Katynska šuma je genocid nad Poljacima koji je počinio Staljin uz asistenciju Hitlera. Pakt koji su Hitler i Staljin potpisalo 1939-e godine pogažen je tek 1941. Sve do tada hrvatski i jugoslavenski komunisti ne idu u sukobe s fašistima. Dok se istinski antifašisti bore i ginu na terenu. Sramotno je da je u Hrvatskoj tako za dan antifašističke borbe uzet dan ustanka komunista. Točnije dan, kada Staljin daje Titu signal, da je ljubav s Hitlerom pukla i da se krene u rat s nacistima. Sve do tada istinski antifašisti ginu i u Hrvatskoj i u ostatku nekadašnje Jugoslavije, i nikada nitko da objavi imena tih ljudi. I danas je sve u sjedni komunizma. Komunizma koji je bio sve samo ne antifašizam. Zločin koji je zamjenio zločin. Dan antifašističke borbe, ponovno je prošao bez da smo saznali ime iti jednog istinskog antifašiste. Samo je odzvanjalo Tito, Tito , Tito. Ako je Tito antifašizam onda je antifašizam zlo. No antifašizam nije zlo. Zato Tito ne može biti antifašist. On je bio tek totatlitarni balkanski Staljin, koji se u pravo vrijeme našao na pravom mjestu.
Čitati Sesardića.
U spomen na osnivanje prve naoružane antifašističke postrojbe u Hrvatskoj i okupiranoj Europu u šumi Brezovica kod Siska u srijedu je svečano obilježen Dana antifašističke borbe.
Vijence su položili izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Margareta Mađerić, izaslanica predsjednika Vlade RH ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović, izaslanstva HAZU-a, veleposlanstava u RH, Grada Zagreba, Sisačko-moslovačke županije i Grada Siska, Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH i Antifašističke lige i drugi uzvanici.
U ime organizatora svečanosti predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABAH) Franjo Habulin je u povodu 75. obljetnice ustanka protiv fašizma pozdravio prvotno borce, a onda sve građane Hrvatske.
Rekao je da Hrvatska ne bi bila ista bez antifašističke borbe, dodavši da ‘desničari tu istinu još nisu spoznali, nego krivotvore činjenice misleći da će one zbog toga nestati’.
“Antifašizam je bila borba svih naroda Hrvatske, a vodeću su snagu činili komunisti na čelu s Titom. Većina boraca se borila za slobodu ili da izbjegnu logore i smrt”, izjavio je Habulin. Međutim on nije kazao kako su antifašist u Hrvatskoj krenuli u borbi protiv okupatora znatno prije komunista. I to o vrijeme dok su komunisti paktirali s Hitlerom! Kazao je i da se Dan Europe slavi kada i dan pobjede nad fašizmom, na dan svih slobodnih građana.
Habulin je također ustvrdio da se ‘antifašističke borce demonizira’, da se uništavaju spomenici i spomen ploče, a društvo pred tim zatvara oči. “Nasuprot tome imamo snage da se odupremo tim tokovima. Ne treba nam zajedništvo u laži, nego zajedništvo u borbi za slobodu”, kaže Habulin.
Svečanom obilježavanju je nazočila i položila vijenac, izaslanica predsjednika Vlade RH Tihomira Oreškovića ministrica Jurlina Alibegović, koja je rekla da Hrvatska stoji pred novim izazovima, kao što su nedovoljno obrazovanje, starenje stanovništva, ekonomska nestabilnost.
Rekla je da ti problemi nisu ni blizu grozotama Drugoga svjetskog rata, i kako je danas prilika za zahvalu borcima protiv fašizma koji su se opredijelili za suvremene vrijednosti.
“Antifašizam je utkan u Ustav RH, kao i sloboda, ravnopravnost, demokracija i vladavina prava”, kazala je Jurlina Alibegović.
Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora akademika Željka Reinera, saborska zastupnica Margareta Mađerić je rekla da se ne smiju zaboraviti životi ljudi koji su se borili za slobodu.
“Nitko ne smije omalovažavati hrabrost, živote i žrtvu koju su tada podnijeli borci za stvaranje današnje slobodne i demokratske Hrvatske”, kazala je Mađerić.
Izaslanik predsjednice države Grabar-Kitarović, zagrebački gradonačelnik milan Bandić je kazao da su se Hrvati odlučno borili protiv fašizma i nacizma, i da se stoga moraju boriti za svoju sadašnjost, ali i budućnost
“Ne zaboravimo prošlost, nego učimo iz nje”, naglasio je.
“Hrvatska ne bi bila ista bez hrvatskih partizana, doprinijela je borbi protiv fašizma u cijeloj Europi, a NDH je teret koji nas prati i kojeg smo se odrekli i osudili ga”, rekao je Bandić.
Naglasio je da se hrvatska budućnost mora graditi na solidarnosti, uvažavanju, ravnopravnosti, da je antifašizam jedna od najvećih vrednota, a pokret protiv fašizma i nacizma pokret utemeljen na najvišim demokratskim načelima i negaciji ideoloških postavki.
IKIĆ BANIČEK: ČINI SE KAO DA BORBA IDE ISPOČETKA I DA PARTIZANI RAT VEĆ NISU JEDNOM DOBILI
Središnje obilježavanje Dana antifašističke borbe, 22. lipnja, u šumi Brezovica kraj Siska, organizirali su Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija, a sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček rekla je kako “važnost nije samo u obilježavanju ovoga dana, nego je to i borba protiv stvaranja neofašizma”.
Ističe da se protiv novog fašizma mora boriti, ‘jer se čini kao da borba ide ispočetka i da partizani rat već nisu jednom dobili’.
“Idemo u borbu u kojoj nema pušaka i bombi, ali smo napadnuti lažima i podvalama. Relativiziranjem žrtava i zločinaca, kao i morala, zamagljuje se razlika između ‘nas i njih’, pa će oni pobijediti a mi izgubiti. Onda će bilo tko, pa i notorni neofašist kojem su dali zadatak da nam ubije kulturu, moći za sebe reći da je antifašist, iako po mom znanju antifašisti ne nose ustaške kape”, izjavila je Ikić Baniček.
Također je rekla da je ‘antifašizam crta obrane za slobodu, a oni koji su iza te crte bore se za zlo’.