Zastupnik Hrvatske republikanske stranke (HRS) Slaven Raguž na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (PSFBiH) oštro je kritizirao pritisak međunarodne zajednice, posebno Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, u vezi s usvajanjem zakona o Južnoj interkonekciji. Prema njegovim riječima, sramotno je što ovaj dom dopušta da ga međunarodna zajednica “postrojava” i uvjetuje donošenje zakona.
Govoreći tijekom rasprave, Raguž je ironično postavio pitanje što će se dogoditi ako zakon ne bude usvojen.
“Hoćemo li dobiti ukor? Pozvat će nam roditelje na roditeljski? Dobit ćemo neopravdano?” – kazao je zastupnik HRS-a, aludirajući na pritisak koji dolazi iz međunarodnih krugova.
Nedovoljno vremena za ozbiljnu raspravu
Raguž je također istaknuo da zastupnici nisu imali dovoljno vremena za proučavanje prijedloga zakona i konzultacije sa stručnjacima.
“Nisam dobio materijal na vrijeme niti sam mogao diskutirati s pravnim stručnjacima. Moram se konzultirati s tim ljudima. Nemam fizičke mogućnosti za to. Ovdje nije samo riječ o dizanju ruku, nego o ozbiljnim razgovorima s javnošću i stručnim ljudima. Toliko o ozbiljnosti našeg rada i pristupa,” kazao je Raguž.
Kritika na račun HDZ-a
Posebno se osvrnuo na Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ), kritizirajući njihovu zabrinutost što poduzećem za plinsku mrežu upravlja Sarajevo, a ne, kako je rekao, “Dragan Čović i prijatelji”.
“Njihov je najveći problem što Sarajevo upravlja ovim poduzećem, a ne Dragan Čović i prijatelji,” dodao je Raguž.
Šira perspektiva kontrole plinske mreže
Kontrola plinske mreže ima ključnu ulogu u razvoju regije, posebno kada je riječ o strateškim resursima poput energije. Gospodin Raguž, koji radi u Eronetu, mogao bi razmotriti što bi značilo za Hercegovinu kada bi i Eronet bio pod izravnom kontrolom Sarajeva – bi li to bilo u najboljem interesu te regije? Osim toga, postavlja se pitanje djeluje li Federalna razvojna agencija, smještena u Sarajevu i pod vodstvom direktora Bošnjaka, pravedno prema svim regijama Federacije BiH.
Lekcija iz Federalnog ustava
Energetika, o kojoj se ovih dana toliko polemizira, podijeljena je u nadležnostima između kantona i Federacije. Ovdje tri kantona kroz koja bi Južna interkonekcija prolazila – od Hercegovine do krajnjeg juga – praktički dobivaju ništa. Na papiru, to su “države” unutar Federacije, uređene na način sličan Sjedinjenim Američkim Državama. Ako kantoni u BiH djeluju poput država u SAD-u, zašto njihova prava i autonomija ne vrijede kada je riječ o ovakvim strateškim projektima?
Antiamerički narativ iz američkog ureda?
Još zanimljivija je ironija da se ovaj antiamerički pristup realizira upravo iz ureda Ambasade Sjedinjenih Američkih Država. Postavlja se pitanje, je li to zato što je netko unutar tih struktura odlučio slijediti korumpirani obrazac poznat iz drugih regija?
Vrijeme za ozbiljne odluke
Predstavnici hrvatskog naroda u BiH moraju se fokusirati na stratešku zaštitu interesa, umjesto na površnu političku retoriku. Blokada, odlučnost i jasno iscrtavanje crvenih linija jedini su alat koji može osigurati ravnopravnost, umjesto da se slijepo slijede pritisci stranih ambasada. Vrijeme je da se prestane s opsesijom Čovićem i krenu s rješavanjem stvarnih problema hrvatske zajednice.