Petak, 19 travnja, 2024

Sud razmatra oslobađujuću presudu Šešelju

Must Read

Pred Mehanizmom za međunarodne kaznene tribunale u srijedu, 13. prosinca, bit će raspravljano o žalbi tužitelja na prvostupanjsku oslobađajuću presudu lideru Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju. Većinom glasova, Haški tribunal je 31. ožujka prošle godine oslobodio Šešelja krivice za ratni zločin nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Tužiteljstvo je žalbom zatražilo da oslobađajuća presuda bude poništena i da Šešelj bude proglašen krivim po svim točkama optužnice i osuđen na 28 godina zatvora ili da mu ponovno bude suđeno. Šešelj, koji se branio sam, zatražio je da žalba bude odbačena, a oslobađajuća presuda potvrđena. Apelacijsko vijeće je Šešelj ranije obavijestio da ‘nema namjeru da sudjeluje, ni na koji način, u procesu pred Haškim tribunalom’ i da se ‘u Haag neće dobrovoljno vraćati’ sa privremene slobode na koju je u jesen 2014. pušten zbog bolesti.

Šešelj je najavio da ne namjerava dolaziti u Haag ni na izricanje pravosnažne presude, koje je najavljeno u prvom dijelu 2018. godine. Za zastupanje pravnih interesa Sud je Šešelju, po službenoj dužnosti, postavio američku pravnicu Collen Rohan, ali ona nema pravo da se izjašnjava o suštini procesa, već samo da štiti proceduralna prava optuženog. Nepravosnažnom presudom Šešelj je oslobođen optužbi za progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i prisilno premještanje, kao zločine protiv čovječnosti.

Po toj presudi, nije kriv za ubojstva, mučenja, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje vjerskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine, kao kršenje zakona i običaja rata. Prvostupanjskom presudom je utvrđeno da su počinjeni neki od zločina iz optužnice i da su dobrovoljci Srpske radikalne stranke (SRS) bili umiješani u njih, ali ne po Šešeljevom naređenju i odobrenju.

Potvrđeno je da su na više lokacija u Vukovaru, Zvorniku, Sarajevu, Mostaru i Nevesinju počinjena masovna ubojstva, mučenje, okrutno postupanje, seksualno nasilje i pljačka. Vijeće je, većinom glasova, utvrdilo da nije postojao udruženi zločinački poduhvat čiji je cilj bilo stvaranje jedinstvene srpske države na velikim dijelovima teritorije Hrvatske i BiH, odnosno ‘Velike Srbije’. Prema optužnici, sa Šešeljem u tom udruženom zločinačkom poduhvatu sudjelovao je i tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević, kao i drugi srpski vojni, politički i policijski dužnosnici. Presudom je utvrđeno da je stvaranje ‘Velike Srbije’ bio Šešeljev politički cilj, ali da nije podrazumijevalo činjenje zločina, piše BIRN. U Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, prema presudi, nije bilo rasprostranjenog i sustavnog napada na nesrpske civile, već sukoba među zaraćenim stranama.

Šešelj, po presudi, nije imao ni de jure, ni de facto nadređeni položaj nad dobrovoljcima SRS-a koje je slao na ratišta u Hrvatskoj i BiH na kojima su počinjeni zločini. Iako je Vijeće, većinom glasova, utvrdilo da je Šešelj u nekim svojim govorima pozivao na progon nesrba – kao u vojvođanskom selu Hrtkovci u svibnju 1992. – zaključeno je da “Tužiteljstvo nije dokazalo da je taj govor doveo do odlaska Hrvata i kampanje progona, odnosno da je postojala uzročno-posljedična veza između Šešeljevih govora i zločina”.

Po presudi, nije dokazano da je Šešelj govorom mržnje počinio progon nesrba u Vukovaru i Hrtkovcima, niti da je podsticao i pomagao zločine na drugim lokacijama u Hrvatskoj i BiH. Haški sud je ranije Šešelju ostavio mogućnost da u raspravi sudjeluje iz Beograda, posredstvom video-veze, ukoliko ne bude želio da putuje u Haag.

Ukoliko ne bude prisustvovao raspravi, Sud će Šešelju dati mogućnost da na tužiočevu žalbu odgovori u roku od deset dana pošto zaprimi zapisnik sa zasjedanja na srpskom jeziku, navodi BIRN. Haški tribunal je Šešelja u studenom 2014, prije izricanja prvostupanjske presude, pustio na privremenu slobodu zbog toga što je obolio od tumora na jetri. Šešelj nije prisustvovao izricanju prvostupanjske presude.

Šešelj je u pritvoru Tribunala bio od 24. veljače 2003., kada se dobrovoljno predao odmah nakon što mu je objavljena optužnica, do sredine studenog 2014. godine. Poslije jednog neuspjelog pokušaja i Šešeljevog štrajka glađu, suđenje je počelo u studenom 2007., a dokazni postupak je u ožujku 2012. okončan završnim riječima.

Dnevnik.ba

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vidovićeva optužena za skrivanje Debevecova telefona

SARAJEVO - Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv sarajevske odvjetnice Vasvije Vidović (70) zbog počinjenja kaznenog djela sprječavanja dokazivanja...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -