Petak, 29 ožujka, 2024

Plenković očekuje pad BDP-a od 9,4 posto, to je najveći godišnji pad još od rata

Must Read

 

Na razini 2020. u ovom trenutku očekujemo pad BDP-a od 9,4 posto, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković na današnjoj sjednici Vlade na kojoj je prihvaćen Nacionalni program reformi. Ministar financija Zdravko Marić rekao je da je za iduću godinu pak procijenjen rast BDP-a od 6,1 posto, kao i da će stopa nezaposlenosti ove godine biti 9,5 posto, a iduće 9 posto.

Predstavljajući Nacionalni program reformi, Plenković je rekao da se radi o dokumentu strateškog karaktera koji čini okvir gospodarske politike.

– Temeljna tri cilja su održivi gospodarski rast i razvoj, povezivanje gospodarstva s tržištem rada, što je naša temeljna tema, tema svih uspješnih društava i gospodarstava, i, naravno, održivost javnih financija, rekao je Plenković.

Program ima 10 reformskih prioriteta, 25 mjera i 75 aktivnosti.

Ministar financija Zdravko Marić istaknuo je da je ovo četvrti NPR ove vlade. Što se tiče prethodnog iz 2019., koji se finalizira u smislu izvršenja, vidljiv je uzlazni trend u smislu uspješnosti implementacije aktivnosti, rekao je.

– Već sada možemo reći da će, što se tiče uspješnosti izvršenja prošlogodišnjeg programa reformi, to biti u tom dijelu i rekordna godina, došli smo na razinu od oko 64 posto uspješnosti izvršenja, rekao je Marić, dodajući da je moguće da će taj postotak biti i veći.

Marić je predstavio i drugu točku dnevnog reda – Program konvergencije Republike Hrvatske za 2020. i 2021. godinu, koji se, kako je rekao, izrađuje u značajno skraćenom formatu zbog izvanrednih okolnosti.

Dokument ima ključna tri područja: međunarodno okruženje i Covid-19, pogled na Hrvatsku, te treći i najvažniji – makroekonomske i fiskalne projekcije.

Marić je rekao da je vjerojatno da će kumulativni utjecaj ove krize na svjetsko gospodarstvo biti veći od krize 2008. godine. Dodao je da će sve svjetske zemlje u relativno kratkim vremenskim razmacima snositi ekonomske posljedice, ali da je za razliku od krize 2008., čiji se utjecaj protezao kroz relativno duže razdoblje, sada ipak izgledan snažniji inicijalni oporavak.

– Što se tiče očekivane dinamike oporavka u razvijenim, kako zapadnim, tako i drugim svjetskim zemljama, nakon očekivanog oštrog pada u drugom tromjesečnu 2020. glavno pitanje i izvor neizvjesnosti ostaje stupanj prelijevanja negativnih kretanja na ostatak godine. Međutim, izgledno je da se većina zemalja već sada nepovratno odvojila od onog priželjkivanog i originalno očekivanog, a ja bih ga čak nazvao i idealnog oblika slova V – V Vukovar, V Victory, oblika krivulje recesije s minimalnim gubitkom outputa, rekao je Marić.

Što se Hrvatske tiče, kaže Marić, za razliku od 2008. ovu krizu dočekuje puno spremnija, uz manje vanjske i unutarnje neravnoteže. Marić je rekao da Hrvatska već u ovom trenutku zdravstveno i ekonomski bilježi dobre i više nego očekivane rezultate u usporedbi s drugim zemljama.

Marić je rekao da je za iduću godinu procjena rasta BDP-a 6,1 posto. Za ovu godinu projicira se pad stope zaposlenosti za 3,3 posto, a u i idućoj godini rast za 1,5 posto. Stopa nezaposlenosti bit će 9,5 posto ove godine, odnosno 9 posto iduće.

Za ovu godinu, nakon tri godine viška, procjenjuje se deficit od 6,8 BDP-a, odnosno 24,8 milijardi kuna. To će rezultirati povećanjem javnog duga, za ovu godinu očekuje se na razini od oko 86,7 posto BDP-a.

– Procjena je da ćemo se već iduće godine vratiti i u maastrichtške kriterije -deficit od 24 posto, odnosno javni dug na 83,2 posto, rekao je Marić.

Dati puno i dati brzo

Plenković je na početku sjednice rekao da je dosadašnji angažman u borbi protiv Covida-19 ostvario jako dobre rezultate, što je potvrda da je politika zdravstveno restriktivnih mjera učinila ono što je najbitnije.

– Bili smo pravodobni, odlučni, brzi, znali smo što radimo, konzultirali struku i napravili jedino što odgovorna vlada koja radi u interesu svakog svog građanina treba i mora učiniti, rekao je Plenković.

Plenković je rekao da će cijeli mandat predsjednike EK Ursule von der Leyen biti posvećen gospodarskom oporavku te da svaka od zemalja mora povlačiti vrlo hrabre gospodarske poteze. Najavio je novi pristup Europske unije u svjetlu krize s koronavirusom.

– Glavno načelo je dati puno i dati brzo u prve tri godine idućega europskog proračuna, govorimo o ’21., ’22. i ’23., rekao je Plenković.

Dodao je da je članstvo u eurozoni dobro i pozitivno za hrvatsko gospodarstvo i stabilnost financijskog sustava, piše hrt.hr.

Sastanak užeg kabineta

Uoči sjednice sastao se uži kabinet. Premijer i ministar rada govorili su o objavi popisa korisnika potpore Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Milijardu 550 milijuna kuna potpore za poduzetnike, primilo je oko 84 tisuće poslodavaca za 485 tisuća radnika.

– Ta mjera je bila brza. Unutar 10 dana od zaprimanja zahtjeva je bila realizirana i bila je jednostavna i u potpunosti transparentna, rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

– Ono što nas zapravo veseli da nakon mjesec dana provedbe mjere vidimo po broju zaposlenih i kretanjima trenda tržišta rada da smo uspjeli jer porast nezaposlenih u odnosu na druge zemlje nismo imali, rekao je ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -
Последний

MIKULIĆ: Demistifikacija narativa većinske hegemonije na Federalnoj televiziji

Sinoć sam gostovao u emisiji Odgovorite ljudima na Federalnoj televiziji. Iskoristio sam priliku da u društvu Jakoba Fincija, predsjednika...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com