Published On: Thu, Jul 13th, 2017

Juratovićoglu: Njemačka to sam ja. Neću šutjeti na destruktivno ponašanje Hrvatske

Svjedoci smo ovih dana bombastičnih naslova i neugodnih poruka iz Hrvatske prema Njemačkoj. Što me čudi da Hrvatska vlada koja je ušla u EU kao primjer ostalima i morala te pristupne uvjete ispuniti koji važe za EU po pitanju BIH se destruktivno ponaša navodno štiteći interese Hrvata u BIH.

Svaka pomisao na građansku BIH im ulijeva strah u kosti te se uporno nameće od Hrvata i Srba da je građanska BIH probošnjacka ideja, čak se spominje i lobiranje Erdogana kod Merkel za uspostavljanje građanske BIH što je teški apsurd.  Pa ne žive svi Hrvati u BIH u hercegovačkom kantonu, naglasio je u razgovoru za Vijesti.ba Josip Juratović zastupnik SPD-a u njemačkom Parlamentu.

VIJESTI.BA: Prema pisanju pojedinih medija u BiH, Berlin insistira da BiH bude uređena kao građanska država, čemu se zvanični Zagreb oštro protivi. Koliko i doista prema Vašim saznanjima postoje inicijative te vrste? 

JURATOVIC: görme AB hız up Batı Balkanların ülkeye giren sürecine bir bakış açısıyla uzun tartışma arkasında kapalı kapılar tarihinde Brüksel’de olmaktır. Son olarak kabulü ve onun başarısı için Trieste tutuluyor sözde Berlin Plus süreci AB’yi hızlandırır reform sürecine paralel ve çalışmalarında ihtiyaç vardır. Biz bu gün beni başkalarına örnek olarak AB’ye girmiş ve bu erişim koşulları Bosna Hersek konusunda AB’ye uygulanabilir karşılamak için gereken Hırvat hükümeti iddia edilen Bosna Hersek’te Hırvatların çıkarlarını koruyan yıkıcı eylemler olduğunu merak Njemačkoj.Što için abartılı başlıkları ve Hırvat hoş olmayan mesajlar tanıklık ediyoruz .

Açıkçası büyük bir korku onların pozisyonları için korktu Bosna Hersek’te iktidar partileri arasında olduğunu ancak sivil BH her düşünce edemediğin onlara verir ve ısrarla sivil BIH yanlısı Boşnak fikri bile lobi Erdoğan ile telaffuz edilmesi Hırvatlar ve Sırplar tarafından dayatılan Merkel ağır saçma olarak bir sivil BH’ye kurmak. Yani Hersek Canton Bosna’daki tüm Hırvatları yaşamıyorum. Biz adil olmak ve dikkate gerçeği burada her üç etnik açıdan saf Tevrat siyasi elitlere karşı fikrini almak nihayet gerekir. onlar kendi hükümetinde temsil yok çünkü umursamıyor örneğin Bosnalı Hırvatlar kimse onlarca yıl alır. etnik açıdan saf içinde güçten düşürülmüştür Boşnakça Posavina’da gelen her Hırvat, Sırp ve sevinçle çoğunluğu Boşnak çevre ile merkez Bosna’dan Hırvat Cumhuriyeti kurulun nedeniyle fikirler Sırpça Cumhuriyeti’nin bazı yapay oluşturulmasını ayakta başlarının üzerine onlara herkes için eşit eşit sivil BH, verilmiş değil ve kovmuştu.

Ben Bosna Hersekli Hırvatların bu silinmesini çağırmak için ikiyüzlü olduğunu düşünüyorum ama Bosnalı Hırvatlar yine onlar Hersek’te doğmuş sırf mağdur olması gerekir ve biz tüm hala Hersek’te Bosna’da daha vardır bugün olsa üzerinde 200.000 yerinden Bosnalı Hırvatları biliyorum. Bu büyük liderler sormayın Neden ne kadar etnik açıdan saf kantonlarda azınlıklar, ancak bu bile sinik kendi ulusal liderler güvenliği söz bazı etnik kıvrımlar kendi djedovina insan hareket bakın ve neden etnik temiz Hersek kadar emin sanki kendi üyeleri halkları Daha sonra binlerce aile sonsuza ayrılıyor. O BH zamanı savaş suçlularının binayı yansıtan diğer öldürenlerin onuruna konserler yansıtmaktadır disfonksiyon onların kaydını bugün bile destekleyicileri ve etnik temizlik kahramanları kutlamak ulusal homojen gettolaşma, çözmek olduğunu. tek çatı Avrupa’da yeri yoktur ve siyasi liderler iyi biliyoruz altında bir ülkede iki okul olduğu yerde. Bildiğim kadarıyla ulusların ve birlikte yaşama fikri ile problem yok büyük çoğunluğu farkında aslında insanlar olarak. onların sonu olur, çünkü sadece siyasi elit ve politik olarak ayrıcalıklı AB’ye Bosna Hersek’in üyeliği gelmek istemiyoruz.

VIJESTI.BA: Kako vi generalno gledate na taj odnos građanskog i etničkog kada je u pitanju Bosna i Hercegovina i njena integracija u Evropsku uniju. Znamo da su sve zemlje EU u državno-pravnom smislu zajednice građana na etnija? 

JURATOVIC: Adından da anlaşılacağı üzere, etnik durum, avantaj tek bir etnik gruba sahip olduğu ulusal popülasyonları homojenize etmek yürütürken, Sivil Devlet, bütün vatandaşlar, ne olursa olsun milliyeti, aynı haklara sahip olduğu biridir. AB yolunda Bosna Hersek kesinlikle herkes için tüm eşit haklara sahip vatandaşlar depo olarak düzenlenmiş olması gerekir. Sejdic ve Finci içinde birikim Bosna-Hersek’te kaç azınlıkların hak ve bir devlet azınlıkları koruma sağlamaz AB’de yeri yoktur söylüyorlar çünkü bütün vatandaşların eşitliği ve eşitlik temelinde AB ülkeleri. en azından siyasi elit yorumlanır, böylece savaş için potansiyel bir nedeni – olursa olsun BH değiştirme girişiminde neyi medyanın reaksiyonlarında belirli makale ve iktidardaki siyasi seçenek bakılırsa.

Yani, iyi çalışmayan bir şey ve onların uhljebima içinde iktidar partisi olacağını ve BH savaşa gitmek için yine mi Balkanlara para gönderme AB ve Amerikalılar için dururken kalır. Ben gözlerindeki o atma toz Hepsi birçok olduğunu düşünüyorum ve sadece bireylerin sivil örgütün korktuğunu ayrıcalıkları, gücünü kaybeder ve hatta renk Sanader’in sendromudur. Ben AB, bu şantaj ve Bosna Hersek’in hatta insanları izin vermez sen özgür ve demokratik bir dünya olduğuna ikna oldum. Bu ve siyasi elit iyi farkında ve umutsuzca bir değişiklik yapılmaması için mümkün olan her şekilde çalışıyor vardır.
VIJESTI.BA: Postoje i određena vrste razmišljanja da Hrvatska na ovaj način želi napraviti pritisak na Njemačku kako bi upravo Njemačka uzela kao legitimne zahtjeve političkih krugova iz Hrvatske i BiH, koji su u suprotnosti sa građanskim principom. Koliko je to realno?

JURATOVIC: Almanya geleneksel olarak Hırvatistan’a karşı dost ve çeşitli vesilelerle gösterilen ve desteğini gösterdi. Ama bir şey doğru değil ve biz bunu kabul değil, modern Avrupa toplumunun normlarına uygun olarak, biz fazla yirmi yıl olan bu iktidar kast gibi olmaz yerden kıpırdamadı farkında belirtmek gerekir görünce. Bosna Hersek kronik hasta AB’de en zor ülke ve Avrupa’da hatta dünyada ve kesinlikle son ırkçı ülke biridir bugün. üç kurucu halkın, iki taraf on ilçe, tek bölge değişimleri gerekli ama şart değildir sadece 143 belediyeler ile. değişim, yönetenlerden ya da değil gibi olmalıdır. Hırvatistan ve Sırbistan potpsinice Dayton Anlaşması Hırvat politikası trajedi ile, barış ve güvenlik ve menfaatlerini ve Bosna Hersekli tüm vatandaşların haklarını değil, sadece kendi etnik ulusal birim koruyacaktır eğer sırayla sadece zaman korunabilir Bosna Hersek bütünlüğü, taahhüt böylece are hatta daha bile Bosna-Hersek’te tüm Hırvatların çıkarlarını ancak bazı grupların sadece menfaatlerini korumak değildir. AB kendi geleceği açısından kademedeki değişiklik olduğu görüşündedir Kişisel am. Ben şimdiki Hırvat politikası başıboş kötü akımlar ekonomik refah ve sosyal güvenlik yeni bir döneme hazırlanıyor Batı Avrupa demokratik özgürlükler yoluyla yerine, Macar ve Polonyalı otokratlarını modellenmiştir korkuyorlar.

VIJESTI.BA: Da li je u tome smislu postojala neka inicijativa Hrvatske koja u Njemačkoj nije naišla na razumijevanje? 

JURATOVIC: Almanya yetmiş yıl önce bir ülke kötülük sembolü oldu ve bugün saygı ve umut ülkesi haline geldi. Sadece onun ırkçı ve milliyetçi geçmişinden derin mesafe kendisi sadakatle özgürlük ve bütün vatandaşlarının insan haklarına dayanan demokratik düzeni temsil eder ve tüm AB üye ülkeler ve komşu ülkelerle iyi işbirliği içinde barış ve istikrarın korunması bu nedenle yönetilmektedir. Almanya başta AB bütün vatandaşlar için barış, özgürlük ve refah projesi olan AB’nin, geleceği konusundaki sorumluluklarının bilincindedir. Her ne kadar onun büyüklüğü, ekonomik gücü, ancak denemeden ülkeyi paylaşmak ve bütün AB üye AB’ye katılarak işlediği şeyin çalıştırmak devletler ısrar ve barış ve demokratik özgürlükler olarak için çabalamak değil AB’de Almanya sayıca en güçlü devlet AB ve komşu ülkeler içinde. Yani Almanya, değil bu ilkelerin terk AB’de barış ve istikrar için yıkıcı olması, farkında arkadaş veya düşman sorar ancak verilen ilkeler kendisini tutan rolünde. Almanya kendi tarihi tecrübesi AB veya alışveriş merkezi ne de bankacılık fonu farkında olmakla barış özgürlük ve refah projesi.

VIJESTI.BA: Ustavni sud BiH suspendirao je odredbe Izbornog zakona,  i bez izmjena Izbornog zakona, teško da će se upće moći implementirati rezultati sljedećih izbora. U kojem pravcu bi trebale ići izmjene izbornog zakonodavstva, odnosno može li BiH obezvrijeđujući glasove svojih građana iz pojedinih kantona, kako predlaže HDZ BiH, na takav način svoje zakonodavstvo uskladiti sa evropskim?

JURATOVIC: Ben vatandaşlar pralamentu onları temsil eden kişi biliyorum ki seçim seçim tamamı Bosna-Hersek ayrı bölgeye ayrılmış ve Alman milletvekili örnek alınarak olması gerektiğini düşünüyorum. Pralament doğrudan halk tarafından seçilen milletvekilleri beri demokratik sistemin en yüksek organıdır. Parlamento o zaman ulusal liderler insanlar ve onların siyasi temsilcilerinin kaderini biçimlendirme o pratikte şimdi olduğu gibi yürütme yetkisi ve sahip bir hükümet kurdu.

Demokratik sistemin en yüksek organı olarak Parlamentosu yasaları yapımında anayasaya saygı gerekir temsil edilen tüm vatandaşlarının çıkarları olmak bir uzlaşma modu bulmalıdır. Anayasa Mahkemesi kanunu uygulamaya geçirildiğini mevzuat bakanlığı aracılığıyla anayasal ve idari güç olup olmadığını kontrol eder.

iyi niyet ile en azından kolayca ve hızlı bir şekilde kabul etti çünkü saha kişilerde bildiğim kadarıyla hiçbir sorun olduğu millete gelince. En büyük sorun olan her cihaz çözümleri problemden yirmi yıldır siyasette olduğunu. Neden ona gizli oylama yoluyla demokratik karar alma mekanizmalarını vermek çünkü Oysa onların kaderi, halkın kendisi tarafından karar verdi. Ama demokrasi bilinci ve BIH yıl Gazze’deki en az ve çok milli liderinden öncelikle belittled insan onurunu geri geliştirmek için gereklidir işlev. Bir şirket siyasi elit utanmadan desteklemek ve onların ebeveynler çocukları üzerine gelip övünme ederken yabancı dünyasında hizmetkarlarıydı eğitimli çocuklar gönderir trajik bulmak. O korku ve biraz küçük çıkarları aşmak için insan bilincini çalışmak ve insanların insanlık onurunu savunan, onun omurga pekiştirmek olduğunu ve özgürlük, barış ve refah bir toplum inşa etmek için hep birlikte hareket yapmak zamanıdır.

Razgovarao: Nihad Hebibović

(Vijesti.ba)