Ljudski, Dubrovnik jako dobro surađuje s Trebinjem. No, žrtve posljednjeg rata još uvijek su barijera koja stoji između Dubrovnika i Trebinja. Onog trenutka kad procijenim da mogu slobodno politički doći u Trebinje, ja ću doći. U ovom trenutku još nije vrijeme za to, poručio je dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić na Ivanici, gdje je nedavno sudjelovao na sastanku s prvim potpredsjednikom Vlade RH Tomislavom Karamarkom i hrvatskim članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem.
Vlahušićeva izjava “sa zadrškom” stiže četvrt stoljeća nakon rata, u vrijeme kad njegovi sugrađani redovito pohode Trebinje, što zbog vikend shoppinga, što zbog rekreacije i – zdravstvenog turizma.
“Eldorado istočne Hercegovine” među Dubrovčanima je trenutačno najpopularniji zbog stomatoloških usluga koje su dva i pol do tri puta jeftinije nego u Gradu, pa se pacijentima itekako isplati otputovati u tridesetak kilometara udaljeni grad u Republici Srpskoj.
Ilustracije radi, plombu ćete u Trebinju platiti 25 konvertibilnih maraka ili oko 100 kuna, što je trostruko manje nego u dubrovačkim ordinacijama koje se ubrzano prazne. Upola jeftinije su i “totalne” proteze u Trebinju, koje koštaju petstotinjak maraka. Upola povoljnije cijenom su i usluge frizerskih salona i mesnica.
Slično je i s voćem i povrćem na trebinjskoj tržnici, gdje ćete kilogram rajčice, primjerice, platiti marku do marku i pol ili desetak kuna, dok će vas ista količina u nas stajati dvostruko skuplje. Dobro prolaze i delicije poput sira, kajmaka i suhog mesa, kojima su cijene i dvaput niže. Dubrovački pušači u susjedstvu rado kupuju cigarete, nerijetko i one hrvatskih proizvođača, koje u Trebinju prosječno stoje tri do tri i pol konvertibilne marke.
Popularna janjetina
Interesantna je Dubrovčanima i popularna janjetina s ražnja, što ne čudi ako se zna da se za oko 150 kuna dvije osobe u tamošnjim restoranima mogu dobro najesti mesa i priloga. I oni koji nemaju osobno vozilo lako mogu do Trebinja autobusom, za vikend budu najmanje tri dnevne linije.
I dok Dubrovčani putuju sjevernije, Trebinjci se spuštaju južnije. Od prošle godine redovito odredište im je Subcity, novi trgovački centar u Župi dubrovačkoj, gdje najčešće kupuju brendiranu odjeću i obuću. Na pomolu je i nova turistička sezona, što znači da će župske plaže ponovno vidjeti kupače koji silaze automobilima trebinjskih registarskih oznaka.
Zanimljiva Ivanica
Naselje novogradnji na Ivanici posebna je priča. Na desetke Dubrovčana je, bježeći od preskupih kvadrata u Dubrovniku, kupilo nekretnine u naselju nadomak Trebinja po cijeni i nižoj od tisuću eura po četvornom metru. Dubrovački “Vodovod” obećao je pomoći u rješavanju sustava odvodnje otpadnih voda, čime bi Ivanica riješila trenutačno najveći komunalni problem.
Za kuće i apartmane na Ivanici, koja je u sastavu Općine Ravno, u međuvremenu su se zainteresirali i Trebinjci, od kojih neki zbog blizine Dubrovnika ulaze u posao s privatnim iznajmljivanjem.
U ozračju svekolike suradnje, čini se da je najveća prepreka zbližavanju Dubrovnika i Trebinja usko grlo na granici s Ivanicom, gdje posebice tijekom sezone vladaju kilometarske gužve. No, i protočnost prometa uskoro bi se trebala riješiti proširenjem i modernizacijom graničnog prijelaza.
Gradonačelnik Trebinja: Raduju me dubrovačke tablice
– U više navrata sam isticao i ponovno ističem da mi je drago što se građani Dubrovnika i Trebinja međusobno druže. Osobno mi je puno srce kad ujutro na parkiralištima vidim pedesetak i više automobila s dubrovačkim tablicama. Političari ne trebaju zaključavati vrata suradnje, nego slijediti ono što njihovi građani već rade. Ne znam je li izjava kolege Vlahušića bila motivirana lokalnim izborima ili nečim drugim, no sigurno je da je svaki Dubrovčanin u Trebinju dobrodošao – komentirao je gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević izjavu Andra Vlahušića.