Srijeda, 15 siječnja, 2025

PJESNIK NA OLIMPU JEZIKA: O Koromanu će, njegov blagi narod, tek da pjeva, govori i piše…

Vrlo
- Advertisement -

U Mostaru, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače, održana je komemoracija u čast Veselka Koromana, jednog od najsvjetlijih intelektualaca hrvatske književnosti. Okupljeni su, uz obitelj i prijatelje, predstavnici akademske zajednice, kulture i javnog života, kako bi se oprostili od čovjeka čiji opus ostaje trajni kamen temeljac hrvatske književne baštine.

Djelo pok. Veselka Koromana još dugo će biti predmet interesa književne znanosti, a njegovo mjesto u književnosti zasluženo visoko vrjednovano. Otvoreno suprotstavljanje pojavama koje su štetile hrvatskom jeziku u BiH sedamdesetih godina ostaje trajni podsjetnik na njegovu hrabrost i predanost istini – rekao je Baković.

Baković je pojasnio kako je Veselko Koroman 1970. godine u časopisu ”Život” objavio članak u kojem je prvi otvoreno progovorio o teškom položaju hrvatskog jezika u Bosni i Hercegovini. Nedugo zatim napisao je članak ”U cara Trajana kozje uši”, koji je bio zabranjen jer je upozorio na slabu zastupljenost Hrvata na gotovo svim razinama tadašnje bosanskohercegovačke republike.

Godinu dana kasnije, 1971., zajedno s Vitomirom Lukićem i još petoricom hrvatskih pisaca, potpisao je članak ”Kada ćemo odgovoriti Grgi Gamulinu”, objavljen u četiri dnevna lista. Zbog toga je taj dokument ostao poznat kao Pismo sedmorice, koje je snažno odjeknulo ukazujući na nepovoljan položaj hrvatskog jezika, kulture i inteligencije u SR BiH.

Prema riječima Koromana, reakcija tadašnjih vlasti bila je žestoka: ”Na me se usmjerila politička grmljavina… Svoje istinoljublje morao sam platiti izgubljenim uredničkim mjestom, zdravljem i godinama trpnje”.

Voditelj Odjela za kulturu, medije i sport Glavnog vijeća HNS-a BiH Ivan Vukoja osvrnuo se na Koromanovu pjesničku ostavštinu.

– Bio je pjesnik koji je hrvatski jezik uzdigao na pjesnički Olimp i učinio ga velikim. Njegova pripadnost hrvatskom jeziku i narodu nikada nije bila nametljiva, ali je bila toliko snažna da je nikakve ucjene nisu mogle pokolebati – istaknuo je Vukoja.

Akademik Miroslav Palameta istaknuo je kako je Koromanovo pjesništvo obilježilo visoke domete hrvatske književnosti.

– Plemeniti čovjek i veliki pjesnik kakav se neće zadugo roditi. Iza sebe je ostavio cjelovit i zaokružen opus u kojem nema slabih mjesta niti padova. Koromanovo književno poslanje ponajprije je ipak pjesništvo, ne samo zato što na njemu istrajava i s njim se poistovjećuje više od sedam desetljeća. Odmah bi takvu tvrdnju valjalo povezati s njegovim mišljenjem da od poezije nema ozbiljnije duhovne djelatnosti, a u tom smislu nije joj ravna ni objektivna znanost koja nas svojom uzročno-posljedičnom logikom ne može približiti apsolutnoj spoznaji – rekao je akademik Palameta.

Komemorativni oproštaj
Glumac Robert Pehar kazivao je Koromanove stihove, dok je glazbeni doprinos dao Ante Slišković, čineći završetak ove ceremonije dostojanstvenim i emotivnim.

Veselko Koroman (1934. – 2025.) bio je mnogo više od pjesnika. Njegova ostavština obuhvaća antologije, urednički rad i borbu za kulturu i jezik. Hrvatska je izgubila velikana, ali njegovo djelo ostaje trajno svjetlo budućim generacijama.

 

- Advertisement -

4 KOMENTARI

guest

4 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Ljubić o američkoj ulozi u FBiH: Jesu li Hrvati ponovno nasjeli na geopolitičku igru?

„Pobjeda predsjednika Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj bila je očekivana, osobito nakon prvog kruga. No, razlika u...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -