Neki vozači vole “blicati” kao da im je u pitanju život – ili još gore, kao da kasne na dodjelu Oscara. Naravno, oni spori u lijevoj traci su krivi, jer kako se usuđuju voziti u skladu s propisima? No, zakon baš i ne dijeli strast prema adrenalinskim vozačima koji svjetlosnim signalima pokušavaju protjerati slabije s autoceste.
Zakon kaže: duga svjetla služe za osvjetljavanje ceste, ali kad se mimoilazite, smetate nekome ili jurite nečijem repu – prebacite na kratka! Također, u igru ulaze pješaci, krave, psi lutalice i ostala faune s ceste – njih se ne smije zasljepljivati, a ako ste ikad prošli kraj vozača kamiona, znate da vam može uzvratiti dugim svjetlima s efektom mini sunčeve oluje.
Napredak je stigao i u svijet svjetala – sada imamo razne sustave poput Automatic High Beams, Adaptive HighBeam Assist, Matrix LED, koji za vas razmišljaju kad treba upaliti, a kad ugasiti duga svjetla. Dakle, ako vam netko prigovori da ste ga oslijepili, slobodno izvadite papire i objasnite da krivnju preuzima vaš skupi njemački auto. Ako ne pomaže, prisjetite se slučaja Pp-66/2021-11 Općinskog suda u Pazinu – tamo su papiri spasili vozača od kazne.
Je li blicanje kažnjivo?
U teoriji? Ne. U praksi? Ovisi kome “blicate”. Neki na to reagiraju kao da ste im upali u dnevni boravak nepozvani. No zakon je jasan: ako vam netko signalizira da mu vaše duga svjetla smetaju, vi ste ih dužni ugasiti. Čak se i zakon zgraža nad vozačima koji ne razumiju osnovni bonton prometa.
A što je s trubljenjem? To je stara škola komunikacije – zvučni signal koristite kad upozoravate na pretjecanje izvan naselja, ako bi moglo doći do sudara ili ako djeca (ili vozači) ne obraćaju pažnju na cestu. Noću? Tu nastupa blicanje – zakon kaže da se noću umjesto trube smiju koristiti svjetlosni signali. Dakle, blicati se smije, ali ne baš kao da ste DJ na tehno partiju.
Kad je blicanje kažnjivo?
E sad, dolazimo do dijela gdje će vam proraditi živci. Na autocesti – nema blicanja iz revolta! Požurivanje drugih vozača svjetlosnim ili zvučnim signalima strogo je zabranjeno i kažnjivo s 260 eura. Dakle, možete blicati u znak upozorenja, ali ako nekoga pokušavate “istjerati” iz trake, bolje da odmah krenete skupljati za kaznu.
A kako je to u BiH?
Sve slično, samo je kazna manja, a psovke češće. U Bosni i Hercegovini vozači su navikli na kreativno tumačenje prometnih pravila – sve je stvar dogovora i čvrstih živaca. Ipak, zakon kaže isto: duga svjetla koristite pametno, ne zasljepljujte druge vozače i životinje (jer osim krave na cesti, može se pojaviti i nečiji punac). Požurivanje blicanjem? Ne dolazi u obzir, osim ako ne želite svoje pare ostaviti državi. Kazne nisu baš njemačke, ali ni simbolične – ako vam uzmu stotinjak maraka, bit će vam jasno da je blicanje preskupo za balkanski džep.
Dakle, ako volite voziti kao na Formuli 1, pripremite novčanik. Ili – još bolje – probajte malo manje blicati i malo više voziti po propisima. Živci i novčanici svih sudionika u prometu bit će vam zahvalni.