RUSIJA prepoznaje napore Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da krenu prema brzom prekidu vatre u Ukrajini, ali to je za Moskvu neprihvatljivo i prijeti ozbiljnim posljedicama za odnose Rusije i SAD-a, izvijestila je danas ruska režimska novinska agencija RIA.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Riabkov danas je kazao kako mogu prepoznati želju američke strane da krene prema brzom prekidu vatre.
“Ali… prekid vatre bez dugoročnog rješenja put je brzog nastavka borbi i nastavka sukoba s još ozbiljnijim posljedicama, uključujući posljedice na rusko-američke odnose. Mi to ne želimo”, rekao je.
Rat počeo prije točno tri godine
Ruski napad na Ukrajinu započeo je prije točno tri godine, 24. veljače 2022. godine, kada su ruske snage pokrenule opsežnu vojnu invaziju na ukrajinski teritorij po zapovijedi ruskog predsjednika Vladimira Putina. Sukob je rezultirao desecima tisuća žrtava i raseljavanjem milijuna ljudi. Zapadne zemlje su uvele sankcije Rusiji i pružile vojnu i humanitarnu pomoć Ukrajini.
U posljednja dva tjedna aktualni američki predsjednik Donald Trump intenzivirao je napore za postizanje mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine.
Trump pokušava brzo doći do mira
Prije dva tjedna Trump je održao telefonski razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, nakon čega je najavio hitan početak pregovora o okončanju sukoba. Istog dana američki ministar obrane Pete Hegseth izjavio je da je povratak na ukrajinske granice iz 2014. “nerealističan cilj” te da bi pokušaji vraćanja svih teritorija samo produžili rat.
Pregovori Rusije i SAD-a započeli su par dana kasnije, 18. veljače u Saudijskoj Arabiji, gdje su se američki državni tajnik Marco Rubio i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastali kako bi razgovarali o okončanju sukoba. Međutim, Ukrajina i europski saveznici nisu bili uključeni u ove razgovore, što je izazvalo kritike ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je izjavio da Ukrajina neće priznati nijedan sporazum postignut bez njezinog sudjelovanja.
Zelenski spreman na pregovore, ali…
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazio je spremnost na pregovore, ali je naglasio da se sudbina Ukrajine ne može odlučivati bez njezinog sudjelovanja. Europska unija također je istaknula potrebu za središnjom ulogom Europe u bilo kakvim pregovorima, upozoravajući da bi dogovor postignut bez Ukrajine i EU mogao biti neodrživ.
Ova najnovija izjava ruskog zamjenika ministra vanjskih poslova Sergeja Riabkova jasno pokazuje odbijanje Moskve da prihvati brzi prekid vatre bez dugoročnog rješenja. Drugim riječima, Rusija neće pristati na zamrzavanje sukoba bez teritorijalnih ustupaka koji bi formalizirali kontrolu nad već okupiranim područjima.
Što ovo znači za Trumpa?
Donald Trump je u protekla dva tjedna intenzivirao diplomatske aktivnosti kako bi ubrzao mirovni proces. Već je razgovarao s Vladimirom Putinom i pokrenuo tajne pregovore u Saudijskoj Arabiji, no Rusija sada signalizira da neće prihvatiti mirovni sporazum koji ne uključuje garancije dugoročnog rješenja – što se u ruskom tumačenju odnosi na priznavanje teritorijalnih osvajanja.
U ovakvom kontekstu Trumpu se otvaraju tri moguća scenarija:
Scenarij 1: Trump popušta Rusiji i formalizira podjelu Ukrajine
(Najvjerojatnija opcija)
- Trump bi mogao prisiliti Ukrajinu na pregovore u kojima bi Kijev morao pristati na gubitak dijela teritorija, vjerojatno prema aktualnoj liniji fronte.
- To bi značilo zamrzavanje sukoba i formalizaciju ruske kontrole nad Donbasom, dijelovima Zaporožja i Hersona, te Krima.
- Ovaj scenarij bi bio vrlo kontroverzan među europskim saveznicima, ali bi odgovarao Trumpovoj strategiji deeskalacije i smanjenja američke vojne podrške Ukrajini.
✅ Posljedice:
- Rat bi se formalno završio, ali Ukrajina bi izgubila teritorije.
- Trump bi to predstavio kao veliki diplomatski uspjeh i dokaz da on može postići mir gdje Biden nije uspio.
- Europa bi bila izuzetno nezadovoljna jer bi ovo označilo veliku pobjedu Rusije.
⛔ Rizici:
- Ukrajina bi se mogla oduprijeti pritisku i odbiti kapitulaciju, što bi dovelo do napetosti između Washingtona i Kijeva.
- Kongres bi mogao blokirati Trumpove poteze, pogotovo ako demokrati i pro-ukrajinski republikanci budu protiv popuštanja Rusiji.
Scenarij 2: Trump pojačava pritisak na Ukrajinu i nastavlja indirektnu podršku Rusiji
(Druga najvjerojatnija opcija)
- Trump bi smanjio vojnu pomoć Ukrajini kako bi je prisilio na popuštanje.
- Ukrajina bi ostala bez ključnih resursa, što bi povećalo pritisak na Zelenskog da pregovara pod ruskim uvjetima.
- Trump bi mogao iskoristiti ekonomske poluge da smanji podršku EU Ukrajini – prijetnjom sankcijama Njemačkoj ili Francuskoj ako nastave financirati Kijev.
✅ Posljedice:
- Ukrajina bi došla u jako tešku vojnu situaciju i mogla bi izgubiti još više teritorija.
- Trump bi politički profitirao jer bi njegov pristup smanjio američke troškove.
- Putin bi mogao dodatno ojačati položaj u pregovorima, znajući da Ukrajina slabi.
⛔ Rizici:
- Unutarnja pobuna u Ukrajini ako Zelenski odluči nastaviti rat bez američke podrške.
- Kritike u američkom Kongresu od strane republikanaca koji podržavaju Ukrajinu.
- Trump bi mogao biti optužen da previše popušta Putinu, što bi moglo oslabiti njegovu političku poziciju uoči izbora 2028.
Scenarij 3: Trump se povlači i prepušta Europi daljnje financiranje rata
(Najmanje vjerojatna opcija)
- Trump bi mogao povući SAD iz mirovnih pregovora i prepustiti Europi da se sama nosi s Ukrajinom i Rusijom.
- To bi značilo kraj američkog utjecaja u regiji i oslabljeni položaj NATO-a.
✅ Posljedice:
- Trump bi zadovoljio svoju biračku bazu, koja želi da se SAD prestane uplitati u ratove.
- Europska unija bi morala samostalno odlučiti o financiranju Ukrajine.
⛔ Rizici:
- Putin bi ovo mogao protumačiti kao slabost i nastaviti s agresijom.
- Europske zemlje bi postale ranjivije, a NATO bi bio ozbiljno oslabljen.
- Moguće produbljenje podjela u EU, jer bi neke zemlje htjele nastaviti podršku Ukrajini, dok bi druge tražile kompromis s Rusijom.
Zaključak: Trump će prisiliti Ukrajinu na kompromis, ali pod kojim uvjetima?
Najizgledniji scenarij je kombinacija prvog i drugog – Trump će smanjiti podršku Ukrajini kako bi je prisilio na pregovore, ali neće potpuno napustiti regiju.
- Ako Kijev popusti i pristane na teritorijalne ustupke, Trump će to predstaviti kao svoju veliku pobjedu.
- Ako Ukrajina odbije, Trump može dalje smanjivati podršku i gurnuti Europu u poziciju glavnog financijera rata.
Putin sada igra strateški – odbijanjem brzog prekida vatre tjera Trumpa da napravi sljedeći potez.
U narednim tjednima ključni faktori bit će:
✔ Kako će Trump odgovoriti na ruske zahtjeve?
✔ Hoće li Ukrajina biti spremna na ustupke ili će se opirati?
✔ Kako će reagirati Europa i NATO?
Jedno je sigurno – Trump neće ratovati protiv Putina, ali će pokušati postići mirovni sporazum koji izgleda kao pobjeda za SAD, čak i ako to znači teritorijalne ustupke Ukrajine.