Petak, 19 travnja, 2024

Prvak u stilu otvorio sezonu: Palo Sarajevo usred Koševa

Nogometaši Zrinjskog savladali su Sarajevo u derbiju prvog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine rezultatom 2:1 na stadionu “Asim Ferhatović Hase”.
Zrinjski je bio mnogo bolja ekipa u prvom poluvremenu i poveo je već u 5. minuti.

Jović je ukrao loptu Mihojeviću i šutirao sa desetak metara s desne strane, Pavlović je odbio i ona je pala na volej Bilbiji koji neometan sa 12 metara pored tri igrača Sarajeva postiže pogodak kojeg nije želio proslaviti iz poštovanja prema svom bivšem klubu.

Jović je potom u 20. i 23. minuti bio u dvije izgledne prilike, ali su Bekić i Radovac uspjeli nekako otkloniti opasnost ispred Pavlovićevog gola.

Sarajevo je prvu priliku na utakmici imalo u 31. minuti kada je nakon lijepe akcije po lijevoj strani Sarić pronašao Hebibovića koji neometan sa samo sedam metara promašuje zicer. Lopta je otišla čak i pored peterca.

Bilbija je svoj drugi pogodak mogao postići u 37. minuti, ali je glavom sa desetak metara šutirao tik pored stative.

Sarajevo je do izjednačenja stiglo u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. Rahmanović je pao nakon duela sa Katanecom i sudija Dragan Petrović je pokazao na bijelu točku. Siguran realizator najstrožije kazne bio je povratnik u redove Bordo tima Velkoski koji je poslao Pirića u jednu, a loptu u drugu stranu i tako postigao svoj 31. pogodak u dresu ekipe sa Koševa.

Novo vodstvo Zrinjskom donio je Filipović u 57. minuti susreta. Ćavar je sa centra sjajno proigrao krilnog napadača Mostaraca koji bježi Bekiću i rutinski šalje loptu pored Pavlovića za 2:1.

Velkoski je mogao poravnati rezultat u 77. minuti kada je nakon velike gužve u kaznenom prostoru Zrinjskog lopta došla do njega, a Makedonac iz peterca pogađa prečku.

Zrinjski je u 84. minuti mogao doći i do trećeg pogotka. Nakon velike greške Mihojevića na centru aktualni prvak BiH je odigrao brz kontranapad, Jović je izašao sam na Pavlovića, ali je golman Sarajeva bio uspješniji u situaciji jedan na jedan.

U 90. minuti susreta Bekić je pokušao iz daljine ugroziti Pirića, ali je golman gostiju bio siguran i Zrinjski je sasvim zasluženo krenuo u odbranu titule sa tri boda.

Trener Zrinjskog Blaž Slišković bio je sretan nakon pobjede u derbiju prvog kola nad Sarajevom (2:1) na gostovanju na Koševu.

“Svaka prva utakmica u prvenstvu je teška. Sarajevo je kao domaćin imalo imperativ pobjede nakon nepravedne eliminacije iz Europske lige, a i mi smo također nepravedno eliminirani od Maribora, tako da su obje ekipe tražile iskupljenje večeras”, kaže Slišković i nastavlja:

“Dobro smo otvorili utakmicu i držali je pod kontrolom, pogotovo u drugom poluvremenu. Sarajevo je imalo dvije prilike, ali mislim da nije nezasluženo što se u Mostar vraćamo sa tri boda”, rekao je Blaž Slišković.

Šef stručnog stožera Sarajeva Mehmed Janjoš je nakon poraza od Zrinjskog najavio podnošenje ostavke.

“Moram sjesti s Upravom da vidimo šta nam je raditi dalje”, rekao je Janjoš u izjavi za Moju TV odmah nakon meča.

O samoj utakmici je strateg Sarajeva rekao:

“Čestitam Zrinjskom na zasluženoj pobjedi. Imali su oni još dvije ‘mrtve’ šanse pored golova, mi smo imali prečku, ali to je nogomet. Oni su svoje prilike realizirali, mi nismo i čestitam im na zasluženoj pobjedi”, rekao je Janjoš, koji je potom na konferenciji za medije potvrdio svoju odluku.

“Sutra ću podnijeti ostavku. To je moja moralna obaveza. Sarajevo ne može biti ničiji taoc, pa tako ni moj”, rekao je Janjoš, prenosi Klix.ba .