Petak, 19 travnja, 2024

Obilježavanje najveselijeg muslimanskog blagdana nekad i sad: Sarajevske mahale sačuvale su toplinu Bajrama

Must Read

Sarajevske mahale uvijek su čuvale bliskost stanovnika i harmoniju života u gradu. To se najbolje vidi tokom Bajrama. U tradiciji sarajevskih muslimana ovaj blagdan zauzima posebno mjesto. Od ranih jutarnjih sati muškarci odlaze na sabah-namaz, zatim klanjaju bajram-namaz, potom dolaze kući, gdje ukućanima čestitaju blagdan te obavljaju druge bajramske dužnosti.

Baklava i kafa

Ešref Hodžić (68) s Kovača kaže da Sarajevo, uprkos modernim vremenima, nije izgubilo duh obilježavanja Bajrama. Toplina ovog blagdana čuvala se i sačuvala u starim sarajevskim mahalama.

– Bajram se ne može zamisliti bez porodice, komšija i prijatelja. Družimo se i tokom ramazana, idemo jedni drugima na iftare, sijela, ali najljepše je bajramsko jutro, kad iz džamije idemo kući. Bude dosta smijeha. Onda, prvo čestitamo Bajram svojim ukućanima, a potom kod komšije na baklavu i kafu – rekao nam je Hodžić.

Sačuvana je i tradicija da se na Bajram oblači novo odijelo, a neizostavan je i bajramski ručak. Najčešće na stolu budu begova čorba, hadžijski ćevap, sarma, pita te različiti slatki specijaliteti, poput baklave, tufahija, ružica, kadaifa…

Uređene ulice 

Mufid Garibija, sarajevski arhitekta i dobar poznavalac historije grada, kaže da svaki grad u našoj zemlji ima svoje specifičnosti kad je riječ o obilježavanju Bajrama, pa tako i Sarajevo.

– Bajramsko jutro nekad je bilo drugačije. Muškarci su morali nositi fes pa su tako oni koji su ih šili, radili i treću smjenu, jer su ih svi željeli. I ulice su se uređivale, ceste su se prale da bi se dočekao ovaj svečani blagdan – kaže Garibija.

Dodaje i da u prošlosti nije bio rijedak slučaj da se bajramsko slatko nosilo prijateljima i komšijama druge vjere.

– U džamiju se na bajram-namaz išlo jednim putem, a drugim se vraćalo, onda se išlo roditeljima, a zatim učiteljima, a nakon toga su se posjećivali mezari. Mnogo toga se danas promijenilo, ali općenito, mislim da je Sarajevo sačuvalo duh Bajrama – rekao je Garibija.

Radost najmlađih

– Lijepo je vidjeti djecu i omladinu kako poštuju naš najradosniji blagdan. S očevima i dedama ujutro dođu na Bajram, klanjaju, a potom pojure kućama da čestitaju nanama, mamama, sestrama… – kazao je Hodžić.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Uvodi se besplatna autobusna linija koja povezuje općine u Posavskoj županiji

Od 29. travnja kreće besplatna autobusna linija od Odžaka do Orašja, koja će prometovati svakim radnim danom. Ugovor s poduzećem...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -