Subota, 7 prosinca, 2024

Problemi na internetu: BiH bez zakonske regulacije govora mržnje

Vrlo
- Advertisement -

Iako je u ranim danima Internet bio anonimna oaza komunikacije, danas, razvićem tehnologije i pomoću raznih metoda je moguće identificirati računala s kojih pristižu nemoralne tj. ilegalne poruke odnosno aktivnosti. Problem je što je na Internetu pitanje razotkrića osobnih, privatnih informacija ostavljeno na savjest i odluku svakog pojedinca“, u svom uvodnom predavanju kazala je Ana-Maria Paponja, studentica Prava. Predavanje je održano u Medicinskoj školi u Mostaru.
Kako je ‘curenje’ osobnih i povjerljivih informacija postalo ozbiljan problem s kojim se Internet društvo današnjice suočava, jako je važno da već na pojedinačnim razinama poduzmemo sve moguće mjere zaštite. Računalni virusi i prevarantski poslovi na Internetu također su sve češći oblici napada na integritet pojedinaca, što nas upozorava da se moramo stalno brinuti o sebi.
BiH nema zakonsku regulaciju govora mržnje, ali se on teorijski opisuje kao:
“usmeni ili pisani govor koji se svodi na javno izazivanje ili prouzrokovanje mržnje prema određenoj skupini (ili pojedinoj osobi) zbog nekog njezinog određenja u svrhu stvaranja netrpeljivosti, razdora, diskriminacije i nasilja i/ili raspaljivanje već postojeće mržnje s time što se ona kroz javni govor mržnje razvija, jača i produbljuje”.
Virtualno zlostavljanje obuhvaća: slanje anonimnih poruka mržnje, poticanje grupne mržnje, širenje nasilnih komentara o vršnjaku, kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, slike, crteže, šale na račun vršnjaka, slanje tuđih slika i traženje od drugih da ih procjenjuju, otkrivanje osobnih informacija o drugima, provaljivanje na tuđe e-mail adrese, slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugim, prijetnje smrću, izlaganje dobi neprimjerenom sadržaju, namamiljivanje seksualnim sadržajem.
Facebook kao virtualna društvena mreža otvara bezbroj mogućnosti za nasilne i uvredljive poruke, slike, videouratke i sl. Karakterizira ga vrlo brza i široka disemencija informacija. Također, lako se može izvući iz tih situacija zbog mogućnosti brisanja slika, komentara i sl. od strane počinitelja, što stvara probleme u slučaju dokazivanja“, navodi se.
Web-Cam Dječji Seks-Turizam je novi oblik dječje prostitucije, u kojem se djeca iskorištavaju seksualno putem web kamere. Klijenti su uglavnom bogati ljudi iz VB, SAD-a, a najveći broj pogođene djece je iz siromašnih zemalja, npr. Filipina. Deseci tisuća djece prisiljeni su na prostituciju preko web-kamera, a klijenti su obično daleko od očiju vlasti i samo u rijetkim slučajevima budu kažnjeni.
Terre des Hommes je nizozemska organizacija koja se bavi tim problemom i koja je izumila program “Sweetie” – virtualna djevojčica koja je predstavljena kao mlada Filipinka, koja namami seksualne predatore – pedofile.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

AfD predstavio svoju kandidatkinju za kancelarku Njemačke

AfD nominirao Alice Weidel za kandidatkinju za kancelarku: "Vrijeme je za promjene u Njemačkoj" Alternativa za Njemačku (AfD), antiimigracijska i...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -