Knjigu Dražena Pehara “Jezik kao tvorac kolektivnoga tijela – natiralistička perspektiva” objavili su zagrebački nakladnici Hrvatska sveučilišna naklada i HKD Napredak-Napredak futura.
Nakladnici ističu kako u posljednjih dvadesetak godina mnogobrojna istraživanja u svim područjima društvenih znanosti nastoje pojam ljudskog tijela staviti u središte pozornosti.
Do sada, napominju, nismo imali sveobuhvatnu teoriju koja bi to učinila za područje jezika u cjelini, kao jednoga od ključnih obilježja ljudske vrste.
Pehar razrađuje i brani tezu da jezik predstavlja oruđe koje tvori kolektivno tijelo, naglašavaju nakladnici.
Teorija koju izlaže nadilazi i premošćuje te eliminira neka ključna dvojstva koja povezujemo uz tradiciju teoretiziranja o jeziku, ističu.
Dodaju kako se radi o dvojstvu između mentalnog i verbalnog, prirode i društva, urođenog i konvencionalnog, između informacijske i performativne uloge jezika ili između normativnog i empirijskog aspekta te između kolektivističke i individualističke perspektive.
Nakladnici napominju kako je Peharova knjiga primarno namijenjena nastavnicima i studentima filozofije, lingvistike i politike te svima koji razmišljaju o odnosu jezika i zajednice.
Pisana je, naglašavaju, jasno, jednostavno i zanimljivom terminologijom koja je uobičajena u suvremenoj filozofskoj analizi pa je zbog toga pristupačna i širem krugu čitatelja.
Knjiga “Jezik kao tvorac kolektivnoga tijela – natiralistička perspektiva” sastoji se od pet poglavlja – Jezik kao oruđe koje tvori kolektivno tijelo; Učenje jezika; Materijalni supstrati i mehanizmi; Laganje i metafore i Kolektivne vrijednosti tijela, dediskurzacija i fatička funkcija.
Filozof i prevoditelj Dražen Pehar (1967.) diplomirao je 1992. filozofiju i klasični grčki jezik na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu.
Doktorirao politiku i međunarodne odnose, Keele, Sveučilište Keele, UK, 2006. sa tezom o diplomatskoj višeznačnosti. Magistrirao diplomatske znanosti 1997., sa summa cum laude, Malta-Mediteranska Akademija za diplomatske studije. Diplomirani filozof i grecist (Zagreb 1992). Bio zaposlen u Veleposlanstvu SAD, Sarajevo, te u OHR, Sarajevo. Predavao nekoliko politoloških predmeta, na engleskom i hrvatskom, uključujući Political Concepts and Ideologies (DIU, Dubrovnik, RH), State and Government (SSST, Sarajevo), te Uvod u politologiju i Osnove diplomacije (Fakultet za međunarodne odnose, Sveučilište Hercegovina, Mostar).
Autor: Hina
Mi Hrvati smo stvarno svjetski rekorderi u traćenju vremena i (tuđih) novaca 🙁 a HKD Napredak nam je perjanica 😎 !
Bije se teška bitka za opstanak Hrvata u Bosni 🙁 (u Hercegovini manje) ali Napredak troši kao pijani ruski grofovi 😎 , prave se večeri jazz-a i knjiga koje nitko ni u šali ne čita 🙁 , Borjana hrabro čestita muslimanima mubarek dana Ramazana 😎 a Draganče se s vremena na vrijeme pojavi na nekoj misi zadušnici – tek da Hrvati znaju da još uvijek imaju vođu 😎 …
Na hajr 🙁 …
ps poručio bih rastrošnim grofovima iz Napretka, napravite nam ne jedan nego tri internet portala sa hrvatskim predznakom 😎 pa da bar znamo da smo još uvijek živi 🙁 – a mi ćemo Vam u znak zahvalnosti poslušati i taj Vaš jazz i pročitati tu knjigu, da ne dužim bez veze…
Oni su spalionica tuđeg novca !
Naprdak, lažna elita !
Nije to nikakav elitizam – u mom selu to zovu parazitizam 🙁 …
Ok, napiso sam “lažni”
Praziti naravno !
Tko zatraži halala – i dobije halala 😎 !
Kod nas je vjera umjesto jezika to oruđe koje tvori kolektivno tijelo. Pravi primjer za to su izmišljeni tzv. bošnjaci čiji se tzv. bosanski jezik lingvistički ne razlikuje od srpskog, pa im je glavno oruđe koje tvori kolektivno tijelo muslimanska vjera, a ne jezik. Tzv. bošnjaci nisu iznimka. Muslimanska vjera je od Bugara stvorila nekakve Pomake, od Makedonaca nekakve Torbeše itd.
Bravo!
Bravo Dražen! Ti si dosegnuo do vrhova jezikoslovlja. Jezik je život. Jezik je tvorac pojedinih naroda. Jezik je način razmišljanja svakoga naroda. Jezik je filozofija svakoga naroda. Jezik je identitet svakoga naroda. Jezik nam pokazuje kako je živio jedan narod u vrijeme kad je govorio takvim jezikom. Jezik se razvija kao što se razvija narod koji govori tim jezikom. Bravo Dražen! Samo nastavi!
Pakšu 🙁 , drži se Ti svog halal bošnjačkog jezika i svojih hairli turcizama i arabizama – niste nam više naše cvijeće 🙁 …