Zvuči kao vijest iz rubrike “vjerovali ili ne”, ali nije. Dvojica bh. policijskih službenika uspjela su od 2016. do 2023. “zaraditi” mito u iznosu od 1.120.179 KM – i da stvar bude apsurdnija, taj su novac uredno deponirali na svoje bankovne račune.
BANKA PRIJAVILA MITO KAO “SUMNJIVU TRANSAKCIJU”
Dok su građani pokušavali doći do poštenog posla, ova dvojica su naplaćivala radna mjesta i uredno skupljala “provizije” na svoje račune. Nisu ih sakrili u nekretnine, nisu ih prebacili u kriptovalute, nisu ih iznosili u kešu preko granice. Ne, oni su mito – uplaćivali direktno na svoje račune. I tek kad su se u domaćim bankama pitali kako je moguće da policajci deponiraju stotine tisuća maraka gotovine, pokrenuta je istraga.
Dvije banke u 2023. su prijavile sumnjive transakcije vezane za ova dva policajca, što je dovelo do intervencije Financijske obavještajne jedinice, koja je analizirala tokove novca i dostavila podatke SIPA-i. Tužiteljstvo je obaviješteno, a istraga traje.
MONEYVAL: BiH NE RADI NIŠTA NA SPREČAVANJU KORUPCIJE
Ova afera dio je šireg problema u BiH. Prema izvještaju Ekspertskog komiteta za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma Vijeća Europe (MONEYVAL), država nije postigla nikakav napredak u sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Iako je prošle godine usvojen zakon koji bi trebao pomoći europskim integracijama, BiH i dalje nema sustavan način da spriječi ovakve slučajeve korupcije.
Što još fali BiH?
🔴 Ne razumije rizike financiranja terorizma (posebno kroz neprofitne organizacije i digitalnu imovinu).
🔴 Ne postoji efikasna koordinacija između institucija u borbi protiv korupcije.
🔴 Nema sustava za upravljanje zaplijenjenom imovinom na državnoj razini.
KAD DRŽAVA NE REAGIRA, KORUPCIJA POSTAJE NORMALNA
Mito u BiH nije više ni skriveno – ostavlja se na računima, čuva u banci, prijavljuje kao ušteđevina. Jer, kad sistem ne funkcionira, kriminalci se više ni ne trude sakriti tragove.
Pitanje je samo – tko je sljedeći?