Petak, 29 ožujka, 2024

OD SARAJEVSKOG DO BEOGRADSKOG LOBISTE: Bombardiranje bilo nelegalno, problem KiM od ranije

Must Read

Wolfghang Petritsch,  poznat u Hercegovini po nametanju visokih kreditnih kamata tenkovima, istaknuo je danas poslije podne, na diskusiji u Beču povodom 20 godina od početka NATO napada na SRJ, da Srbija ima važnu ulogu na Zapadnom Balkanu, jer kao najveća zemlja regiona ima najveću odgovornost za sve što se dogodilo, ali i za budućnost.

Petritsch  je kazao da kosovski problem treba sagledati u cjelini, jer ne datira samo od NATO intervencije, već mnogo ranije, ali je dodao i da je NATO bomabrdovanje bilo nelegalno.

On je, tijekom diskusije pod nazivom “20 godina od NATO bombardiranja, ima li Balkan budućnost?“, u organizaciji Austrijsko-srpskog pokreta solidarnosti u Beču, objasnio da je raspad Jugoslavije počeo oduzimanjem autonomije Kosova, a završen konferencijom u Rambujeu.

Ukazao je da je sporazumom Jeljcin-Milošević otvoren put ka internacionalizaciji pitanja Kosova, jer je taj dokument dozvolio dolazak posmatrača, a daljnji sporazum Holbrook-Milošević je bio dalji korak ka većoj internacionalizaciji kojim je po prvi put dana mogućnost NATO-u za nenaoružane promatračke letove nad srpskim teritorijem.

„Historija kosovskog problema je duga, i ne počinje tek 1989. sa Miloševićem, već ranije, neposredno poslije smrti Tita, kada je bilo protesta u Prištini, što je vodilo ka tome da se konflikt intenzivira“, objasnio je on.

Govoreći o Rambujeu, Petrič je ukazao da vojni dio sporazuma nije bio dio pregovora, jer je o njemu bilo moguće pregovarati samo s vladom u Beogradu, a ne i sa kosovskim Albancima.

Prema njegovim riječima, greška je misliti da je bilo pregovora o vojnom dijelu, takozvanom Aneksu B.

„Formulacije iz Aneksa B su preuzete iz Daytonskog sporazuma koji je Miloševićev potpisao 1995. To nije značilo da je NATO namjeravao da zaposjedne Jugoslaviju“, ukazao je on.

Naveo je da je postojala potpuna transparentnost među tri glavna pregovarača, među kojima je bio i predstavnik Rusije Boris Majurski, koji je pasivno podržao vojni dio, jer se o njemu nije pregovaralo.

Petritsch, koji se zajedno s austrijskim publicistom Hanesom Hofbauerom složio da je NATO bombardiranje bilo ilegalno, jer je bilo protivno međunarodnom pravu, rekao je da je neispravna tvrdnja da su SAD planirale ovaj rat unaprijed.

„Nisam prijatelj američkog militarizma, ali prvi koji je rekao da su propali pregovori je bio Pariz, čiji dužnosnici su dali naznaku da će sada stvar preuzeti NATO. To je za mene bilo šokirajuće, jer je Francuska bila vjekovni saveznik Srba u svim ratovima“, naglasio je on dodajući da Srbija treba da se pita što im je tada vjekovni prijatelj okrenuo leđa.

Također je prenio da je srpska delegacija bila profesionalna u pregovorima, a kosovska „došla iz šume“, te da je bilo logično da je predvodi predsjednik Ibrahim Rugova.

Međutim, kako je objasnio, došlo je do srećnih okolnosti da je vođenje delegacije preuzeo šef OVK, koji je morao da potpiše rasformiranje sopstvene formacije.

„Bili smo svjedoci scena u Rambujeu, kada je potpuno neiskusni šef OVK realizovao na šta se upušta. Zbog toga je bila potrebna tronedjeljna pauza“, rekao je on.

Petritsch je kazao da je Milošević, iako je delegacija Srbije dala naznake da je spremna da prihvati sporazum, odlučio da Beogard od njega odustane.

Prisjetio se da je, prilikom posljednje posjete pregovarača, Milošević odbio i ponudu ruskog pregovarača da se nastave pregovori.

„Milošević je bio taj, koji je i pored prijetnje NATO intervencije, odlučio da ne želi nove pregovore“, tvrdi on.

Podsjetio je da je NATO protiv srpskih položaja intervenirao 1995. u BiH i da je to donijelo mirovni sporazum, pa su povlačene paralele s Kosovom.

Međutim, kako je konstatirao, djelovalo se suprotno tome, jer se najprije pregovaralo u Rambujeu, a potom bombardovalo.

Petritsch je konstatirao da su diplomacija i vojska uvijek protivnici u pronalaženju rješenja, jer diplomacija želi soluciju mirnim putem, a vojska vojnim sredstvima.

Hofbauer je kritikovao Petritscha tvrdeći da se on upuštao u razgovore s teroristima, i da nije stao na stranu političara u Austriji, iz redova njegove Socijaldemokratske partije, koji su bili protiv rata.

Također je ocijenio da Srbija nije mogla prihvatiti sporazum u Rambujeu zbog Aneksa B, jer to ne bi prihvatila nijedna zemlja.

Ukazao je da čak ni albanska delegacija nije željela prvobitno da potpiše, jer je Adem Demaći vidio da će on značiti da će Kosovo postati protektorat.

„Onda je iz rukava izvučen Hašim Tači koji je prihvatio sporazum i otvorio mogućnost za podizanje najveće vojne baze SAD na tlu Evrope“, objasnio je Hofbauer.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -
Последний

MIKULIĆ: Demistifikacija narativa većinske hegemonije na Federalnoj televiziji

Sinoć sam gostovao u emisiji Odgovorite ljudima na Federalnoj televiziji. Iskoristio sam priliku da u društvu Jakoba Fincija, predsjednika...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com