabiji. Najkrvaviji sukob u Europi nakon Drugog svjetskog rata, koji je započeo ruskom „specijalnom vojnom operacijom“ u veljači 2022., sada bi mogao biti riješen bez njih, dok im Trump poručuje da je rat ionako „njihov problem“.
Za Macrona, ovo nije samo diplomatski poraz, već i realnost koju Francuska teško prihvaća – Europa nije više faktor u svjetskoj politici. Ako Trumpova Amerika krene u mir s Moskvom, Bruxelles i Pariz ostat će sami sa svojim deluzijama i svojim fantomskim vizijama „europske strateške autonomije“.
Francuska je priznala da ne razumije, ali problem je dublji – ona više nije ni bitna.