Zrakoplov u kojem se nalazi Vojislav Šešelj sletio je u Beograd.
Vojislav Šešelj će se po slijetanju u beogradsku zračnu luku Nikola Tesla kratko obratiti novinarima, a potom će se uputiti u sjedište stranke u Zemunu, izjavila je srpskim medijima Vjerica Radeta, potpredsjednica SRS-a, dodajući kako je njegov dolazak predviđen u 13 sati. – Mi ćemo biti u zračnoj luci. Očekujemo i dolazak dosta ljudi jer nam se mnogi javljaju i pitaju kada Šešelj stiže. Predsjednik će se vjerojatno kratko obratiti novinarima, a onda idemo u stranku. Razgovarali smo s policijom i vjerujem da će i ona odraditi svoj dio posla. Također ćemo imati i svoje osiguranje na mitingu i vjerujem da će sve proći u najboljem redu. Članovi SRS-a jedva čekaju da vide svog predsjednika i ne pada im na pamet da prave bilo kakav izgred – rekla je Vjerica Radeta.
On ne može destabilizirati Srbiju
– On ne može destabilizirati Srbiju. Šešelj to nikad ne bi učinio. On može samo raditi na tome da se Srbija stabilizira jer je ona nestabilna i politički i ekonomski i u svakom drugom pogledu – rekla je, odgovarajući na upit novinara o najavama kako bi njegov povratak mogao destabilizirati Srbiju.
Oko 200 pristaša SRS-a okupilo se u zračnoj luci i nose stranačke zastave, majice i bedževe sa Šešeljovim likom te njegove slike. Vodstvo radikala je već prije izjavilo kako će se miting i proslava dolaska četničkog vojvode na privremenu slobodu održati u subotu u 12 sati na Trgu Republike, a najavljena je kolona automobila “okićena” stranačkim zastavama koja će se provesti od Zemuna do mjesta mitinga u središtu Beograda.
“Radostan sam što će biti pušten na slobodu”
Srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić za državnu je televiziju izjavio kako na oslobađanje Vojislava Šešelja gleda s “humanitarnog aspekta” i ističe da je vođa SRS-a “politička prošlost”. – Radostan sam što će biti pušten na slobodu, ali sam žalostan zbog toga što je obolio. Politički gledano, mislim da je to arhivski materijal, imajući u vidu politiku za koju mislim da u ovom trenutku u Srbiji teško može računati na neku ozbiljniju potporu. Sama ta ideja u 21. stoljeću u ovoj situaciji u kojoj smo mi danas, s tvrdnjama da su Split, Zagreb ili Dubrovnik dio Srbije ne može naići na ozbiljnu političku podršku – pojasnio je Dačić.
Šešelj je optužen za ratne zločine nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj te u Bosni i Hercegovini i nad vojvođanskim Hrvatima, a Haaški sud ga je pustio na privremenu slobodu kako bi u “primjerenijem okruženju” nastavio liječenje. No, kako sam kaže, prioritet mu je politika.