Igra Prstena duboko je u tradiciji Hrvata posavskog kraja, dosta je neobična, ali vrlo omiljena. Starije generacije pamte da se igralo u zimsko vrijeme, kad u selima Posavine utihnu poljski radovi i kad stegne studen. Tada život u Posavini dobiva novu dimenziju i Prsten se igra od Božića, točnije od Svetog Stjepana do pokladnog utorka.
Bitno umijeće
O igri doduše nema zapisanih podataka kada i gdje je nastala, ali su stariji mještani govorili da se Prsten igra od kada je svijeta i vijeka. Zanimljivo je da Prsten igraju samo muškarci, dok su žene u davna vremena prele vunu, tkale i vezle. U ovoj igri isključivo je bitno umijeće. Igrač koji skriva Prsten mora biti potpuno hladan, njegovi pokreti moraju biti ujednačeni, a lice kameno, bez nepotrebnih grimasa. Onaj koji gleda skrivača istodobno mora pratiti ruku protivnika, njegovo lice, reakcije ostalih igrača, a nekada i promatrača. Jedna reda traje po nekoliko sati, a bilo je primjera da u igri prođu i dan i noć, dok se u stankama nešto pojede i popije. Postojale su uigrane ekipe koje su gostovale po drugim mjestima, a Iliju Tunjića iz Grebnica pamćenje dobro služi i rado prepričava svoje doživljaje.
– Odlazili smo u susjedna sela, u Domaljevac, Bazik, zatim u Orašje kod Živkovića, a nama su dolazili igrači iz Tramošnice, Garevca i od Gradačca. Najviše se igralo po kućama, a u Grebnicama smo najviše igrali u kući kod Filipa Kobaša – Pilje. Tada su kao najjači bili Ivo Marković – Vitlić, Bartol Mamuzić, Sorica iz Tišine, Sićko iz O. Luke. U to vrijeme nije bilo auta, odlazili smo pješice ili na sanjkama. Bez pjesme nikad nismo igrali, svirali smo šargiju i violinu i bilo je veselja, priča Ilija Tunjić – Iljčo 68-godišnjak iz Grebnica poznat po korparstvu.
Prsten je najčešće napravljen od dna metka lovačke puške, ali može biti i obrađen od metala. Način igre je dosta jednostavan, a u nekim dijelovima BiH za ovu igru koriste se priglavci, stare kape, ili slične lako savitljive tkanine, dok se s kapicama od dijelova šešira igra samo u Posavini.
Turnirsko natjecanje
Prsten je u Posavini postao i turnirsko natjecanje, a u tijeku su tradicionalni turniri u Domaljevcu, Tolisi, D. Mahali, Kostrču, Boku i Vidovicama. Proteklog vikenda okončan je turnir u Grebnicama na kojem je sudjelovalo osam ekipa. Na petom natjecanju ekipa Rakitovca je, nakon 10 sati, četvrti put osvojila prvo mjesto pobijedivši u finalu Ilak rezultatom 2:1. Za pobjedničku ekipu nastupali su Kruno i Drago Kobaš, Anto Majić, Marko Špionjak Srle i Anto Pepić Pruđo, a za poražene Marko Šimić, Željko Dominković, Niko Mijić, Joso Delić i Anto Lukač.
more recommended stories
Znate li što je zapravo advent i zašto djeca dobivaju darove za sv. Nikolu?
Prva je nedjelja došašća ili adventa,.
Štulićeva bivša ljubav odgovorila na prozivke: Njegova razina pismenosti je otužna
Kazališna režiserka Snježana Banović je u.
Pogledajte najstarije drvo staro tisuću godina. Zasadio ga je jedan car koji je obožavao Hrvate
Na Svetoj gori postoji drvo koje.
Kakve su psihološke posljedice bivanja taocem?
Kako će se taoci koje je.
Subscribe
Login
14.7K Komentari
Oldest
