Četvrtak, 25 travnja, 2024

Paulovnija sve popularnija u BiH, idealna je za drvnu industriju

Must Read

O paulovniji kao drvetu budućnosti posljednjih godina se intenzivno govori. Ističe se da ono sve više služi kao drvo za ogrjev, a primarno se koristi u drvnoj industriji. Također, pogodan je i za vezivanje zemljišta na područjima podložnim klizištima. Nikolina i Jadranko Grgić za ‘Večernji list’ govorili su o drvetu budućnosti kojeg su počeli saditi iz znatiželje.

– Bila je to želja za promjenom jer dotadašnji uredski posao postao je prezamoran. Onda su nam se pridružili prijatelji i rođaci i tako je krenula jedna nova priča. Učili smo na pogreškama i propustima, na neuspjesima i uspjesima i baš to je vjerojatno razlog što se oko nas počela okupljati veća svita koja razmišlja kao i mi. Bili smo među prvima koji su posadili preko 500 sadnica u prvoj godini uz samostalno postavljanje sustava za navodnjavanje kap na kap, ispričao je Grgić.

Paulovnija je najbrže rastuće drvo, u prvoj godini može narasti do 6 metara, a punu kvalitetu postiže u 10. godini. Ono što je još zanimljivo, na mjestu na kojem se odreže stabljika formira se nova, te nema potrebe za stalnim presađivanjem.

Paulovniju sade i supružnici Verica i Dragan Marić iz Mostara koji su za “Oslobođenje” govorili o svojim počecima.

– Paulovnija je zahtjevna, posebno u početku jer je potrebno svakodnevno brinuti o njoj, ali je vremenom sve lakše. Naša obitelj bavi se stolarijom, a paulovnija nam je postala zanimljiva jer je riječ o drvetu pogodnom za preradu, kazala je Verica. Njezin suprug uskoro će kupiti strojeve koje bi ubrzale kompletan proces prerade. Također, biljku treba zaštititi od ušiju i velikih štetočina, a također, navodi se, da joj je neprijatelj bura.

Ipak, ona privlači i svojom cijenom pa mnogi ne odole da je ne zasade i pokušaju nešto  zaraditi.

Naime, cijena ovog drveta u drvnoj industriji iznosi između 400 i 600 eura po metru kubnom. Već se pojavljuju zainteresirani kupci iz Europe kojima bi Marići mogli prodati drvo.

Treba znati da postoji deset vrsta ovog brzorastućeg drveta, a najpopularnije su sorte elongata i shan tong. U Hercegovini koja uvijek teži novim projektima, paulovnija bi u vremenu koje predstoji mogla postati itekako popularna.

– Paulovnija neobrađena zemljišta pretvara u zelena polja. Ekološki je prihvatljivo rješenje za kultiviranje gnojišta i zemljišta uništenog ljudskim aktivnostima. Drvo je alternativa duhanu. Plantažni uzgoj može zamijeniti proizvodnju duhana i osigurati nove načine rada lokalnom stanovništvu, riječi su Jadranka Grgića koje mogu biti motiv i drugima za sadnju.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -