Četvrtak, 18 travnja, 2024

Prema New York Timesu, Pentagon navodno onemogućuje pristup informacijama koje govore o ratnim zločinima u Ukrajini

Must Read

Američki vojni zapovjednici navodno strahuju od postavljanja presedana u Haškom sudu, koji bi mogao dovesti do kaznenog progona Amerikanaca

Američko ministarstvo obrane navodno je u sukobu s administracijom predsjednika Joea Bidena oko pomoći Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), sa sjedištem u Haagu, u istrazi navodnih ratnih zločina počinjenih u Ukrajini, izvijestio je u utorak New York Times. Prema izvještaju, Pentagon trenutačno blokira Washington u dijeljenju dokaza koje su prikupile američke obavještajne agencije o navodnim zločinima koje su počinile ruske snage usred vojne kampanje Moskve u Ukrajini.

Američki vojni čelnici navodno su zabrinuti da bi pomaganje Haškom sudu u istrazi Rusa moglo stvoriti presedan koji bi mogao dovesti do kaznenog progona samih Amerikanaca. Washington je dugo kritizirao ICC zbog “nedovoljne kontrole i ravnoteže” autoriteta svojih tužitelja i sudaca i “nedovoljne zaštite od politiziranih kaznenih progona ili drugih zloporaba”.

SAD su se službeno povukle iz ICC-a 2002. godine i donijele su zakone koji ograničavaju količinu potpore koju vlada može pružiti sudu. Međutim, u prosincu je Kongres izmijenio svoja dugotrajna ograničenja američke pomoći ICC-u, dopuštajući Washingtonu da pomaže sudu u istragama i kaznenim progonima u vezi s ratom u Ukrajini.

Međutim, nisu se svi u Bidenovoj administraciji složili s tom politikom, rekao je NYT, pozivajući se na anonimne dužnosnike upoznate s raspravama. Prošlog mjeseca, američko Vijeće za nacionalnu sigurnost sazvalo je “odbor ravnatelja” na razini vlade u pokušaju da riješi spor. Međutim, ministar obrane Lloyd Austin nastavio je prigovarati dijeljenju materijala, dok Biden tek treba riješiti to pitanje, rekli su dužnosnici.

“D.O.D., odnosno Ministarstvo obrane usprotivilo se zakonskoj promjeni, iako je usvojena velikom većinom i oni sada pokušavaju potkopati slovo i duh zakona,” rekla je senatorica Lindsey Graham, koja je pomogla pogurati Kongres u ublažavanju ograničenja za pomoć ICC-u. “Što prije damo informacije u ruke I.C.C.-ja, to će svijetu biti bolje”, rekla je za NYT.

Rusija je u međuvremenu odbacila optužbe o ratnim zločinima u Ukrajini i osudila pokušaje zapadnih zemalja da “uspostave kvazi sudski mehanizam” kako bi Moskvu pozvali na odgovornost za navodne zločine. Rusko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da su takvi napori još jedan primjer “prakse dvostrukih standarda” Zapada.

Godine 2017., kada je ICC pokušao istražiti navodne američke ratne zločine u Afganistanu, Washington je nametnuo sankcije sudskom osoblju, tužiteljima i njihovim obiteljima. Sankcije je ukinula Bidenova administracija 2021. i istraga je obustavljena.

- Advertisement -

1 COMMENT

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

1 Komentar
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AbnorMal
AbnorMal
1 year ago

Viđu đenerala! Pa ko ne bi pogino na poziv ovake ljudine?!
🤮

Последний

Vidovićeva optužena za skrivanje Debevecova telefona

SARAJEVO - Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv sarajevske odvjetnice Vasvije Vidović (70) zbog počinjenja kaznenog djela sprječavanja dokazivanja...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -