Petak, 27 rujna, 2024

Osuđenik na smrt s najdužim stažom na svijetu dokazao svoju nevinost, iako možda nije toga ni svjestan.

Vrlo

Krvlju poprskane hlače i navodno iznuđeno priznanje doveli su prije više od pet desetljeća do izricanja smrtne kazne Iwaou Hakamati. Međutim sada je ovaj osuđenik na smrt s najdužim stažom na svijetu dokazao svoju nevinost, iako možda nije toga ni svjestan.

Japanski sud danas je izrekao presudu u ponovljenom suđenju 88-godišnjem Hakamati, koji je 1968. osuđen na smrt zbog ubojstva obitelji: proglašen je nevinim.

Maratonska pravna saga skrenula je globalnu pozornost na japanski kaznenopravni sustav i potaknula pozive na ukidanje smrtne kazne u Japanu.

Tijekom ponovljenog suđenja Hakamatini odvjetnici tvrdili su da nove informacije dokazuju njegovu nevinost, dok su tužitelji tvrdili da postoji dovoljno dokaza koji potvrđuju da bi on trebao biti obješen.

Hakamata je nekad bio profesionalni boksač. Završio je karijeru 1961. i zaposlio se u tvornici za preradu soje u Shizuoki. Ova odluka pokazat će se presudnom za ostatak njegova života, piše CNN.

Šef, supruga i dvoje djece nađeni nasmrt izbodeni

Kada su Hakamatin šef, njegova supruga i njihovo dvoje djece pronađeni izbodeni na smrt u svom domu u lipnju pet godina kasnije, tada razvedeni Hakamata postao je glavni osumnjičenik. Nakon nekoliko dana nemilosrdnog ispitivanja, Hakamata je isprva priznao optužbe, ali je kasnije promijenio iskaz, tvrdeći da ga je policija natjerala na priznanje batinama i prijetnjama.

Trojica sudaca osudila su ga na smrt nakon glasanja 2:1, unatoč opetovanim tvrdnjama da je policija lažirala dokaze. Jedini sudac koji se nije složio dao je ostavku šest mjeseci kasnije, demoraliziran svojom nesposobnošću da zaustavi izricanje presude.

Oslobođen prvi put prije 10 godina

Hakamata nakon izricanja presuda bio ustrajan u tvrdnjama da je nevin, ali provest će više od pola života čekajući da bude obješen prije nego što su novi dokazi doveli do njegovog oslobađanja prije deset godina.

Nakon što je DNK test krvi pronađene na hlačama otkrio da se nalaz ne podudara s Hakamatom ili žrtvama, Okružni sud u Shizuoki naredio je ponovno suđenje 2014. Zbog svoje dobi i krhkog mentalnog stanja, Hakamata je oslobođen dok je čekao suđenje.

Visoki sud u Tokiju isprva je odbacio zahtjev za ponovnim suđenjem iz nepoznatih razloga, ali je 2023. pristao dati Hakamati drugu priliku prema nalogu japanskog Vrhovnog suda. Ponovna suđenja su rijetka u Japanu, gdje 99% slučajeva završi osuđujućim presudama, navodi se na web-stranici Ministarstva pravosuđa.

Mentalno nije dobro

Iako se njegov slučaj pomno prati u cijelom svijetu, Hakamata vjerojatno neće biti svjestan eventualne oslobađajuće presuda. “Nakon desetljeća zatvora njegovo se mentalno zdravlje pogoršalo i on živi u svom svijetu”, rekla je njegova sestra Hideko (91), koji se dugo bori dokazati njegovu nevinost.

Hakamata rijetko govori i ne pokazuje zanimanje za druge ljude, objasnila je Hideko za CNN: “Ponekad se radosno smiješi, ali tada zapravo halucinira. Nismo čak ni razgovarali o suđenju s Iwaom zbog njegove nesposobnosti da prepozna stvarnost”.

Treba li ukinuti smrtnu kaznu?

Ali za Hakamatine pristaše, slučaj se odnosi na mnogo više od jednog čovjeka. To je pokrenulo pitanja o oslanjanju Japana na priznanja kod izricanja osuđujućih presuda. Neki kažu da je to jedan od razloga zašto bi zemlja trebala ukinuti smrtnu kaznu.

 

 

“Protivnica sam smrtne kazne. Osuđenici su također ljudska bića”, rekla je Hideko.

Japan i Sjedinjene Američke Države jedine su zemlje unutar skupine G7 koje još imaju smrtnu kaznu. No Japan nije izvršio nijedno pogubljenje 2023. godine.

Hiroshi Ichikawa, bivši tužitelj koji nije bio uključen u Hakamatin slučaj, rekao je da su japanski tužitelji povijesno bili poticani da ishode priznanja prije nego što potraže potkrepljujuće dokaze, čak i ako to znači prijetnje ili manipuliranje optuženicima.

Naglasak na priznanjima omogućuje Japanu da održi tako visoku stopu osuda, rekao je Ichikawa. U Japanu oslobađajuća presuda može ozbiljno naštetiti karijeri tužitelja.

Hakamata je 46 godina držan iza rešetaka nakon što je osuđen na temelju umrljane odjeće i njegovog priznanja, za koje on i njegovi odvjetnici kažu da je dano pod prisilom.

Hideyo Ogawa, Hakamatin odvjetnik, rekao je za CNN da je Hakamata bio fizički sputavan i ispitivan više od 12 sati dnevno tijekom 23 dana, bez prisutnosti branitelja.

“Japanski pravosudni sustav, posebno u to vrijeme, dopuštao je istražnim tijelima da iskoriste tajnost za provođenje nezakonitih istraga”, rekao je Ogawa.

Chiara Sangiorgio, savjetnica za smrtnu kaznu u Amnesty Internationalu, kaže da je Hakamatin slučaj “simbol mnogih problema s kaznenim pravosuđem u Japanu” i da je njegova osuda “puna nedostataka i prepoznata kao nepouzdana”.

Smaknuća su prekrivena velom tajne

Zatvorenici koji su osuđeni na smrt u Japanu se obično drže u samicama s ograničenim kontaktom s vanjskim svijetom, tvrdi Sangiorgio. Smaknuća su prekrivena velom tajne s malo ili nimalo upozorenja, a obitelji i odvjetnici obično su obaviješteni tek nakon izvršenja smaknuća.

Unatoč svom lošem mentalnom zdravlju, tijekom prošlog desetljeća Hakamata je uživao u malim zadovoljstvima koje nosi život na slobodi.

U veljači je udomio dvije mačke. “Iwao je počeo obraćati pozornost na mačke i brinuti se o njima, što je bila velika promjena”, rekla je Hideko.

Svakog poslijepodneva grupa Hakamatinih pristaša vodi ga u vožnju, tijekom koje Hakamata kupuje veliku količinu peciva i soka.

Iako Hakamata možda ne shvaća značaj presude od četvrtka, njegova obitelj i mnoštvo pristaša možda će konačno dočekati da se osuđenika na smrt s najdužim stažom na svijetu proglasi nevinim, jednom zauvijek.

“Nadam se da će nastaviti živjeti dug i slobodan život”, rekla je Hideko.

- Advertisement -
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

KAOS U SABORU: Grmoja i Selak Raspudić razbucali Zekanovića u 2 min

Slobodan govor saborskog zastupnika Hrvoja Zekanovića koji je svojih pet minuta iskoristio kako bi se osvrnuo na govore saborskih...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -