Hrvatski premijer Andrej Plenković, obraćajući se prigodno visokim dužnosnicima na otvaranju Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru, apelirao je na lidere bošnjačkih I hrvatskih političkih stranaka u Federaciji BiH da ulože dodatne napore, obnove partnerstvo i savezništvo kako bi postigli dogovor o reformi Izbornog zakona, javlja Hrvatski Medijski Servis.
Na početku obraćanja Plenković je kazao da Mostarski sajam ima veliku važnost i tradiciju jer je mjesto razmjene informacija i sklapanja partnerstva i ugovora.
Dodao je da mu je iznimno drago to što je ove godine zemlja-partner Mostarskog sajma Mađarska jer je ona na poseban način okrenuta ka regiji Jugoistočne Europe.
“Mađarska vrlo jasno artikulira pozitivne signale o Bosni i Hercegovini i kada je riječ o europskim institucijama”, rekao je Plenković.
On je pojasnio da EU čini sve da se ovo prethodno vrijeme pošasti koronavirusa koja je promijenila svijet premosti te da se radi na oporavku gospodarstva. Kazao je i da Hrvatska ima dva bitna cilja, ulazak u Schengen i eurozoni.
Hrvatska je, kako je kazao Plenković, drugi najveći investitor u BiH i njezin prvi vanjskotrgovinski partner.
Iznimno važnim hrvatski premijer ocjenjuje i nastavak jačanja infrastrukturnih i gospodarskih veza. Pozvao je na nastavak realizacije izgradnje južne plinske interkonekcije Hrvatske i BiH kojim bi ova zemlja dobila diversificiranu opskrbu plinom.
Plenković je ponovio da je Hrvatska kao partner i prijatelj zainteresirana da se ne prolongiraju politička kriza u BiH te da su svi narodi i građani legitimno zastupljeni u predstavnički tijelima.
“To govorimo kao država koja je jedna od potpisnica i jamaca daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma, kao zemlja koja je privržena tome da naši odnosi budu bolji, da se napetosti koje postoje unutar BiH relaksiraju te da se obnavljaju savezništva i partnerstva”, rekao je Plenković.
Hrvatski premijer je apelirao na lidere bošnjačkih i hrvatskih političkih stranaka u Federaciji BiH da ulože dodatne napore, obnove partnerstvo i savezništvo kako bi postigli dogovor o reformi Izbornog zakona.
“Kuća se gradi od temelja, a u demokraciji su temelji način na koji smo zastupljeni i način na koji predstavljamo svoje građane i svoje narode. BiH je zemlja konstitutivnih naroda i svih drugih građana i stalnih koji žive u BiH”, rekao je Plenković dodavši da je taj koncept važeći te da je on nedavno prepoznat i u Strateškom kompasu EU.
Pojašnjava da je EU na zahtijevanje Hrvatske na najvišoj razini razgovarala o BiH kako bi se dala još jedna prilika postizanju dogovora.
“To sve radimo s prijateljskih i dobronamjernog puta. Važno je da BiH dobro funkcionira te da se napravi iskorak kojim će Hrvati biti legitimno zastupljeni u središnjim tijelima vlasti, a isto tako i Federacije BiH”, rekao je Plenković pojasnio da je to apel prijatelja koji želi pomoći BiH na europskom putu te da je za to je potrebno postaviti zdrave temelje./HMS/